pondělí 25. 9. 2023
Dušičkovské období je tradičně spojováno s tématem, kterému se dnešní společnost vyhýbá. Smrt je zahalena oparem tajemna, strachu, obav a nejistoty. Vyhýbáme se jí, nechceme o ní mluvit, a potom umíráme sami v cizím prostředí. V porovnání s našimi předky je to poněkud zpátečnický přístup. Oni, na rozdíl od nás, věděli, že smrt je součástí života.
Jak zábavné nám může připadat, že se mění čas. Jenže i tato pouhá hodina může s naším organismem nehezky zahýbat směrem, který není tak úplně vítaný!
Pozici holubího krále známe většinou jako pozici na „otevírání kyčlí“, ale omezit se při jejím provádění jen na tento cíl by byla velká škoda...
„Když ztratíš svůj sen, přestáváš žít.“ Tento citát mě provází celý můj dospělý život. Od té doby, kdy jsem zhlédl film Flashdance, ve kterém hlavní postava vyřkla tuto větu, si do hlavy vkládám své sny s vědomím, že i ony potřebují prostor k tomu, aby se mohly stát skutečností. Potřebují volnost a čas.
Jóga je cestou spojující filosofii života s jeho praxí, propojující úroveň těla s úrovní mysli i duše, cesta spojující osobní existenci s tím, co ji přesahuje. Už védanta má v sobě zakotvené přesvědčení, že vše je ve své podstatě energie. Ta se těší rozličnému charakteru v projevu i latenci, nabývá různých kvalit.
Máte-li doma zásoby dýně a polévek jste už přejedení, zkuste ji použít do dezertu! Máme pro vás jednoduchý recept na chlebíček, který bude díky dýni krásně vláčný a zázvor mu dodá lehce pikantní chuť.
Tato rostlina květem připomíná slunečnici. Hlíza pak vypadá jako zázvor. V kuchyni se využívá podobně jako brambora. Není to ovšem ani slunečnice, ani zázvor a ani brambora. Řeč je o topinamburu, zdravém příbuzném brambor. Proč si jej dopřát?
Nechce se vám na podzim vstávat? Rozprouděte se jógou, vytvořte si zvyk a praktikujte každé ráno.
Poslední vydání JÓGA DNES v tomto roce bude v prodeji od 1. listopadu. Hlavním tématem časopisu je CESTA JE CÍL. O čem všem si v novém čísle můžeme přečíst?
Podle indické mytologie byl Vírabhadra velký bojovník a hrdina – i proto se objevuje dvojí překlad ze sanskrtu, kdy se poloze říká bojovník i hrdina. V józe se praktikují tři fáze polohy bojovníka (hrdiny) a všechny jsou namáhavé. Podporují vnitřní sílu a odhodlání, posilují celé tělo.