pondělí 24. 3. 2025
Jóga je cesta vedoucí ke zlepšení fyzického i duševního zdraví každého z nás bez ohledu na to, zda máme či nemáme nějaké zdravotní omezení. Jak se oslavil mezinárodní den jógy ve světě?
Mnoho lidí, zejména těch, co s jógou začínají, mají potřebu si stanovit cíl a hodnotit jeho dosažení. Co je tím myšleno? Například, chci umět stoj na rukou, chci v něm vydržet minutu nebo dvě, chci zvládnout všechny varianty záklonů… Je vám to povědomé?
Chcete zlepšit držení těla a zbavit se neustálého hrbení? Pak si najděte pár minut denně a praktikujte ásany, které se špatnými zády zcela zatočí.
Jóga nám poskytuje prostor pro vydání se na tichou cestu dovnitř sebe sama. Tam, kde se můžeme spojit s naším vnitřním světlem a jeho jiskru potom vnést do světa a sdílet ji s ostatními. Naše vnitřní světlo, naše světlo naděje, je světlem oproštěným od všeho utrpení a smutku, je naší nejhlubší podstatou, odrazem Boha v každém z nás.
Tato nepříjemná žlázová porucha se vyskytuje především u žen. Jedná se o podkožní ukládání tuků v oblasti stehen, hýždí, žaludku, předloktí a pod bradou. Jak může v tomto případě pomoci jóga?
Stále častěji se ukazuje, že jóga je tou správnou a hlavně účinnou cestou, jak posílit a uchovat své duševní zdraví!
Možná máte v práci za celý rok akce dost, a tak si o dovolené rádi přispíte a potom strávíte den na slunci s oblíbenou knihou. Jenže pak se před kolegou, který o volných dnech zdolává horské vrcholy, cítíte trochu provinile. Nebo se těšíte, až vyměníte celodenní sezení za pořádné výšlapy? A následně se na ty, kteří jen polehávají u bazénu, díváte tak trochu skrz prsty? Není ale vlastně jedno, jak člověk dovolenou tráví? Existuje jediný správný způsob? Nezáleží hlavně na tom, aby si odpočinul?
Během léta je naše tělo poměrně dost zatěžováno jen tím, že se teploty pohybují výš, než jsme zvyklí. Tím jsme vystaveni většímu riziku celkového přehřátí. Strava je v tomto ohledu velmi důležitá, může nám pomoci a opravdu funguje.
Odhaduje se, že na světě je 300 až 400 tisíc druhů suchozemských rostlin. Z nich má lékařské využití 35 500. My jich využíváme a známe jen minimum. Častokrát je máme rovnou pod nohama a ani netušíme, jaké bohatství pro naše zdraví představují.
Až do 12. století byly byliny nejdůležitějším nástrojem západní medicíny. Abychom je dovedli použít vhodným způsobem, je důležité znát jejich účinky, bezpečnost a kombinovatelnost s jinými bylinami nebo i moderními léčivy.
V současnosti prožíváme renesanci v bylinkářství i ve výrobě domácích přírodních prostředků, a to nejen při léčení, ale i v kosmetice.
Pohyb je jako voda, kterou také potřebujeme, aby naše tělo fungovalo, jak má!