Domov jako talíř blog 10. 09. 2021 PDF Tisk

Září – měsíc školních aktovek

Začala škola a s ní se do většiny dětských pokojů stěhuje školní aktovka, úkoly a vzdělávání.

Nabízím několik tipů, jak dětem rozzářit jejich prostor, který není jen místem pro spánek, ale také hernou a studovnou. Dětské pokoje by pochopitelně měly podporovat hlavně potřeby dětí. Tam, kde jich žije více, by každé dítě mělo mít svůj soukromý kout, který bude jen jeho.

 Září – měsíc školních aktovek

Pracovní stůl
Nejlepší umístění stolu v dětském pokoji je tam, kde dítě sedí zády k pevné zdi a vidí dobře na dveře. To dodá vašemu potomkovi pocit opory a bezpečí. Není dobrou volbou psací stůl pod patrovou postelí. Dítě se může hůře soustředit na práci a energie učení je tady blokovaná. Netočte stůl dítěti ani tak, aby sedělo zády ke dveřím. Dochází k oslabení tvořivosti a koncentrace. Pokud není jiná volba než otočit stůl ke zdi, tak je třeba „otevřít“ zeď. Vhodnou dekorací, obrázky či fotkami.

Nábytek
Dětský nábytek by měl být světlý a lehký, takže tmavý a těžký nábytek dejte jinam. 

Úložné prostory
Děti mají hodně hraček a časem i školních pomůcek, knih atp., které často nechávají všude po pokoji. Problém se násobí, když v pokoji bydlí více dětí. Přeplněný prostor brání kreativitě a ovlivňuje myšlení a chování dětí. Veďte děti k tomu, aby postupně třídily hračky, jinak se budou stále držet v minulosti. 

Postel
Při plánování pokoje začněte postelí. Najděte pro ni to nejlepší místo. Důležité je, aby se zde dítě cítilo bezpečně, proto je třeba, aby z ní vidělo na dveře. Je-li to možné, nedávejte postel pod trámy a nezavěšujte nad ni skříňky. Nad hlavou je dobré mít volný prostor. Pokud malému dítěti koupíte malé lůžko, tak je třeba časem pořídit nové, aby se mohlo přirozeně vyvíjet a mohla růst jeho osobnost. 

Soustřeďte se na pochvalu
Děti zázračně prospívají a rostou, když je chválíte. Pochvala je jako objetí. Nezáleží na tom, jaké horší stránky podle vás mají – pokud soustředíte pozornost na přednosti a schopnosti dítěte, bude dělat úžasné pokroky. Dobro bude narůstat a nakonec zastíní veškeré slabiny. Platí to vlastně pro všechny bez ohledu na věk či velikost. Vyzkoušejte to i v případě, pokud se setkáte s nějakým dospělým – a nemusíte ho ani znát – když si budete všímat toho, co je na něm úžasné, situaci to vždy prospěje. Nejúžasnější věci se dějí, když se zaměříme na dobro v druhých lidech.

Krásné září!

Objednat předplatné