O životě 14. 07. 2022 PDF Tisk

Proč obejmout strom

Již naši předkové věřili, že kmenem stromu proudí obrovské množství vesmírné energie, a že jejím prostřednictvím je strom obdařen ozdravnou silou. Vnímali ho jako pojítko mezi pozemským a nebeským světem. Dotýkat se stromu znamená vstřebávat do sebe jeho nekonečnou energii a získávat tak jeho moc.

Proč obejmout strom

Vrkšásana pozice stromu se řadí mezi oblíbené a často praktikované rovnovážné pozice ve stoje. Tak jako strom nejprve zapustí své kořeny, aby mohl růst, tak my hledáme pevnou oporu svého chodidla, abychom postupně zpevňovali a vytahovali své tělo do výšky. Ať již položíte chodidlo své druhé nohy na lýtko nebo až do třísla, otvírejte koleno do strany, jako strom, který nejprve sílí a své větve otevírá do šířky. Dlaně zprvu spojené před hrudníkem přemístíme nad hlavu, lokty široce otevřené. Náš dech plyne až nahoru do hrudníku a každý nádech nás vytahuje za temenem hlavy výš. Nakonec můžeme dlaně rozpojit, paže otevřít do šířky, to se náš pomyslný strom rozrostl a otevřel svou korunu světu.

Již naši předkové věřili, že kmenem stromu proudí obrovské množství vesmírné energie, a že jejím prostřednictvím je strom obdařen ozdravnou silou. Vnímali ho jako pojítko mezi pozemským a nebeským světem. Dotýkat se stromu znamená vstřebávat do sebe jeho nekonečnou energii a získávat tak jeho moc. Kdysi se u posvátných stromů prováděly různé rituály, scházela se zde rada starších, konaly se všelijaké obřady. Ale léčivá síla stromů nám může pomáhat i dnes. Citlivým jedincům již jen pouhý dotek kmene stromu umožní vnímat silné vibrace, a což teprve když ho obejmou. Objímání stromů a jejich účinku na lidské zdraví se věnuje tzv. dendroterapie. A možná právě teď v letním období, kdy věnujeme více času sobě a poznávání nových věcí a míst, je ideální doba na objímání stromů. Možná nás nabijí novou energií nebo nám naopak dodají klid, který tolik potřebujeme.

Neexistuje žádný návod, jak při objímání stromů postupovat, nejlépe je se spoléhat na svou vlastní intuici. Můžeme se stromu jen lehce dotýkat nebo ho naopak silně obejmout. Můžeme si k němu jen sednout a opřít se zády. Můžeme k němu v duchu promlouvat nebo jen se zavřenýma očima vnímat jeho energii. Pokud máte nějaké obtíže, soustřeďte se na ně, svěřte se stromu, a nakonec nezapomeňte poděkovat. Není však vhodné objímat všechny stromy bez rozdílu. Vyberte si zdatný zdravý strom. I přesto můžete někdy pocítit negativní energii (nemáte dobrý pocit), možná se v minulosti na tomto místě událo něco špatného, negativního, např. autonehoda a z toho plynoucí negativní energie zde stále přetrvává. V tom případě na sebe nenechte tuto negaci působit a najděte si pro sebe raději lepší a klidnější místo.  

Vybírat bychom měli i podle druhu stromu, neboť každý je obdařen jinou ozdravnou mocí. Záleží vždy na vás a vašich pocitech, zda vás některý strom již z dálky osloví“. Záleží na tom, jaká jsou vaše očekávání. Pokud je vám např. smutno a potřebujete povzbudit v citovém životě, je nejvhodnější vybrat si lípu, která vám dodá chuť do života.

Další stromy a jejich síla:

  • Vrba ideální rádce a důvěrník, když vás něco tíží a nemáte se komu svěřit, pomáhá při zažívacích potížích, léčí ledviny a močový měchýř
  • Bříza strom jara, dodává energii do nových začátků, podporuje látkovou výměnu
  • Jabloň, třešeň, hrušeň – stromy života a radosti, napomáhají při hledání rodinného štěstí
  • Dub strom moudrosti, který vám dodá odvahu a sílu
  • Olše strom mystiků a mágů, prohlubuje meditaci, napomáhá od bolesti
  • Jedle poradí si s bloky v psychické i sexuální oblasti, dodává sílu a vitalitu
  • Smrk - pro zdravý a dobrý spánek, posiluje nervovou soustavu, léčí revmatismus
  • Borovice – čistí mysl i tělo, napomáhá k udržení imunity, léčí dýchací cesty
  • Topol strom šamanů, zbavuje strachu a úzkosti, léčí špatný zrak
  • Jasan působí proti depresím, obnovuje energii

 

 

Objednat předplatné