Páršvottanásana (pozice pyramidy)

Poloha pyramidy příznivě působí prakticky na všechny svaly zadní části těla, stejně jako na páteř a břišní orgány. Pomáhá také řešit problémy s kulatými rameny, a nenásilně a jemně otevírá hrudník a zvyšuje odvahu, sílu a chuť do života.

Páščimottanásana (pozice kleští)

Pozice kleští patří do kategorie pozic v sedu. Tyto pozice uvolňují tělo, zbavují ho napětí a pomáhají znovu najít ztracenou rovnováhu. Předklony posilují vnitřní orgány a zklidňují nervy, vyrovnávají nepříznivé důsledky stresu.

Pozice tanečníka (nataradžásana)

Tanec je pro člověka od pradávna přirozeným pohybovým projevem, který ho provází od raného dětství až do pokročilého věku. A tak je velká škoda, že se tanec z našich životů postupně ztrácí....

Utkatásana – pozice židle

Pozici utkatásana říkám soukromě zimní. Ne že by židle měla něco společného se zimou, ale rozhodně se vyplatí ji praktikovat předtím, než se vydáme na sjezdovky. Touto ásanou budujeme v našem těle stabilitu a sílu (především stehenních a hýžďových svalů), a to se nám na lyžích bude jistě hodit. Ale pozor, od sjezdového postoje se v mnohém liší.

Meditační sedy: siddhásana a sukhásana

Meditační sed je jednou ze základních jógových poloh. Aby poloha byla polohou, ásanou, a nikoliv pozicí, měla by být pohodlná a stabilní. Jedině tak totiž umožňuje navázat pozornost na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Na onom pohodlí a stabilitě je ovšem třeba pracovat. Jak?

Utthita trikónasana (trojúhelník)

„Mysl, duše a tělo musejí být trojjediné: tři v jednom a jedno ve třech."    B. K. S. Iyengar

Pes hlavou nahoru a pes hlavou dolů

V pozdravech slunci A i B cvičíme dvě pozice psů, které patří k ásanovým základům.

Pozice holubí král (eka pada rajakapotasana)

Ohebnost všech kloubů, včetně páteře, se projevuje na zvýšené vitalitě a psychické síle. Tak, jak je člověk ohebný, stává se i jeho mysl pružnou.

Gomukhásana (pozice krávy)

Ramakrišna, indický mystik a svatý muž, srovnává krávu s aspiranty jógy. Některé aspiranty musíte, obrazně, za ocas dotáhnout do chrámu jako krávu, zatímco ostatní si tam cestu najdou sami.

Stoj na rukou (adhó mukha vrksásana)

Poloha stoje na rukou představuje obrácenou polohu stromu. I proto překlad sanskrtského pojmenování adhó mukha vrksásana zní poloha stromu s obličejem dolů. Můžeme si rovněž povšimnout, že sanskrtský výraz pro polohu stromu – vrksásana – se v samotném názvu polohy stoje na rukou objevuje.