Technika cvičení 29. 03. 2022 PDF Tisk

Jak se vyrovnat se změnou času?

V neděli 27. března se zimní čas změnil na letní, ze dvou hodin v noci se rázem staly tři. Světlo nás bude budit dříve, den se s námi bude loučit později. Pro mnohé krok blíže k radostnější polovině roku, pro jiné nepříjemné období jarní únavy.

Jak se vyrovnat se změnou času?

Dohady o nutnosti či zbytečnosti změny času se vedou už hodně dlouhou dobu, přesto se dosud nedošlo k žádnému jistému výsledku, takže věci zatím zůstávají při starém a čas se dvakrát za rok mění. Někteří onu změnu přejdou mávnutím ruky, jiní potřebují prostor, aby se na ni adaptovali a zvykli si na to, co přináší. S onou adaptací může pomoci jóga, která pomáhá upevňovat stabilitu v našich nitrech, díky níž nás potom změny, jež se odehrávají kolem nás, mohou nechat klidnými, nebo alespoň klidnějšími.

Jógou za celkovou harmonizací
Někdy jsme rozladění jen z toho, že se cítíme rozladěně. Ani nevíme, proč se tak cítíme, a to nás frustruje – děsí a deptá nás skutečnost, že sami sebe neznáme. V takových chvílích se vyplácí jednat se sebou jako s drahou osobou – partnerem, rodinným příslušníkem nebo dobrým přítelem. Ptejme se sami sebe, veďme se sebou dialog.

Buďme jako Sokrates
Inspirujme se prvním filozofem Sokratem, který se nebál přiznat, že ví, že nic neví, z čehož právě plynula jeho nezměrná moudrost a osvícenost. Neptejme se s tím, že musíme všemu přijít na kloub, protože nemusíme. Ptejme se se záměrem něco se o sobě dozvědět, cítit se lépe, dobře, klidně, ptejme se se záměrem ptát se a bádat, hledat, objevovat. Ptejme se pro proces ptaní se, který je s procesem zrání spojen mnohem více, než by nás mohlo napadnout.

Okovy ulpívání
Pokud budeme život vnímat jako dobrodružství, na jehož další průběh jsme zvědaví, ale nepředjímáme jej a neulpíváme na tom, jak by měl nebo neměl vypadat, bude pro nás časem všechno jednodušší a přirozenější. Jakmile se totiž zbavíme tendence ulpívání, nebo ji alespoň dostaneme pod kontrolu, nesmírně se nám uleví, jelikož tím sami sebe osvobodíme z pout žádostivosti a utkvělé představy, že musíme mít všechno pod kontrolou, čímž se sami často zbytečně a pomýleně omezujeme.

Co udělat pro to, aby nám bylo dobře
Podobně to může být se změnou času. Pokud se vědomě rozhodneme, že nebudeme ulpívat na pocitu, že nám něco vadí nebo nevadí, budeme potom záležitosti, které život přináší a s nimiž nemůžeme nic udělat, o poznání lépe přijímat a snášet. Vyzkoušet to můžeme právě na změně času. Mluvme sami se sebou, povídejme si o tom, proč a co nám na ní vadí a co bychom mohli udělat pro to, abychom se v tomto čase cítili lépe. Naslouchejme si, buďme trpěliví a čekejme, odpovědi se vyjeví.

Jóga jako opora
Pokud praktikujete, jistě máte své oblíbené praxe nebo polohy, které vás dokážou dostat do vnitřní pohody a pomoci ukotvení v sobě samém. Možná že je používáte v okamžicích, kdy si připadáte nejistí, ztracení nebo rozladění. Jestliže je takovým okamžikem i změna času, neváhejte použít mechanismů, s jejichž pomocí se dokážete udržet v pohodě. Právě takhle jóga pomáhá, stává se naší přirozenou součástí a provází nás životem tak, abychom byli klidní a spokojení. Využijme toho, že můžeme, a praktikujme.

TIP
Podívejte se na článek 7 jógových pozic pro navození rovnováhy při změně času!

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné