BLESKOVĚ
Roční období 23. 03. 2022 PDF Tisk

Inspirace pro první jarní dny aneb Velký (ú)klid

Přichází jaro, časné jarní dny, objevují se sluneční paprsky a období přechodu února k březnu se jeví jako jarní probuzení. Příroda zpívá, tráva se zelená, vše se probouzí a my máme chuť probudit se taky! Co když právě v tuto chvíli pociťujeme únavu, letargii, nebo dokonce úzkost?

Inspirace pro první jarní dny aneb Velký (ú)klid

Po dlouhé zimě mnozí z nás zahnízdili ve svém brlohu a i přes aktivní projekty či pohybové aktivity jsme se zapouzdřili více do svého vnitřního prostoru já a vnitřních procesů.

Nyní bychom měli vykročit vpřed, odhodit bublinu či jakousi krustu zimního spánku a vylétnout z hnízda jako pták fénix? Neříkejme hop… Březen je třetí měsíc v roce, nese tedy trojkovou vibraci a mohl by pro mnohé představovat jisté výzvy.

Z dávných přísloví známe: „Březen za kamna vlezem.“ Březen je velmi vhodný měsíc pro introspekci.

Skutečné zpomalení v probuzení
Doba, kdy je třeba přijít k sobě vědoměji. Chuť k rozletu může být propojena s vědomým zastavováním se. Uvědomování si, že i příroda je stále studená, ztuhlá, pomalá a i s příchodem sluníčka a čerstvé trávy je třeba přistupovat k probuzení pomalu, citlivě, vědomě.

Nyní je vhodná chvíle pro introspekci toho, co se událo v zimě. Které procesy jsme zpracovali vnitřně a která témata je nyní vhodné provětrat. Březen je měsíc trávení, žaludku, žlučníku a střev.

Je vhodná doba postupně zapojit intenzivnější praxi, přidat očistné techniky, dechové techniky, případně jemný běh a pohyb na vzduchu. Vracet se zpátky do harmonie, s tím pomáhá meditace, dlouhé relaxace, psaní deníku a skutečná kontemplace.

Začátek jara je ideální na vyvětrání sebe i svých domovů, pročištění šatníků, lehkou stravu, velký úklid.
Může zde docházet k náhledu života, jak to nyní skutečně mám a co tvořím do budoucna.

Vytřídění šatníků a také myšlenek
Březen je přípravou na nové dny, blíží se rovnodennost, kdy oficiálně projdeme průchodem jara. Také naši předci jarní rovnodennost hluboce uctívali a slavili. Nalaďme se na velký úklid před naplněným pohárem rovnodennosti, kdy se můžeme veselit a slavit.

Praxí ve znamení měsíce března je VELKÝ ÚKLID.
Ukliďme kolem sebe, své příbytky, domovy, skříně, spíže, provětrejme domy a své nádoby.
Záměrem může být příprava na skutečné jaro, oslava rovnodennosti, skrze kterou vstoupíme do teplejšího období roku.
V těchto dnech je vhodné začít odlehčovat stravu zařazením půstů či pomocí šťáv, těžší potraviny odkládáme a volíme čerstvé, jemnější.
Je příhodná doba na klíčení a postupnou kombinaci teplých a studených pokrmů.
Pro intenzivnější očistu můžeme zvolit šankha prakšálanu a pročistit svá střeva či aplikovat různé krije a dhautí.
Dechové techniky ohně, například kapálabháti a bhastrika, pomůžou s detoxem a startem organismu v těchto probouzejících se dnech.

Praxe k příchodu jara:

  • Kultivace záměru / modlitba
  • Pozdravy slunci (vědomé spojení se sluncem)
  • Pozice velblouda
  • Pozice čakrásany
  • Dechové techniky ohně
  • Jemný běh
  • Lehké protažení
  • Dlouhá šavásana / meditace
  • Podpora afirmace, modlitba, mantra

Objednat předplatné