Zdraví 17. 10. 2023 PDF Tisk

Jak se vyvarovat nástupu podzimní deprese

Je tu podzim a s ním přicházejí krátké a chladné dny. Ač to nemusí být na první pohled vůbec zřejmé, úbytek slunečních paprsků může mít za následek nástup chmurných myšlenek. Znáte ten pocit, kdy se cítíte tak nějak bez nálady a zcela bez energie? Bohužel tyto nálady někdy můžou přerůst v něco mnohem horšího. Podzimní deprese není jen vymyšlený pojem. Odborně se tyto stavy nazývají sezónní afektivní porucha. Náhlé ochlazení a tma nás můžou zcela ochromit. Vidina teplých dní plných sluníčka je v nedohlednu, a proto upadáme do letargie, aniž bychom to uměli nějak ovlivnit. Nenechte se těmito stavy ovládnout. Můžete si osvojit několik snadných návyků, díky kterým si i podzimní období užijete v harmonii a plni energie. Pojďte se na ně s námi podívat.

Jak se vyvarovat nástupu podzimní deprese

Udržujte kontakt se svými blízkými

Kdy jindy trávit čas s našimi blízkými než teď. Rytmus našeho života se na podzim zpomaluje. Dříve se stmívá a tento čas je ideální trávit s vašimi nejbližšími, v hlubokých rozhovorech, společných hrách nebo v tichosti, naplněni pouze vzájemnou společností a sounáležitostí. Je totiž dokázáno, že pozitivní sociální vztahy se promítnou i do našeho celkového naladění. V úzkostných stavech máme tendenci se spíš uzavřít do sebe a do našeho prostoru. Bavit se s někým je většinou to poslední, co bychom v takových stavech chtěli dělat. Mějte ale na paměti, že vědomí, že na zvládání náročných situací nejsme sami, pomůže víc než cokoliv jiného.

Oddejte se jógové praxi

Jógová praxe je odpovědí na nespočet životních situací. I když s jógou nemáte zkušenosti, nikdy není pozdě se na ni obrátit. Začít můžete pomalu a z pohodlí domova. Využijte on-line lekce nebo tutoriály, které vás provedou krok za krokem. Zapomeňte v tomto případě na ego a náročné pozice. Soustřeďte se na váš dech zkuste nejdřív dechové techniky. Zkoušeli jste někdy ležet a pouze pozorovat váš dech? Na ten přísun studeného vzduchu na špičce vašeho nosu při hlubokém nádechu. Uvidíte, že koncentrace na něco tak přirozeného, jako je dech, osvobozuje a uklidňuje.

Vsaďte na aromaterapii

Prostředí, ve kterém pobýváme, zcela určitě ovlivňuje naše energii a rozpoložení. A právě aromaterapie nám může pomoci navodit dobrou náladu a uvolnit napětí. Stačí vědět, po jakých vůních sáhnout. Na špatnou náladu a přicházející stavy deprese nejlépe fungují jasmín, santalové dřevo, ylang-ylang nebo šalvěj. Skvěle fungují také citrusové vůně, jako je mandarinka, pomeranč, limetka, citron nebo grep. Pokud vám během podzimních dnů navíc dochází všechny síly a chuť do života, energii dobijete pomocí aroma borovice nebo rozmarýnu a bazalky. Právě bazalka je jedno z nejúčinnějších aroma, o kterém se málo ví. Možná proto, že nám navodí tu pravou uvolněnou italskou atmosféru?

Chůze uzemňuje

Znáte tu pohádku, kde je potřeba vyběhnout na čerstvý vzduch, aby se princezna uzdravila? To platí nejen v pohádce. Nezavírejte se ani před sychravým počasím. Buďte aktivní v jakémkoliv počasí. Dobře se oblečte a choďte na procházky. Pohyb posílí nejen vaše svaly, ale přispějete jím i k posílení vaší vůle. Pravidelnost pomáhá a jakmile zdravý návyk spojíte s pobytem na čerstvém vzduchu, máte vyhráno. Chůze je přirozený pohyb, každý dotek chodidla se zemí, uzemňuje naši rozrušenou a těkavou mysl.

Pořiďte si denní světlo

S nástupem podzimu nepřicházejí pouze sychravé počasí, ale i kratší dny. Nutit náš organismus, aby fungovalo na 100 %, když je venku tma, je nepřirozené. A právě proto tak také reaguje podrážděně a nevyrovnaně. Zkuste tělu dopřát denní světlo i v podvečer. Pořiďte si lampu s denním světlem. Taková lampa stimuluje denní světlo a pomáhá našemu tělu stimulovat tvorbu melatoninu, který má za následek lepší náladu.

Rytmus roku nejde zastavit, každé období nám přináší svá pozitiva i úskalí. Je jen na vás samotných, na kterou stranu se přikloníte. Vnímejte to, co právě prožíváte a buďte připraveni na to, jak se nenechat stáhnout negativními myšlenkami.

  • autor: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné