Roční období 01. 10. 2023 PDF Tisk

Říjen: měsíc ve znamení (od)puštění

Co nám přináší říjnové období? Na jaký orgán má říjen největší vliv a jak podpoříme své zdraví a duševní pohodu? Dnešní díl je věnovaný měsíci říjnu a povíme si, jaká strava je pro nás vhodná, jaké bylinky podpoří pohodu našeho těla i duše a jaké aroma oleje a jógové pozice nám v tomto období nejlépe prospějí.

Říjen: měsíc ve znamení (od)puštění

Žaludek a emoce
Pokud nás bolí žaludek a nemáme diagnostikované žádné onemocnění, je více než vhodné se podívat na své jednání a smýšlení. Žaludek může bolet, když neumíme zpracovat své emoce, starosti, zlost, stres, nejistotu či když v našem životě panuje nesnášenlivost. K nerovnováze dochází také u těch lidí, kteří jsou věčně s něčím nespokojení a chtějí stále něco lepšího a něčeho víc. Neužívají si toho, co již mají a čeho dosáhli, a hledí jen na to, co ještě chtějí a potřebují. Pohltila je budoucnost. 

Nerovnováha žaludku
Nerovnováha žaludku může mít různé projevy – nafouklé břicho, těžkost, i když vypijeme jen doušek vody, pálení žáhy, zácpu, škytavku a různé druhy nevolností.

Zde je nutné se v první řadě naučit jíst pravidelně a v klidu, aby žaludek věděl, že v daný čas bude přijímat jídlo, a mohl se na proces připravit. Pokud jíme nepravidelně, tak se žaludek a další orgány, které se na trávení podílejí, dostávají do stresové situace, jelikož očekávají jídlo, které nepřichází, a dorazí ve chvíli, kdy se tělo buď čistí anebo odpočívá.

Emoce a strava
Jezte v klidu a vnímejte prostředí, chuť, vůně a emoce, které cítíte. Vnímejte, zda vám jídlo chutná, jaké chutě se rozplývají na jazyku. Jezte jídlo s láskou a chutí, a nikoliv s nutností. Jestli vám nechutnají saláty a jíte je jen proto, že chcete zhubnout nebo že jsou zdravé, tak je nejezte. Ta nechuť a někdy i odpor putují s každým soustem do vašeho bříška a ukládají se v něm. Když budete jídlo opravdu vnímat, tak poznáte, kdy máte dost a již nepotřebujete dále jíst. Nestane se vám, že budete přejedení s balvanem v žaludku a s následnou únavou, která „otupí“ myšlení.

Nerovnováha žaludku – psychosomatika
Žaludek nás může potrápit v případě, že nedokážeme strávit nějakou skutečnost nebo informaci. Že říkáme na věci ano, i když duše hlásí ne, a pak s hořkostí polykáme, co jsme naslibovali. Pokud nás žaludek bolí, tak je dobré se podívat na to, od čeho utíkáme, čemu se vyhýbáme a co nechceme řešit, ale stále to k nám přichází a hlásí se o zpracování.

Je nutné se k problémům postavit čelem, přestat od nich utíkat a schovávat se. Naučit se rozlišit od sebe problémy, které je potřeba vyřešit, od těch, které je dobré už pustit. Mohou to být staré křivdy i neodpuštěné prohřešky. Nemá smysl jimi dále zatěžovat jak svou hlavu, tak své tělo.

Jediná cesta vede k jejich od-puštění.

Cirkadiánní kód – Kdy žaludek pracuje nejvíce?
Aktivita žaludku vrcholí mezi 7.–9. hodinou ranní. Neměla by se v tomto čase pít káva, alkohol a jíst sladkosti a mléčné potraviny. Naopak vám žaludek poděkuje za jáhlovou kaši, pohanku, dýni, řepu, sladké brambory a kořenovou zeleninu. Činnost žaludku podpoří datle, švestky, hrušky, broskve, meruňky, třešně, jablíčka – ovoce je dobré na malou chvilku podusit v páře, stane se tak lépe stravitelné pro ty z vás, které již trápí problémy s trávením.

Jaké bylinky zařadit
Řepík, fenykl, sléz, pelyněk, puškvorec, pískavici, lékořici, triphalu, tulsi, ženšen, kajenský pepř, majoránku, koriandr a zázvor

Aromaterapie

 • Kardamom – podpoří zažívání
 • Heřmánek – uvolňuje a je vhodný pro ty, kteří trpí záněty, zácpou, stresem, napětím a starostmi
 • Hořký pomeranč – uvolňuje křeče, pálení žáhy a doporučuje se na nevolnosti
 • Anýz – napomáhá trávení a zmírňuje úzkosti
 • Majoránka – uvolňuje zažívací křeče a nervové ústrojí
 • Koriandr – vhodný při střevních a močových zánětech, harmonizuje zažívání
 • Benzoe – má uklidňující účinek, pomáhá zmírnit přílišnou starostlivost
 • Zázvor – prohřívá a podporuje činnost sleziny a žaludku, působí antidepresivně a posiluje silnou a zdravou vůli

Ásany
Pozice hrdiny (virásana)
Napomáhá k trávení.

Pozice sfingy (salamba bhudžangásana)
Opíráme se o celé dlaně a předloktí. Otvíráme a uvolňujeme hrudník. Hlava je v prodloužení páteře. Stimulujeme trávení a zlepšujeme činnost srdce.

Cvik – sed na patách, rovná páteř, prsty na rukou se propletou a dlaně protáhneme vzhůru nad hlavu, lze provést mírný záklon. Dýcháme a soustředíme se na tok energie.

Pozice andžanéjásany s protažením předního stehna
Zaujmeme pozici nízkého lounge (andžanéjásanu), pravá noha je protažená, levá pokrčená. Pravou dlaň umístíme na podložku. Pokrčíme pravou nohu v koleni a levá ruka uchopí nárt. Pokud na nárt nedosáhneme, můžeme použít pásek.

Pozice banánu
Lehneme si na záda. Ruce dáme nad hlavu a dlaněmi se chytíme protilehlých loktů. Horní část těla se ukloní na levou stranu. To samé provede i dolní část těla. Pravá noha se překříží přes levou. Celé tělo je v úklonu vleže na pravou stranu. Boky a lopatky se nezvedají od podložky. 

Pozice šťastného dítěte
V této pozice se lze jemně pohupovat ze strany na stranu a tím si krásně promasírovat záda.

Psaní jako terapie
Udělejte si čas sami pro sebe, vezměte si papír a tužku a vypište se ze všech pocitů, úzkostí, strachů, stresů a událostí, které je třeba od-pustit a strávit.

Něco bude nutné vyřešit, něco uzdravit a něco definitivně uzavřít.

Následně papír spalte (na bezpečném místě) a popel odevzdejte s úctou zemi či vodě.

Říjen – čas draků, dýní a ztišení
Listy se barví do podzimních tónů, dny se začínají zkracovat a my se pomalu navracíme z vnějšího světa k sobě, do světa vnitřního a do svých domovů. Říjen je ve znamení voňavých svíček, ňuňacích svetrů, horkých hrnků s čajem či čokoládou, pouštění draků, přípravy jablečných štrúdlů, vaření dýňových polévek a silných vývarů, pečení kořenové zeleniny, dlabání dýní, posvícení, zdobení domovů přírodními materiály připomínajícími podzim a zvnitřnění. Je to také čas ztišení, poděkování, meditací a vědomých činů. Konec října s sebou přináší i změnu času.

Důležitá říjnová data: 
20. 10. – Den stromů
28. 10. – Den vzniku samostatného československého státu
31. 10. – Halloween či Samhain

Poslední neděli v říjnu se mění čas.

Každý měsíc je překrásný, každé roční období je magické a každý den vzácný. Neplýtvejme svým drahým časem na nářky, stěžování si, zasmušilost, vztek či závist. Užívejme si každý den, nic vzácnějšího než čas a svůj život nemáme.

S přáním klidných a barevných říjnových dní

LP Angel

 • autorka: Lenka Petrikovičová
 • @lp_angel_soul
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné