BLESKOVĚ
Relaxace 15. 05. 2024 PDF Tisk

Džapa mála, zdroj vašeho klidu

Džapa mála je tradiční modlitební růženec ze 108 korálků, který se používá k odpočítávání během meditace v hinduistickém a buddhistickém náboženství. Duchovní číslo 108 je magické a zázračné číslo v hinduistické tradici. Někteří věří, že je to 108 stupňů na cestě lidské duše... 

Džapa mála, zdroj vašeho klidu

Nejenom mnoho jogínů nosí na krku a na rukou řetízky složené z korálků, které tvoří drahé kameny. Někteří je nesundávají ani v noci. Džapa mála je tradiční modlitební růženec ze 108 korálků, který se používá k odpočítávání během meditace v hinduistickém a buddhistickém náboženství. Nejčastějším materiálem pro její výrobu je santalové dřevo a nosí se tradičně omotaná okolo krku nebo zápěstí. Džapa mály (zjednodušeně mály) si získávají stále více příznivců, a tak jsme pro vás připravili průvodce jejich nošením, aktivováním, nabíjením a čištěním.

Vložení záměru: Džapa mála získává na síle

Jak pro sebe získáte to nejlepší z magického kouzla meditační mály? Začněte tím, že zavřete oči, zklidníte mysl a pozorujete rychlost a hloubku svého přirozeného dechu… Mály nejsou jen krásné kousky šperků, jsou také médiem k získání míru. Věří se, že vás budou ochraňovat, povedou vás denním životem a budou sloužit jako stálá připomínka duchovna, které máte v sobě. Jak ale spojíte málu se svojí energií a svým záměrem?

Aktivace mál: Nejlepší je v pondělí

Aktivace korálků spojených do mály nebo náramku je krásná cesta. Jednoduchý obřad málu aktivuje a také zklidní vaši mysl. Říká se, že pondělí je den božského Šivy a je nejpříznivější pro uskutečnění takového obřadu – tedy pokud můžete čekat. A jak by měl obřad vložení záměru vypadat? Vytvořte si tiché místo a zaujměte pohodlnou pozici vsedě. Rozsviťte svíčku se svou nejoblíbenější vůní, a pokud si to přejete, omyjte nejdřív málu v čisté vodě s květinami. Zavřete oči a prodlužujte svůj dech, pomalu dýchejte. S čistou a klidnou myslí zaměřte svoji pozornost na korálky a protahujte je přes prsty (bez používání ukazováčku, protože ten reprezentuje ego). Představte si sami sebe, jak nacházíte mír mysli a vnitřní klid. Tradiční mantra pro aktivaci a uzavření energie do nových mál je „Om Hrim Namah Shivaya Om“. Tuto mantru zpívejte nejméně třikrát. Zůstaňte sedět alespoň pět minut, aby se energetické pouto uzavřelo.

Meditace s málou a mantrou: Nepřekračujte guru korálek

Při odříkávání mantry držte málu v ruce a každý korálek otočte palcem a prostředníkem. Např. ukazováček se k otáčení nedoporučuje. Až budete korálky probírat, nejspíš narazíte na guru korálek – korálek, který z mály visí. To je znamení, že máte v meditaci poděkovat své mantře, svému guru nebo sami sobě projevit vděčnost za to, že jste při meditaci zpomalili. Guru korálek nikdy nepřekračujte, místo toho pokračujte v protisměru.

Obecně se věří, že když při meditaci používáte málu a projdete celé kolo, najdete své vnitřní ticho. Během meditace byste měli být trpěliví a laskaví sami k sobě. Vaše mysl bude zcela jistě bloudit. Trénink navrácení pozornosti zpět k mantře a ke korálkům je tréninkem soustředění. Dělejte to s vlídností a bez odsuzování. Meditace je trénink, stejně jako láska sama k sobě.

Jak vrátíte málám jejich sílu? Pomůže slunce, měsíc i šalvěj

Korálky absorbují a uchovávají energii, proto je dobré jejich sílu čas od času pročistit. Je několik cest, jak toho dosáhnout. Co můžete například udělat?

  • Umístěte svou málu do přímého slunečního nebo měsíčního svitu.
  • Zapalte okolo mály nebo náramků bílou šalvěj.
  • Vložte mály do zpívající misky a rozezněte stěny nebo klepejte na stranu – tak, aby se miska rozezněla.

Jak málu umyjete? Stačí voda, mýdlo, kartáček – a na závěr olej

Při běžném používání mály si budete přát je občas také očistit, přesněji umýt. To můžete udělat jednoduše tak, že je ponoříte do teplé vody. Můžete také přidat jemné mýdlo, pokud chcete (někdo nechává korálky namočené přes noc). K očištění jednotlivých korálků použijte jemný kartáček, poté nechte málu úplně uschnout.

Po umytí je můžete potřít kokosovým nebo santalovým olejem. Olejování dělá korálky silnější a nevysychají. Někteří možná budete chtít časem také vylepšit střapec. Jedna z možností je, že ho namočíte a třásně jemně spletete do copánků.

Proč je korálků právě 108 a které drahé kameny se hodí právě k vám

Duchovní číslo 108 je magické a zázračné číslo v hinduistické tradici. Někteří věří, že je to 108 stupňů na cestě lidské duše, jiným asociují možnost osvícení pomocí 108 nádechů za den, když jste v hluboké meditaci… Pravdou je, že význam 108 korálků má více interpretací – máme pro vás ty nejoblíbenější.

  • Čakry: Jedno z nejčastějších vysvětlení pro číslo 108 se pojí k čakrám. Říká se, že je 108 energetických drah vedoucích do solárního centra (věří se, že jedna z nich je cestou k seberealizaci).
  • Mantry: Někteří říkají, že když používáte korálky při meditaci a zpíváte svou mantru, máte „hotovo“, když mantru opakujete 100krát. 8 korálků navíc se počítá, když uděláte chybu (jako prostor navíc). Hezčí vysvětlení ale je, že 8 korálků (manter) je oběť pro vašeho guru.
  • Písmenka: Mnoho lidí si zvolí recitování mantry v sanskrtu (starodávný jazyk Indie). Sanskrtská abeceda má 54 písmenek, každé písmenko má mužskou a ženskou verzi, dohromady tedy 108.

 

A který drahý kámen je ten váš?

Achát: Vyvažuje a harmonizuje tělo, mysl a ducha, čistí a stabilizuje auru, odráží negativní vlivy, stimuluje a posiluje vaše analytické schopnosti, zvyšuje odvahu, motivuje vás k čistému myšlení a koncentrování se na daný úkol. Pomáhá čerpat inspiraci z duchovního světa.

Amazonit: Posiluje komunikaci, osvobozuje od obav, strachu, vzteku a rozčílení. Vyrovnává náladu, je spojen s vnitřní silou člověka. Tělu pomáhá vyvážit a regulovat nedostatek vápníku, zmírňuje křeče a svalové spasmy.

Ametyst: Poskytuje stabilitu, sílu, inspiraci a opravdový mír. Zvyšuje duchovní sílu. Zároveň posiluje imunitní systém a čistí krev. Je prospěšný pro žaludek a játra.

Aventurín: Ochraňuje, aktivuje a čistí srdeční čakru, podporuje uzdravování, sílu a stabilitu, napomáhá regeneraci, znovu obnovuje vnitřní pohodu a vyrovnanost.

Chalcedon: Napomáhá snění (během spánku). Posiluje dobrou vůli. Poskytuje štěstí a radost. Snižuje negativní vlivy, nálady a zmírňuje deprese. „Duševní vyrovnávač“.

Lolit: Uklidňuje mysl. Zmírňuje noční můry a potíže se spánkem. Dobrý pro komunikaci. Přináší vnitřní harmonii, a vede tak k lepším vztahům.

Nefrit: Umožňuje chápání snů. Je nositelem lásky, odvahy, čistoty a moudrosti. Snižuje negativitu a zvyšuje schopnost sebevyjádření. Vyvažuje emoce, poskytuje uklidňující energii, vytrvalost a mír. Pomáhá tělu k samouzdravení a zvyšuje jeho flexibilitu. Posiluje srdce, oči, ledviny a imunitní systém. Pomáhá s duševními problémy, čistí krev a přináší dlouhý život.

Zelený jaspis: Harmonizuje srdeční čakru. Posiluje imunitní systém, pomáhá při detoxikaci organismu a při nadýmání.

Láva: Poskytuje sílu a jasné myšlení (zvlášť když čelíte obtížným situacím).

Měsíční kámen: Poskytuje rovnováhu a zmírňuje pocit beznaděje. Slouží jako emocionální stabilizátor. Zlepšuje intuici a je dobrý pro harmonizování vztahů. Zmírňuje astma, čistí lymfu a podporuje slinivku břišní a slezinu.

Obsidian: Stabilizuje a vyrovnává tělo. Čistí od negativních vlivů a uvolňuje toxiny z těla. Pomáhá ulevit od bolesti při artritidě, svalových bolestí a křečí. Odstraňuje poúrazové trauma a šoky. Zlepšuje krevní oběh.
 
Onyx: Je spojený s odolností a vytrvalostí, pomáhá zaměřit své síly na dané úkoly, posiluje vůli, sílu, sebedůvěru a disciplínu. Vyrovnává mužskou a ženskou polaritu a zlepšuje hormonální rovnováhu. Pomáhá k objektivitě a k rozumným rozhodnutím. Doporučuje se v čase bolesti a smutku. Posiluje kosti.

Křemen: Zvyšuje duchovní moudrost a vhled. Podporuje jasnost myšlení. Zlepšuje intuici a zesiluje účinek modlitby. Pomáhá při citových zraněních. Je dobrý pro léčbu bolesti hlavy, závratí a celkovou úlevu od bolesti.

Růženín: Otevírá srdce, hojí citová zranění a zlomené srdce. Zvyšuje kreativitu. Je přínosem pro oběhový systém a napomáhá při zmírnění úzkosti. Je známý jako kámen lásky.

Šalvějový ametyst: Pomáhá s vnitřním poznáním. Umožňuje uživateli, aby se zbavil hněvu, zášti a předsudků. Posiluje auru a povznáší emoce. Chrání před negativními vlivy okolí. Pomáhá nositeli, aby projevil lásku k sobě samému i k ostatním.

Sodalit: Poskytuje sílu, napomáhá uzdravení a přináší štěstí. Je spojený s krční čakrou – to pomáhá vzbuzovat důvěru při komunikaci. Zároveň pomáhá při chorobách štítné žlázy.

Tyrkys: Posiluje celé tělo. Podporuje vstřebávání živin, regeneraci tkání a krevního oběhu. Chrání před škodlivými látkami znečišťujícími životní prostředí a před jedy. Chrání nositele před problémy na cestách a při dobrodružstvích. Ničí nenávist a zvyšuje lásku.

Rudrakša: Zvyšuje duševní svěžest. Zklidňuje centrální nervovou soustavu. Pomáhá zklidňovat mysl a osvobozovat od negativních myšlenek. Napomáhá chlazení – když ho nosíte na těle, přímo na pokožce. Zvyšuje imunitu, energii a vytrvalost. Omlazuje.

 

 

  • autoři: Zuzana Macková, Václav Krejčík
  • www.yogamarket.cz
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné