středa 27. 9. 2023
První adventní neděle nám připomíná blížící se čas Vánoc. Dobu zastavení se, pohroužení a usebrání. Dobu odpočinku po celoroční práci. Dobu sounáležitosti, lásky, klidu a míru. A přesto nás rok co rok ve stejný čas pohltí domácí přípravy, stres kolem shánění dárků, pečení cukroví, dokončování pracovních projektů či plánování rodinných návštěv.
Cítíte se trochu ztraceni ve chvíli, kdy se snažíte vybrat si novou podložku na jógu? Není divu, vyznat se v džungli nabízených podložek vyžaduje nějakou chvíli času pro pátrání. My vám to usnadníme, džunglí jsme již prošli za vás. Stačí pár minut čtení a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o materiálech i jednotlivých podložkách.
Tento vitamín značně ovlivňuje funkčnost imunitního systému, a to zejména při obraně organismu před respiračními infekcemi, jako je například chřipka. Jeho dostatečné množství napomáhá také udržet dobrou svalovou sílu a mentální pohodu.
Nauli je další z šesti hlavních jógových očistných technik („šatkarmy“). Technika nauli spočívá v masírování břišní stěny pomocí kontrakce a rolování břišních svalů (přímého svalu břišního). Jak na to?
Pravidelná praxe pránájámy pomáhá udržet stres na uzdě. Nejedná se o pouhou frázi, sami dobře víte, že když se člověk dostane do stresu, zrychlí se mu dech a tím se celá situace ještě zhorší. Dech nám ale může pomoci mysl i tělo uklidnit, pokud se ho naučíme nejen správně vnímat, ale také používat.
Pouze hojnost přitahuje další hojnost. Vnitřní bohatství k sobě poutá také plnost, prosperitu a vnější hmotnou realizaci štěstí. Štěstí je to, co je naplněné, to, co může rodit nové. Hojnost domácí partnerské pospolitosti, radosti, pevného zdraví a milosti, vše to do našeho života přináší Lakšmí.
Tento orientální pokrm s vůní skořice se může stát výbornou snídaní a nebo dezertem podzimních a zimních dní. Místo čerstvého ovoce můžete použít ovoce sušené a ubrat na přidaném cukru.
Zdraví je komplexní balíček. Ať už tedy mluvíme o klasické chřipce, běžných onemocněních z nachlazení, o nějakých závažnějších bakteriálních nákazách nebo o novém čínském koronaviru, který Česko aktuálně zachvacuje drtivou epidemií, měli bychom žít zdravým životním stylem tak, abychom zachovávali určitou rovnováhu, která se projevuje dobrým zdravím. S tím do značné míry pomůže konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Jak je ale po příchodu z obchodu správně umýt?
Na tuto otázku je asi víc než příznačná doba! V čase, kdy světem stále hýbe pandemie, je totiž většina (nejen) jógových studií ještě zavřená. I přesto lidé touží posouvat svou praxi dál…
„Jó, ty sbíráš na ulici odpadky, co?“ slyšela jsem párkrát s úšklebkem. „A není to trochu zbytečný?“ ptá se mě číšník, když objednávám ledovou kávu bez brčka. Jsou zkrátka situace, kdy bych se nejraději zakuklila do své ekobubliny a nemusela už nikdy nikomu nic vysvětlovat. Jenže když chceme chránit životní prostředí, je potřeba o tom otevřeně komunikovat. Nikoliv zarytým monologem, ale s úsměvem a dávkou pochopení.