Ásany 02. 08. 2023 PDF Tisk

Širšásana (stoj na hlavě)

Stoj na hlavě je velmi často nazýván královnou jógových ásan. Zvládnutí této pozice přináší blahodárný účinek našemu tělu i mysli. Obrácený stoj působí podobně, jako když otočíme přesýpací hodiny, aby se čas opět rozběhl zpátky.

 

Širšásana (stoj na hlavě)

I přestože pokročilá technika přenáší váhu těla na hlavu, my se zaměříme na variantu, při které váha těla bude spočívat i na opěrných bodech, tzn. na loktech, předloktích a dlaních. Pokud s pozicí širšásany nemáte ještě zkušenosti, rozhodně ji sami doma nezkoušejte, ale požádejte o asistenci při provedení pozice zkušeného instruktora jógy.

Příprava

V konečném provedení stoje na hlavě je zapotřebí mít sílu v pažích, proto je přípravnou pozicí delfín. V pozici kočky přejdeme na předloktí a uchopíme lokty, poté lokty pustíme, propleteme prsty a vytvoříme rovnoramenný trojúhelník. Překlopíme prsty na nohách a vytlačíme sedací kosti vzhůru do psa hlavou dolů na předloktích. Střídavě hrudník přibližujeme k dlaním a vytlačujeme se od předloktí směrem nahoru, čímž posilujeme paže. 

Provádění pozice širšásany

  1. V pozici kočky přejdeme na předloktí a uchopíme lokty, poté lokty pustíme, propleteme prsty a vytvoříme rovnoramenný trojúhelník. Hlavu vložíme mezi dlaně tak, že se opíráme o místo těsně pod středem lebky (fontanely), dlaně poskytují podporu zátylku. Hlava není v záklonu.
  2. Překlopíme prsty na chodidlech a zvedáme sedací kosti směrem ke stropu, stále držíme pevná rovná záda, ramena od uší a pomalu dojdeme chodidly co nejblíže k hlavě, záda jsou stále rovná a pevná, zpevníme střed těla.
  3. Ve chvíli, kdy cítíme stabilitu v pozici, ohýbáme kolena a vynášíme nohy směrem ke stropu.

V žádném případě nešviháme nohama vzhůru, váha spočívá na loktech, předloktích, dlaních a hlavě. Dýcháme běžným dechem, který se stále více zjemňuje.

  1. Z pozice vystoupíme tak, že pokrčíme kolena a se zapojením středu těla opět pomalu pokládáme obě chodidla na podložku. Přejdeme do pozice dítěte, položíme čelo na pěsti, abychom vyrovnali tlak, případně v pozici dítěte s otevřenými stehny a koleny na okraji podložky se vytáhneme z pasu za dlaněmi, čelo je položené na podložce a vnitřním zrakem pozorujeme páteř.

TIP: V případě, že si nejste jistí rovnováhou, nacvičujte pozice v blízkosti stěny.

Doba trvání pozice a pozornost

Zpočátku se doporučuje v pozici vydržet 10–30 vteřin, postupně dobu provádění zvyšujeme na 3–5 minut. Z hlediska fyzického svou pozornost věnujeme udržení rovnováhy v pozici a opěrným bodům, z hlediska spirituálního korunové čakře. 

Účinky pozice

Pozice oživuje a osvěžuje celé tělo, působí blahodárně na naši mysl, odstraňuje úzkosti, obnovuje energii, zlepšuje žilní návratnost krve z dolních končetin, podporuje lymfatický oběh, imunitu a očišťuje srdce, krev a plíce. Pomáhá při poklesu orgánů v dutině břišní, příznivě působí na všechny orgány v těle, posiluje svaly na krku a trupu. Má omlazující efekt, podporuje růst vlasů a prokrvuje hlavu, zásobuje mozek živinami a zlepšuje paměť.

Kontraindikace 

Pozici by neměli provádět jedinci, kteří mají problémy s krční páteří, akutní bolestí hlavy nebo migrénou, vysokým krevním tlakem, srdečními onemocněními, arteriosklerózou, chronickou zácpou, ledvinami, nečistou krví, se zády, zvýšeným nitroočním tlakem, zeleným zákalem, hyperfunkcí štítné žlázy. Necvičíme také v období menstruace, těhotenství a při zvýšené psychické únavě.

Varianty pozice

V konečné pozici můžeme obě nohy roznožit do písmene Y, zatočit jednu nohu o druhou stejným způsobem jako ve stojné pozici orla, případně založit nohy do pozice lotosu a vynášet kolena směrem vzhůru.

Jaké tajemství pozice ukrývá?

Některé klasické hathajógové školy nazývají širšásanu jako viparitu karaní mudru, tzn. obrácenou pečeť. Hathajóga pradipika pak ve III. kapitole, verši 82 popisuje účinek pozice takto: „Když dobu viparíta karaní jogín každý den o něco prodlouží, po šesti měsících už na svém těle nespatří jedinou vrásku, jediný šedivý vlas. Kdo udrží pozici po dobu celé jamy (tří hodin), zvítězí nad smrtí.“

 

Použitá literatura:

Swami Satyananda Saraswati: Asana Pranayama Mudra Bandha

Reinhard Gammenthaler: Klasická hathajóga

Hatha Yoga Pradipika

 

Objednat předplatné