čtvrtek 23. 1. 2025
S jarem přichází velká expanze energie a současně potřeba… vstát, odlehčit a restartovat. Inspirujte se v jarním přístupu k očistnému stravování a jógové praxi. Postačí malé změny, které však hluboce pocítíte!
Rychlé tempo života zahrnuje naše dny trochou stresu a tlaku. I když někteří předpokládají, že tento druh stresu je nevyhnutelnou součástí života, pravidelná meditace vám ukáže, že tomu tak být nemusí. Přidejte ji do své každodenní rutiny a sami se přesvědčte o tom, jak dokáže kouzlit s hladinou stresu.
S příchodem jarních dnů se můžeme, stejně jako každý rok, těšit slunečními paprsky, rozkvetlými květy, ale pravděpodobně také mnohými doporučeními směřujícími k detoxikaci organismu, která se na nás každoročně valí z televize, časopisů a mnohých internetových článků. Lidé si celkem přirozeně užívají příjemně teplé počasí a nové volnočasové aktivity, které toto období skýtá. Společně se změnou klimatu však také přichází jarní únava, se sluníčkem zase potřeba změny denního šatníku, pro mnohé je jaro synonymem období navazování nových vztahů. Ať tak či onak, na jaře nám narůstá potřeba být plní energie a cítit se dobře, abychom si mohli co nejlépe užít životní dobrodružství, která jsou před námi. Je ale detoxikace organismu skutečně cenným pomocníkem, nebo naopak zbytečnou procedurou, která s sebou přináší mnohá zdravotní rizika? Pravda je, jak už to tak bývá, někde uprostřed.
Jedna z prvních a pro mě zásadních srážek s indickou filozofií u mě nastala mnohem dřív než ve vysokoškolské škamně. Pamatuji si to docela přesně. Byl podzim, byla sobota (možná i neděle) a já stála jako mnoho jiných sobot (nebo nedělí) v zadním koutě antikvariátu ve Valentinské ulici na Starém Městě...
Jaro je obdobím, kdy se probouzí příroda, obdobím zrodu, růstu a nových začátků, kdy chceme z těla i mysli po dlouhé zimě odstranit staré a nepotřebné. Jóga je výborným pomocníkem očisty a ve chvíli, kdy se již oteplí, je vhodné jarní očistu podstoupit.
Bývá to tak, že ásana, která je nám nejvíce nepříjemná, je pro nás ta nejdůležitější a měli bychom ji provádět dvakrát tak často než naše milované pozice. Naráží totiž na naše slabá místa, upozorňuje nás na naše nedokonalosti a vyžaduje od nás více úsilí a práce. Obvykle se nám do takových pozic moc nechce, ale jak jinak se můžeme zlepšovat a posouvat dál?
Trpíte na bolesti hlavy? Pomáháte si od nich rádi růžovou pilulkou? Zkuste se svěřit do péče jógy, která může pomoci efektivněji a také celkově prospěšněji. Uleví od stresu a svalového napětí, což možná rozvolní mnohem víc, než jste původně rozvolnit zamýšleli.
Stačí se pouze přihlásit a zapnout si TV, PC nebo tablet. I telefon je zcela dostačující pro inspiraci v ásanové a meditační praxi. V klidu domova si můžete zacvičit a současně se dozvědět něco víc o józe v rámci ŠKOLY JÓGY LIVE.
Camatkarásana, někdy chamatkarásana, v angličtině též wild thing pose, v češtině extatické rozvíření divokého srdce nebo poloha obráceného psa.
Zuzana Klingrová vyzpovídala lektorku jogy a cestovatelku Veroniku Ševčíkovou ...o čem jiném, než - cestování, józe a surfování.