čtvrtek 30. 6. 2022
Ramakrišna, indický mystik a svatý muž, srovnává krávu s aspiranty jógy. Některé aspiranty musíte, obrazně, za ocas dotáhnout do chrámu jako krávu, zatímco ostatní si tam cestu najdou sami.
Poloha stoje na rukou představuje obrácenou polohu stromu. I proto překlad sanskrtského pojmenování adhó mukha vrksásana zní poloha stromu s obličejem dolů. Můžeme si rovněž povšimnout, že sanskrtský výraz pro polohu stromu – vrksásana – se v samotném názvu polohy stoje na rukou objevuje.
Bálásana je krásná a uvolňující, je to relaxační poloha, která dává pocit pohody a bezpečí. Zaujetí polohy dítěte v nás evokuje pohodlí, které jsme zažili u maminky v břiše, ještě, než jsme poprvé spatřili světlo světa...
Ryba – její význam v křesťanství, ve zvěrokruhu a samozřejmě i jako ásany v józe... Zaujměte pozici ryby a navoďte si příjemnou a poklidnou atmosféru vánočního období...
Strom – symbol dlouhého života, pevně zakořeněný, srostlý se zemí, jehož kmen vyrůstá vzhůru a s léty sílí, koruna míří vstříc slunci, větve se rozpínají do stran, ve větru ohebné, jako by nám zdálky mávaly. Mnozí z těchto velikánů se dožívají stovky let, pozorují měnící se svět kolem sebe, zatímco oni zde zůstávají spojeni se svou půdou, se svou zemí.
Čandrásana, poloha půlměsíce, patří k polohám ve stoji a zároveň i k polohám balančním. Váhu svého těla zde nesete primárně na jednom chodidle a mírně na prstech ruky opřené o podložku. Stavba chodidla a jeho svalovina zde ukazuje jedinečnou schopnost přírody srovnat a neutralizovat protikladné síly.
Poslední neděle v listopadu je letos zároveň první, kdy se na našem adventním věnci rozsvítí svíčka. Znamená to, že Vánoce se nezadržitelně blíží a my se už můžeme těšit na všechny ty přípravy, výzdobu, atmosféru, setkávání s přáteli, zkrátka na všechno, co s tímto obdobím souvisí. Jistě se najdou škarohlídi, kteří budou oponovat, že je to jen stres a spousta práce, ale já tvrdím: „Jaké si to uděláš, takové to máš.“ A proto soustřeďme se na to pěkné, co nás v nastávajícím předvánočním čase čeká.
Zamiřte šíp, který se napíná v tětivě luku, na přesný cíl. Fixujte své myšlenky a vnímejte tento svůj úmysl....
Pluh rozorá a provětrá, pročistí a dá impuls. A nic, co bylo zaseto, není ztraceno. Je nutné se vracet, a odžít. Pluh je určený ke zrodu, obnově nebo očistě – pochopení.
Pozici holubího krále známe většinou jako pozici na „otevírání kyčlí“, ale omezit se při jejím provádění jen na tento cíl by byla velká škoda...