Ásany 13. 12. 2020 PDF Tisk

Odpočiňme si ve virásaně

Jednou z mála poloh, které můžeme praktikovat po jídle, je diamantová poloha virásana. Tu lze zaujmout jako meditační, ale stejně i jako relaxační polohu. Našemu tělu i mysli přináší řadu terapeutických i posilujících účinků. Ačkoliv na první pohled vypadá poněkud nepohodlně a její pravidelné praktikování vyžaduje určitou vnitřní vytrvalost, účinky, které přináší, jsou skutečně ohromné.

Odpočiňme si ve virásaně

Diamantová poloha, virásana, se hodí pro meditaci i dechové cvičení. Dostaneme se do ní skrze sed na patách. Kolena lehce oddálíme od sebe, napneme špičky nohou a posadíme se mezi paty. Pokud to tělo dovolí, tak až na zem. Pokud se v poloze necítíme příjemně, podložme v počátečních fázích hýždě polštářkem nebo bločkem. Ruce položme na kolena dlaněmi dolů. Dýchejme volně a přirozeně.

Práce se svalstvem zad

Pro příjemné protažení a posílení zádového svalstva, nutného pro zdravou páteř, spojme ruce, propleťme prsty a zvedněme paže vzhůru s dlaněmi obrácenými stejným směrem. V této poloze proveďme přibližně 5 hlubokých volných nádechů a výdechů. Poté uvolněme ruce, položme dlaně na chodidla a pomalu spouštějme tělo dolů, až se čelo dotkne země. Zde můžeme čelo opět podložit bločkem či polštářkem. Ruce opět spojíme, propleteme prsty, tentokráte ale za zády a dlaněmi obrácenými dolů. Zvedáme je nahoru, dokud nejsou kolmo se zemí. Začneme jimi pohybovat mírně doprava a doleva. Pohyb provedeme zpočátku 5×, později i 10×. Poté se po nádechu vrátíme do výchozího postavení. Pokud potřebujeme, odpočineme si v šavásaně.

Pro lepší trávení

Je-li poloha prováděna bezprostředně po jídle, pak zlepšuje trávení a zmírňuje přetížení žaludku způsobené přejedením. Po pravidelném denním provádění po dobu několika měsíců přináší velkou úlevu těm, kteří trpí ostruhami, revmatickými bolestmi nohou a také plochými nohami. Poloha totiž pomáhá k vyklenutí většího oblouku plosek nohou.

Nejen pro sportovce

Odpočinkovou variantou polohy je supta virásana, poloha ležícího, spícího hrdiny. Uvolňuje svalstvo na nohou, zmírňuje bolesti nohou celkově. Kromě toho posiluje oblast pánevního dna i břišní orgány. Její provádění je doporučováno nejen sportovcům, ale všem, kteří jsou z jakýchkoliv důvodů nuceni dlouho stát na nohou. Pokud polohu zaujmete večer před spaním, měli byste se druhý den ráno probudit s pocitem svěžesti v nohou. Já ji, společně s virásanou, ráda zařazuji i do své ranní praxe. V poloze se doporučuje vydržet zpočátku pouze 3 vteřiny, později až 15 minut.

Poloha spícího hrdiny

Do supta virásany se dostaneme z polohy virásany. Nejprve se několikrát zhluboka nadechneme. Poté se začneme postupně pomalu zaklánět vzad, až se ocitneme na loktech. Nejprve položíme ruce na nárty nohou, poté uvolníme tlak na lokty a chytneme se za kotníky. Prohýbáme páteř a zakláníme hlavu, až spočine na zemi temenem. Poté uvolníme, položíme se na záda. Ruce necháme volně podél těla, přičemž dlaně směřují vzhůru. Můžeme rovněž vzpažit nebo založit ruce za hlavou tak, že se chytneme za lokty. Dýcháme klidně, přirozeně. Pro odchod z polohy opět přitiskneme lokty k zemi, opřeme se o ně a po výdechu se vracíme do výchozí polohy virásany. V začátcích necháváme kolena od sebe tak, jak tělo dovolí. S postupnou praxí je pomalu přibližujeme, až se dostanou úplně k sobě.

Sestavu zakončíme klidným spočinutím v poloze šavásany, kde v sobě necháme doznít pocity z provádění ásan.

 

Literatura

PhDr. Milada Bartoňová a spol.: Jóga od staré Indie k dnešku

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • www.sadhak.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné