Ásany 29. 06. 2023 PDF Tisk

Poloha bohyně – utkata konásana

Silná stojná ásana, v níž se spodní část těla nachází v širokém dřepu a paže jsou zvedány do výše ramen. Je spojována s hindskou bohyní Lakšmí, která symbolizuje bohatství, prosperitu a plodnost. Říká se, že praktikování polohy v člověku tyto vlastnosti kultivuje.

Poloha bohyně – utkata konásana

Utkata – silný
Ut – intenzivní
Kóna – úhel 

Provádění polohy
Zaujměte stoj rozkročný a v něm vytočte špičky do stran. S výdechem pokrčte nohy v kolenou a klesněte pánví. Kolena směřují k prstům nohou. Nevtáčejte je dovnitř. Paže zvedněte tak, aby byly lokty ve výši ramen, potom je pokrčte s dlaněmi směřujícími vpřed.

Pozornost
Odtlačujte se od chodidel, vnímejte tři body opory i to, co se děje na úrovni pánevního dna. Pánev mějte v neutrální poloze. Dýchejte od pánevního dna přes břicho do stran, hrudníku a klíčních kostí, s výdechem stahujte spodní žebra dolů a k sobě. S nádechem se tělo rozpíná do stran, otevírá, s výdechem se smršťuje, zavírá.

Tip (modifikace)
Poloha spodní části těla se nemění. Můžete však měnit postavení paží – ty mohou zůstat rozpažené, natažené, s dlaněmi v úrovni ramen směřujícími ven a špičkami prstů ke stropu. Dlaně můžete spojit také do namasté mudry, gesta pokory, tak, aby palce směřovaly do středu hrudníku.

Jaká tajemství poloha ukrývá?
Síla potřebná k udržení polohy podporuje nejen tělo, ale také mysl. Utkata konásana, poloha bohyně, někdy též vděčnosti (v angličtině – goddess) tak na jedné straně buduje sílu fyzickou, na druhé vnitřní. Obě vycházejí z postavení chodidel, jejich kontaktu se zemí a symbolikou pevných kořenů, které máme v zemi, podobně jako lotos. Skrze radžas – nohy, trup a paže směřující k nebi a naznačující vděčnost, víru a naději – pak, podobně jako lotos, rosteme vzhůru a vytahujeme se za sluncem a poznáním sattvy. Toho by však nebylo možno bez tamasu, smyslovosti. Poloha je spojena s čakrou svadhištánou, která se nachází v oblasti pánve a břicha. Praktikování utkaty konásany tak člověku umožňuje spojit se s vlastní smyslovostí a vyrovnat se s ní. Poloha také učí zaměřit pozornost dovnitř, k dechu a dráze, kterou v těle vykonává, cvičí koncentraci a udržení pozornosti.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné