BLESKOVĚ
Cestování 20. 09. 2021 PDF Tisk

Jižní Morava – Lednicko-valtický areál

Plánujete navštívit Moravu? Výborně, právě pro vás tu máme tipy na cesty, místa a výlety, které stojí za návštěvu. Čas sklizní a vinobraní začíná nabírat na obrátkách, a kde si je užít více než právě v moravských sklípcích s neskutečně pozitivními lidmi, kteří většinu nemocí léčí slivovicí a vínem. Sympatický to kraj.

Jižní Morava – Lednicko-valtický areál

Ještě dneska si pamatuji to ohromení, když jsme přijeli do Lednice a já poprvé uviděla Lednicko-valtický areál. Stále jsem byla v Čechách, a přesto jsem si přišla jako v jiném světě. Lidé byli více v pohodě, nic se až tak nehrotilo, pokud šlo něco vyřešit, tak se to vyřešilo, a pokud ne, tak se to nechalo. Všecko šlo a to, co nešlo, šlo jinak, jindy anebo o to vlastně ani nešlo. Taková zenová pohádka to byla.

Lednicko-valtický areál 
Do Lednice jsme dorazili v době, kdy byly celé zahrady provoněné naplno rozkvetlými květy a levandulí. Časně z rána jsem se v tichosti se svou podložkou vypravila z pokoje, celý hotel ještě spal a vzduch venku byl prosycený čerstvostí a ranní rosou. Zahradníci teprve pomalinku přicházeli a dělili se o ranní kávu a snídani. Rozložila jsem podložku, posadila se a na chvilku jen byla. Vnímala jsem probouzející se ráno, vůně tak omamné a nádherné procházející každým koutem zahrady, zahalující mé tělo do jemného hávu uvolnění a pronikající do mé mysli, která plně soustředěná a vděčná za tohle ráno nacházela klid. Byla to pro mě ta nejkrásnější aroma jóga, kterou jsem mohla zažít. 

Lednický zámek
K lednickému zámku patří rozlehlý park vybízející k dlouhým procházkám i piknikům s vínem od místních vinařů (samozřejmě). Za návštěvu stojí jak prohlídka zámku, tak prohlídka zámeckého skleníku, který vznikal už v roce 1717.

Pokud se vám nechce chodit nebo z jakéhokoliv důvodu by byla procházka k minaretu či Janovu hradu náročná, můžete zvolit romantickou plavbu lednickým parkem po pramenech řeky Dyje. Těšit se při plavbě můžete i na povídání o zajímavostech a historii panství a okolní přírody. Pokud budete mít štěstí na kapitána, tak si i posílíte břišáky, protože kapitán je kopa veselá a suše podávané informace od něho nečekejte. Jste přeci na vodě, to dá rozum, že jo. Plavba končí u minaretu a odtud je to k Janovu hradu již kousek.

Minaret
Minaret je turecká vyhlídková věž zbudovaná na přelomu 18.–19. století. Je to velmi výjimečná a jedinečná stavba tyčící se do výše téměř 60 metrů, zdobená orientálními ornamenty. Na stěnách minaretu naleznete arabské nápisy a v prvním patře nechali Lichtenštejnové umístit své exotické sbírky. A jelikož jsme na Moravě, tak tu stojí stánek, kde vám nalijí dobrého vína – a teď pozor! Do sklenic na víno, ne do plastových kelímků. (Pozn.: Jelikož se doba stále zběsile mění a kdyby se skleničky náhodou nekonaly, tak se předem omlouvám za dezinformaci.)

Janův hrad
Od minaretu se můžete vrátit buď zpět k lednickému zámku nebo pokračovat k Janovu hradu a loveckému zámečku. Janův hrad je umělá zřícenina středověkého hradu a sloužil jako lovecký zámeček, který ze tří stran obtéká stará Dyje. Vypadá opravdu jako vytržený z pohádkové knížky. Zpět se můžete vydat buď po svých, nebo zvolit koňský povoz, který vás doveze k Maurské vodárně a tam už jste malý kousek od samotného zámku. U Maurské vodárny lze koupit i malé občerstvení.

Kam na dobrou kávu
Až toho chození budete mít už plné kecky (nebo baleríny či jiné boty), běžte se osvěžit na zahrádku „Pod palmou“, do pražírny a kavárny coffeesquare.cz nebo do naší zbožňované Café Chateau – kterou doporučujeme všemi deseti. 

Zámeček Apollónův chrám
Dostatečně odpočatí a osvěžení se jistě těšíte na další kousek Lednicko-valtického areálu. Tentokrát se vydejte do Apollónova chrámu a cestou k němu si můžete vyšplhat na vyhlídkovou věž Lednickou kolonádu. Projděte se kolem mlýnského rybníka a užijte si plnou přítomnost chůze. Nespěchejte a nechte vše krásně projít a dosednout. Možná dojdete až na statek Nový dvůr nebo k chrámu Tří Grácií.

Od Tří Grácií se můžete projít ke kapli svatého Huberta a od kaple dojít až k zámku Rendez-vous neboli také k Dianinu chrámu.

Za návštěvu stojí Tematické zahrady – Labyrint přírody a ráj zahrad, Rybniční zámeček a Hraniční zámeček.

Z Lednice do Valtic
Ve Valticích určitě neminete valtický zámek a jeho zahrady, kde se jistě vyřádí i vaše děti, protože právě pro ně tu je připravená naučná stezka o sedmi stanovištích. Navštívit můžete zámecké divadlo a určitě si projděte bylinkovou zahradu – tak krásně to tam voní. 

Naučná stezka Valtice
Z valtického náměstí vede pětikilometrová naučná stezka přes zámecký areál až do valtických vinic. Na kopci Reistna, což je nejvyšší místo naučné stezky, můžete shlédnout celý Lednicko-valtický areál a naleznete zde i krásnou kolonádu. A samozřejmě svou procházku můžete zakončit ve vinném sklípku dle vašeho výběru.

Káva, čaj a víno
Pokud milujete čokoládu (proboha, kdo nemiluje čokoládu?), tak určitě navštivte přímo v areálu zámku čokoládovnu Chokolito. Dále tu máme zámecké knihkupectví BOOKS & COFFEE, vinotéku na zámku, kavárnu na zámečku Belveder či Zahradu café Valtice. A samozřejmě neopomeňte návštěvu Valtického Podzemí. Můžete zde zakoupit jak vzorky vína, tak celou lahev a případně i občerstvení.

Morava je překrásný kraj, do kterého se moc ráda vracím. Vždycky odjíždím s tím, že už tady všecko znám a že mě nic nepřekvapí. Po roce zjistím, že jsem toho ještě mnoho neviděla a že překvapení na mě číhá za každým rohem.

Užijte si Moravu plnými doušky a nechtějte vidět všecko hned. Prožijte ji, zastavte se na víno, poseďte a jen buďte, ať už s rodinou, láskou, přáteli, či sami. Morava vám dodá klid do duše… anebo to je to víno? No každopádně až budete odjíždět, tak vám bude jasné, že tady jste naposledy určitě nebyli.

Přeji vám nádherné září a mnoho šťastných cest!

  • autorka: Lenka Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: archiv autorky

Objednat předplatné