úterý 3. 12. 2024
„Sportovec není superhrdina, ale: dokáže si vypěstovat pevnou vůli, neustále bojuje sám se sebou, překonává různé překážky, strachy a trému. Naučí se pravidelnosti a odpovědnosti jak vůči sobě, tak i vůči druhým...“
Rodiče mne vedli ke sportu od malička. Už jako úplný prcek jsem chodila do různých kroužků, nejprve cvičení rodičů s dětmi, později na tzv. pohybovou přípravku a od šesti let do oddílu sportovní gymnastiky. U gymnastiky jsem vydržela a až jako gymnastka-seniorka (což bylo kolem šestnáctého roku) jsem se závodního sportování vzdala a přešla na rekreační – tanec, aerobik, jógu. Zkrátka jsem dětství i dospívání prožila v tělocvičně, ale nelituji. Pamatuji se sice, jak jsem ve škole musela odmítat pozvání na společné odpolední „akce“ spolužáků. Bylo to stále dokola: „Nemůžu, mám trénink.“ Samozřejmě, že mě to občas mrzelo, ale „ulejt se“ z tréninku mě snad ani nenapadlo. Jednou to vyšlo a já mohla vyrazit s ostatními do Stromovky. Nevím, asi bylo moje očekávání, toho, co se bude dít, moc velké. V podstatě jsme se různě poflakovali po parku, občas jsme si udělali legraci ze sebe nebo z ostatních, ale zjistila jsem, že žádná velká zábava to není, a že jsem zkrátka nikdy o nic nepřišla. A ano, musela jsem na to přijít sama.
Po letech dřiny a odříkání v tělocvičně se ze mne nestala žádná sportovní hvězda. Přesto bych neměnila. Myslím, že jsem na oplátku dostala do života spoustu pozitivního. Sportovec není superhrdina, ale: dokáže si vypěstovat pevnou vůli, neustále bojuje sám se sebou, překonává různé překážky, strachy a trému. Naučí se pravidelnosti a odpovědnosti jak vůči sobě, tak i vůči druhým. I když nerad prohrává, ví, jaké to je, a nevzdává se při prvním nezdaru. Nehledá výmluvy, proč něco nejde, a už vůbec nepřemýšlí nad tím, jak se vyhnout svým povinnostem. To všechno (pokud budete chtít) si můžete ze sportu odnést a všechny tyto získané zkušenosti a vlastnosti přenést do života.
Chcete-li, aby vaše dítě začalo pravidelně sportovat, jistě se začátkem školního roku přemýšlíte nad výběrem vhodné pohybové aktivity nebo sportovního klubu. Jestliže máte doma pohybově nadané dítě, je podle odborníků ideální doba začít s organizovaným tréninkem od osmého roku. V tomto věku by už dítě mělo být schopno přijmout autoritu někoho jiného, naučit se určité disciplíně i novým složitějším aktivitám. Jednodušší rozhodování mají rodiče, kteří sami sportují, jdou dětem příkladem, na svou kůži si vyzkoušeli, co jejich sport obnáší, a lépe tak posoudí, zda je pro jejich potomka vhodný, či ne. Děti musí nová aktivita zaujmout, musí se na ni těšit, je to především hra. Dejte dětem na výběr, jistě nebudete svého stydlivého uzavřeného syna nutit do kolektivních sportů, jako je fotbal. Nabídněte mu sport, kde bude sám za sebe např. plavání, judo nebo atletiku. Vysvětlete, co se od něj očekává, jaké budou jeho povinnosti a co zajímavého a nového mu to na oplátku přinese.
Je jóga pro děti?
Ano, samozřejmě. A platí stále stejné pravidlo. Dítě se musí dobře bavit. Proto jsou lekce pro děti rozdělené podle věku tak, aby odpovídaly jejich potřebám a možnostem.
Jóga s miminky, tzv. baby jóga, se zaměřuje především na maminky. Jedná se o velice jemnou jógu zaměřenou hlavně na pánevní dno, protažení, dechová cvičení, aby se maminky dostaly po porodu brzy do psychické i fyzické pohody. Bude-li klidná a spokojená maminka, odrazí se to pozitivně i na psychice miminka. Naučit se můžete i jemnou baby masáž a jak správně cvičit s děťátkem, abyste podpořili jeho zdravý vývoj.
Lekce pro děti přibližně od jednoho do tří let probíhá za přítomnosti rodičů. Děti ještě neudrží delší pozornost, proto jde hlavně o různá říkadla a písničky spojené s jednoduchou rozcvičkou, foukání do balónků, při kterém se děti učí práci s dechem a jiné hraní si, např. na zvířátka.
Děti předškolního věku již mohou cvičit samostatně, buď v rámci školky, anebo kroužku. Vždy záleží na jednotlivcích, zda chtějí a jsou ochotni se samostatně zapojit do kolektivu. V tomto věku děti dokáží udržet pozornost o něco déle, už si začínají uvědomovat své pocity během cvičení. Ale vše stále formou hry.
Jógové ásany a sestavy jsou schopné postupně cvičit děti již od mladšího školního věku. Jedná se o protažení, o nenásilnou hravou formu cvičení, při kterém se dětí učí respektovat své tělo i své okolí. Nepraktikují se žádné dlouhé výdrže. Jde o komplexní cvičení celého těla tak, aby nedocházelo k nevhodnému jednostrannému zatěžování.
Děti se učí od svých rodičů. Těžko budete honit potomky od počítače, pokud budete vy sami celé dny v práci a večery trávit před televizí. Pokud je sportování běžnou součástí života pro dospělé, stane se i pro děti. Pokud praktikujete a žijete jógu, respektujete sebe i ostatní, budou se tak chovat i vaše děti.
TIP
Bavte se a vyzkoušejte lekce jógy pro děti na Jóga Virtual!