Jak získat svobodu v jídle, přestat zajídat emoce

Mindful eating neboli vědomá konzumace jídla. Naučte se během jídla zpomalit, odložit mobilní telefony, pořádné kousat, vnímat chuť a texturu jídla, vychutnat si jednotlivá sousta. Někdy nám v hlavě lítá spousta myšlenek a nejen, že do sebe jídlo rychle házíme, býváme i dost často stažení, dostatečně nedýcháme a tím ovlivňujeme i celé trávení. 

Očistné techniky šatkarma/šatkrija

Čistotou se zlepšuje schopnost poznání – jednobodovost mysli, kontrola nad smysly a schopnost vnímat svoji podstatu.“ Jogasútra II.41.....o očistě a jarním restartu je celé nové vydání JÓGA DNES březen/ duben 2023, které vychází 1.3.

Detoxikace úst pomocí olejového výplachu

Novodobý název "MLGÁNÍ" je spojován z 80. lety minulého století, kdy tento léčebný a očistný postup znovu připomněl MUDr. Fedor Karach. Výhodou této metody je její snadná aplikace a zařazení do našich každodenních rituálů. Zabere nám pouze několik minut denně (přibližně 12-18) a její účinky jsou mnohdy neuvěřitelné...

Jak poznáme, že zajídáme emoce?

Jídlo, zdroj energie, gastronomický zážitek, součást různých oslav a rodinných sešlostí, ale přesto pro někoho velký „strašák“ nebo jediná radost v životě. Když se cítíme v nebezpečí, snažíme se z té situace uniknout nebo se zbavit toho nepříjemného pocitu. Někteří lidé mají různé techniky, díky nimž stres odbourávají, jiní se uzemňují za pomoci jídla. Leckdy si ani neuvědomujeme, že se nás emoční zajídání týká. Jak to tedy odhalit?

Nový rok, nové já ...(?)

Možná jste do nového roku vstoupili s nějakými předsevzetími. My lidi to tak často děláváme, i když podvědomě tušíme, že to nemusí dopadnout a možná i víme, že je nedodržíme.
Je druhý měsíc nového roku a ruku na srdce - jak jste na tom s plněním předsevzetí vy?

Dech jako exit, aneb Máme možnost volby

Pro někoho je "nedělat nic" ta nejtěžší věc na světě. I pro mě to tak bylo. Ve chvíli, kdy jsem začala pracovat s vědomým dechem, vše se proměňovalo. Nechci měnit svět okolo sebe, ale ptám se, jak změnit sebe sama, abych se postupně osvobozovala od podmíněných reakcí. 

Jóga a hypertonici

Ačkoliv je pravdou, že jóga představuje lék pro tělo i duši, tak v případě, že trpíte více či méně závažnými zdravotními problémy, na ni jako na všespásný léčebný prostředek rozhodně spoléhat nelze. Může se ale stát významnou součástí celkového léčebného plánu. Což platí i pro léčbu vysokého krevního tlaku, jímž dnes trpí velká část populace.

Leden: měsíc ve znamení močového měchýře a vody

A je to tady. První měsíc nového roku, který jde ruku v ruce s elementem vody a funkcí močového měchýře, jemuž budeme v tomto díle věnovat pozornost. Leden je jinovým časem, kdy se všechna energie uchovává a pohyb směřuje dolů. Dáváte-li si na Nový rok předsevzetí, že se o sebe budete lépe starat a věnovat vyšší pozornost svému zdraví, tak je tato série dílů pro vás ta pravá. Jdeme na to.

Věř a víra tvá tě uzdraví

Víra je mocná čarodějka. Víra je to, co mnohým v životě tak chybí. Často přemýšlíme nad tím, čemu věřit. V kontextu věcí ryze lidských, i hlubokých – těch, které jsou, jak se říká, mezi nebem a zemí. Jóga nás vede k jednomu. Věřit primárně sám sobě.

Co je dárek a proč se nemusíme bát Vánoc

Bohužel už dávno neplatí, že Vánoce jsou časem klidu a míru, svátečním obdobím, kdy si na sebe ti, jimž na sobě záleží, udělají chvilku a stráví spolu pár příjemných okamžiků. Převládá kultura konzumu, lidé se předhánějí, kdo koupí více dražších dárků. Nebo tak se to alespoň dnes říká. Je to ale skutečně pravda? Nepřiděláváme si starosti zbytečně sami?