BLESKOVĚ
Konference 16. 07. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Veronika Carmanová

Jógu jsem pravidelně začala praktikovat po narození mé dcery. Byla jsem mlaďounká maminka a jóga mi pomáhala cítit se lépe. Především psychicky.

Jóga a já: Veronika Carmanová

Co je pro vás jóga především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Nedokážu jedno rozdělit od druhého. Praktikuji Raja jógu, osmidílnou stezku jógy, a to zahrnuje vše uvedené. Někdy se více soustředím na ásanovou praxi, někdy více na pránájámu, ale bez základních jamas a nijamas nebo meditace to nepovažuji za jógu. Každopádně více se nořím do filosofie a textů, mnohem více teď, než když jsem s jógou začínala. Tenkrát bylo na prvním místě cvičení, ale to je myslím přirozený průběh.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám učarovala? Jaká byla vaše jógová cesta?

Jógu jsem pravidelně začala praktikovat po narození mé dcery. Byla jsem mlaďounká maminka a jóga mi pomáhala cítit se lépe. Především psychicky. Moje cesta s jógou vedla přes tři kontinenty od severní Ameriky, kde jsem tenkrát žila a jógu poprvé začala praktikovat, po Asii, kam pravidelně jezdím za hlubokým poznáním jógy, až do Evropy,  kde jógu dnes žiji.  A ta cesta se  vyvíjí a systematicky se  pohybuje v těchto spirálách a stále není u konce. Neustále mě baví objevovat - pořád jsme studentem na prvním místě. Pokaždé když dám pozdrav sluníčku, zazpívám mantru nebo si přečtu kus výkladu suter, nepřestává mě udivovat ta hloubka  učení.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Učím Hatha Flow. Hatha jóga mě baví díky ve své přesnosti, delšímu času v pozicích a prostoru na hluboké vnímání vnitřních procesů. Flow je to, protože pozice na sebe různě kreativně navazují, nejsou staticky oddělené, ale  plynou na vlně dechu. Hatha Flow hezky reflektuje mě samotnou, potřebuji zkoumat, hluboce vnímat, ale zároveň potřebuji kreativitu a návaznost. Striktně oddělené nebo přesné sekvence mě vždy zaujmou, ráda se z nich učím, ale sama pro sebe potřebuji svobodu a kreativitu.

Učím také jin jógu, která je logickým vyústěním praxe jógy a nauky čínské medicíny, kterou také praktikuji, vedu ordinaci akupunktury. Energie, meridiány, emoce, vnitřní procesy, zde se cítím jako ryba ve vodě. V obyčejné pozici jin jógy umím navigovat do hlubokých vnitřních vod a být tam průvodcem. Zde vnímám jin jógu s terapeutickým přesahem a to mě baví.

Změnil se váš život po tom, co jste začal/a praktikovat jógu?

Ano, nezůstal na kameni kámen a já jsem za to vděčná.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?

Jóga je pro mě tím vším:  mindfulnes, psychoterapie, koučink, pohyb, klid, zen, biohacking, zdravý životní styl. Je zcela jasné, že bez toho se v dnešní době neobejdeme. Je jedno, jak tomu říkáme, každý si vnitřně hledáme tu svou cestu, aby se nám žilo lépe. Každý den děkuji za ten dar, který nám byl odkázán v podobě učení jógy.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Váhání, tomu já moc nerozumím. Jsem sice narozená ve znamení Panny, ale ascendent mám ve Střelci. Takže když o něčem uvažuji, tak nespekuluji, nemanipuluji, ale  prostě to zkusím. Zajít si na lekci v dnešní době není nic obtížného a jedině z vlastní empirické zkušenosti mohu posoudit, zda mě ta aktivita bude bavit. Moje doporučení ale je, aby jste vyzkoušeli pár lekcí, stylů a lektorů. Nemusí to být vzplanutí na první pohled, ale trvalé přátelství na celý život.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?

Tuším, že moje první lekce byla před více než 25 lety a byla jsem u Vaška Krejčíka. Tehdy jsem ho neznala, protože jsem  žila v USA. Když jsem přijela domů na návštěvu, tak mě  moje sestra  vzala na lekci do Holmes Place na Čerňáku. Jenže jsem tehdy měla hrozně ucpaný nos a pes hlavou dolů mi nejen díky tomu přišel nesnesitelný. Z té lekce si pamatuji jen to, že jsem nemohla dýchat a přišlo mi směšné, že jsem si v psovi hlavou dolů měla odpočinout. Trvalo ještě pár let, než mě jóga pohltila a tenkrát bych si to vůbec nemyslela.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojená?

Spokojenost je pro mě teplo domova, moje děti, můj partner, klidné rodinné vztahy . A ano, jsem spokojená, děkuji za optání.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši intimitu?

Jsem typ člověka, co na srdci to na jazyku. To není často populární, ale lidé kolem mě ví, na čem jsou a také o mě ví skoro všechno, moc toho neschovám. Z dětství bych mohla vytáhnout vzpomínku, jak mi na skautu říkali Bylinka, to byla moje přezdívka. Už tenkrát mě bavily byliny, vařila jsem různé lektvary. V dnešní době se to projevuje skrze lásku k aromaterapii nebo fytoterapii. Obojí aktivně používám ať už na svých lekcích nebo v ordinaci TČM.

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze?

Moje lekce, kterou na konferenci povedu se jmenuje Čistá mysl - meditace a jin jóga pro čistý stav našeho bytí. Konference se koná 22. října, na podzim, kdy v  přírodě vládne element Kovu. Kov sebou přináší určitou moudrost, kdy je nám umožněné vzdát se všeho starého, nefunkčního a nepotřebného, tak  abychom  mohli uchovat čistotu  a jasnost mysli. Protože má lekce bude poslední lekcí na konferenci a přes den se nacvičíte spoustu, bude to opravdu takové závěrečné jinové pohlazení, vnitřní posílení, které bych ráda, abyste si z celého dne odnesli.

Děkujeme za rozhovor.

Já také děkuji za možnost být součástí téhle skvělé jógové komunity.

Objednat předplatné