Ásany 27. 03. 2022 PDF Tisk

Bakásana (vrána)

„Balancujte ve vesmíru (prostoru), vykročte do neznáma a zbavte se strachu.“ 
B. K. S. Iyengar

Bakásana (vrána)

Baka – jeřáb, vrána

V bakásaně nesou ruce, paže a ramena tíhu těla, nohy jsou zvednuté a pozice vypadá, jako jestřáb brodící se ve vodě. 

Provedení
Výchozí pozicí je hluboký podřep. Nohy vytočte do strany a pánev nechte spočinout mezi stehny. Ruce položte do namaskára mudry před hrudníkem a v pokrčených pažích zatlačte zevnitř do dolních končetin. Uvědomte si tlak, který vzniká mezi oběma končetinami. S nádechem se zvedněte na špičky a natažením nohou přeneste váhu na ruce. Zatlačte do dlaní, vzepřete se na pažích a vyneste hrudník směrem vpřed. Zvedněte nohy, které se dotýkají palci. 

Varianty 
Při vstupu do pozice opřete kolena do úrovně tricepsů, protáhněte nohy. (Představte si jeřába, jak loví žáby, nebo ryby ve vodě.) Přeneste váhu těla vpřed a dolů, zvedněte se nahoru. 

Tip! Pro nácvik můžete použít kvádr, o který se opře hlava. 

Páršva bakásana
Zvedněte se na špičky, položte ruce vedle chodidel a opřete se o ně. Přeneste váhu na jednu paži a druhou volnou paži polohujte, aby vás v oblasti pánve podepřela. Proveďte na obě strany. 

Pozor! Je třeba postupovat pozvolna a v klidu. Pro nácvik můžete zvolit zvednutí nejdříve jedné dolní končetiny, vydržte a následně vyměňte za druhou dolní končetinu. Postupně se vám podaří zvednout obě. Zkuste v každé fázi chvíli vydržet. 

Benefity
Pozice posiluje zápěstí, paže a ramena, silně aktivuje břišní svaly, učí rovnováze a vnitřnímu ztišení. 

Kontraindikace: problémy se zápěstími a klouby paží, ochablé břišní svaly.

Co skrývá pozice?
Jeřáb má dlouhé nohy a loví ryby a žáby skrývající se ve vodě. Protáhne nohy a skloní hlavu se zobákem pod vodu, aby ulovil svou kořist. Když letí, pohyb jeho křídel je velice ladný, plynulý a koncentrovaný, jako by tančil. Když loví, je rychlý. Jeřáb představuje rovnováhu protikladů. 

Dříve lidé věřili, že jeřáb je posel bohů a má schopnost rozmlouvat s nimi a vstoupit do vyšších stavů vědomí. V mnoha náboženstvích jeřáb symbolizuje dlouhověkost, hojnost. Keltové jej naopak považovali za pána podsvětí a posla války a smrti. Pro křesťany symbolizoval loajalitu a dlouhý život pro kláštery. Tento aspekt reprezentuje oba póly – negativní i pozitivní. 

Zeptejte se sami sebe: Jsem dostatečně silný, abych dosáhl bodu rovnováhy a bdělosti? Mohu nalézt tuto sílu ve svém životě? Oči jeřába jsou kulaté, a proto působí jako vysoce koncentrovaný. Jsem také tak trpělivý? Co mě dokáže rozptýlit? Z čeho mám strach?

Cvičte jeřába pravidelně, nejméně 10 dnů po sobě a v průběhu poslouchejte své tělo a svou mysl a pozorujte, jaké změny emocí se ve vás odehrávají. Je hladina vody, ve které stojíte, nezčeřená a vaše mysl klidná? Nebo se v kruzích na hladině projevuje vaše nervozita a nerovnováha? 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné