pondělí 2. 10. 2023
Silná stojná ásana, v níž se spodní část těla nachází v širokém dřepu a paže jsou zvedány do výše ramen. Je spojována s hindskou bohyní Lakšmí, která symbolizuje bohatství, prosperitu a plodnost. Říká se, že praktikování polohy v člověku tyto vlastnosti kultivuje.
Záklonové pozice mají velkou řadu pozitivních účinků. Působí povzbudivě, protahují často zkrácené prsní svaly a ohybače trupu, zlepšují dechové funkce a činnost srdce, stimulují trávení a v některých případech mohou pomoci i při výhřezech meziobratlových disků. A dalo by se pokračovat. To však platí jen v případě, že jsou prováděny správně.
Hanuman byl opičí král, náčelník. Hanumat znamená v sanskrtu mít obrovské čelisti. Hanumanásana je poloha opičího krále. Hanumana.
Jedna z meditačních poloh, která prohlubuje koncentraci na dech. Pojmenování vychází ze sanskrtského výrazu víra, což znamená statečný muž, hrdina, náčelník.
Vírabhadra byl hrdina, válečník stvořený bohem Šivou z jeho vlasů, které si vytrhnul, když jeho žena opustila své pozemské tělo. To udělala na protest proti svému otci, který ji veřejně ponižoval za sňatek s Šivou. Šivův bojovník Vírabhadra tak pomstil její smrt ve jménu lásky a srdce.
Pluh rozorá a provětrá, pročistí a dá impuls. A nic, co bylo zaseto, není ztraceno. Je nutné se vracet, a odžít. Pluh je určený ke zrodu, obnově nebo očistě – pochopení.
Pozice kočky představuje jednu ze základních jógových ásan, která má moc komplexně posílit a zároveň protáhnout naše tělo. Stačí pár minut denně a vnímatelné i očividné výsledky se velmi brzy dostaví.
Hlava u kolene...ásana v sedě pro uvolnění a protažení zadní strany těla, kyčlí a zklidnění mysli. Intenzivní masáž břišních orgánů a stimulace kořenové a křížové čakry.
Některé jógové pozice vypadají na první pohled náročně. Člověk v sobě rozvíří strach a ten je paralyzátorem úspěchu. I v mytologii se objevuje příběh o klamném smyslovém vnímání...
Bývá to tak, že ásana, která je nám nejvíce nepříjemná, je pro nás ta nejdůležitější a měli bychom ji provádět dvakrát tak často než naše milované pozice. Naráží totiž na naše slabá místa, upozorňuje nás na naše nedokonalosti a vyžaduje od nás více úsilí a práce. Obvykle se nám do takových pozic moc nechce, ale jak jinak se můžeme zlepšovat a posouvat dál?