Očistné techniky 02. 10. 2023 PDF Tisk

Džala néti a dhauti: O co jde a proč je zařadit do běžného života

Jógová praxe očišťuje. Očišťuje ve všech významech, jež si pod tímto slovem můžeme představit. Jedním ze sdělení Pataňdžaliho osmistupňové cesty jógy je i informace, že předtím, než začneme očišťovat mysl, je třeba zevrubně očistit tělo, protože očista těla nastaví k očistě nitra lepší podmínky. Do této tematiky patří očista nosu a jazyka.

Džala néti a dhauti: O co jde a proč je zařadit do běžného života

Důkladná očista je podle Patandžaliho jedním ze základních pilířů zdraví tělesného i duševního. Tělo je v této filosofii prostředkem nutným k chůzi a vykonávání dalších důležitých úkolů, proto je potřeba pečovat o něj se stejnou důkladností jako o to, co se skrývá pod povrchem.

Co je cílem jógové fyzické očisty

Cílem fyzické očisty je otevřít tělesné brány tak, aby skrze ně mohla volně proudit životadárná energie v jógové terminologii známá jako prána. K těmto branám mimo jiné patří nos a jazyk. Jejich pravidelným pročišťováním dochází k odstraňování nahromaděných toxických látek a k redukci poruch krevního, nervového a žlázového systému, což se mimo jiné projeví projasněním mysli.

O co jde v očistě nosu

Džala néti vede k očistě nosních partií za užití malé konvičky, již naplníte slanou vodou. S konvičkou zde k dostání i odměrka na sůl. Pokud si nos budete tímto způsobem pravidelně proplachovat, povzbudíte centrální nervový systém, podpoříte aktivizaci mozkových center a zasloužíte se o prevenci virových onemocnění i bakteriálních infekcí.

Jak na správné provedení

Konvičku naplňte vlažnou vodou, vsypte odměřené množství soli a důkladně promíchejte. Nakloňte se nad umyvadlo, nadechněte se a vsuňte hubičku do pravé nosní dírky. Hlavu natočte tak, aby voda vytékající z druhé dírky tekla kolmo dolů a nesmáčela tvář ani tělo. Nedýchejte a ústa mějte mírně pootevřená. Nakonec odstraňte poslední kapičky vody prudkými výdechy, vysmrkejte se a totéž proveďte s druhou nosní dírkou. Neprovádějte po teplé koupeli, jídle nebo pití, pokud často krvácíte nebo trpíte vysokým krevním tlakem.

Vše pro provedení očisty nosu ZDE.

O co jde v očistě jazyka

Pataňdžali považuje jazyk za jeden z nejdůležitějších orgánů, protože úzce souvisí s činností mozku (jejíž efektivitu podporujeme i očistou nosu). Z potravy přijímá pránu, čímž napomáhá jejímu využití. Aby papily jazyka dokázaly vnímat chuť, v níž se prána nachází, je dobré je pravidelně pročišťovat, protože jsou-li zaneseny, necítí chuť a tím pádem nemohou pracovat s přijímanou energií.

Jak se očista jazyka provádí

Jihva múla dhautí (mytí, omytí) jazyka lze provádět hned několika způsoby. Buď jednoduše prstem, nebo čajovou lžičkou. Tu stačí obrátit vypouklou částí směrem vzhůru a tahem odshora dolů čistit. Pokračujte tak dlouhou, dokud lžička nebude zcela čistá. O účinnosti metody se můžete přesvědčit záhy - stačí vypláznout jazyk před zrcadlem a podívat se, jak je krásně růžový. Další možností je investovat do škrabky na jazyk, kterou zakoupíte ve specializovaných obchodech a někdy i lékárnách. Ideálně volte dřevěnou, která se podobá tradiční jogínské očistě jazyka prováděné kartáčkem vyrobeným z mangové či jiné větvičky. Očistu jazyka provádějte dvakrát denně, společně s čištěním zubů.

Vše pro provedení očisty jazyka ZDE.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

 

 

Objednat předplatné