pátek 6. 12. 2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jak naše tělo funguje? Jak je vše do detailu vymyšlené, jednoduše geniální? Již od studií na vysoké škole se nad jeho inteligencí s obdivem pozastavuji každý den. Přesně ví, co a kdy má dělat, jak se regenerovat, ale také jak si práci zjednodušit. Bohužel. Další bohužel je gravitace a samozřejmě náš životní styl. Dlouhé sezení u počítače, nošení tašky na jednom rameni, úraz či chronická bolest nás často přimějí měnit pohybové stereotypy. Začneme nesprávně zapojovat svaly, přetěžovat jednotlivé svalové skupiny, vazy, šlachy, fascie… a tělo se začne pomalu měnit.
Když něco nepoužíváme správně, dostatečně, pak začíná tělo chyby v pohybu kompenzovat. Chronická kompenzace vede k nerovnováze, která může způsobit bolest, snížit funkčnost a zvýšit riziko zranění. Uvedu příklad, který souvisí s dlouhým sezením. Hrudní páteř se více zakulacuje, ramena se zavírají a hlava se přesouvá vpřed. Je vám to povědomé? Ano, to, o čem mluvím, trápí obrovské procento lidí a nese to sebou nejen bolesti zad či hlavy, ale také zhoršení činnosti vnitřních orgánů.
Řeč je o horním a dolním zkříženém syndromu.
Dnes se blíže podíváme na horní zkřížený syndrom.
Jak už jsem naznačila, dochází k předsunutí hlavy a ke změně postavení krční páteře – zvětšené lordóze. To je způsobeno oslabením svalů na přední straně krku, hlubokých flexorů krční páteře. Svaly na šíji – horní vlákna svalů trapézových a zdvihače lopatek – jsou naopak zkrácené. A proč jsou ramena ohnutá vpřed a hrudní páteř kulatá?
Protože velký prsní sval je zkrácený a oslabené jsou mezilopatkové svaly, hrudní vzpřimovače.
Proč zkřížený syndrom?
Když se podíváte na člověka s těmito potížemi ze strany, pak oslabené a zkrácené svaly tvoří písmeno X. Na jedné linii X leží proti sobě do kříže svaly s tendencí se oslabovat, svaly mezilopatkové, hrudní vzpřimovače, široký sval zádový, hluboké flexory krční páteře. Na druhé linii X leží do kříže svaly s tendencí se zkracovat, prsní svaly, šíjové vzpřimovače, horní fixátory lopatek.
Jaké jsou symptomy?
Bolesti šíje, bolesti hlavy, oslabení svalů na přední straně krku – druhá brada, ztuhlost zadní strany krku, bolesti v ramenou, mezi lopatkami a v oblasti hrudní páteře, ztuhlost a bolest hrudníku, bolesti čelistí, zhoršená činnost štítné žlázy, brnění prstů na rukou, únava, omezená hybnost nebo bolesti žeber, bolesti při dlouhém sezení v autě nebo u pracovního stolu, omezená hybnost ramen.
Co s tím?
Vrátit sílu svalům oslabeným a zároveň protahovat svaly zkrácené, což právě jóga a volba správných pozic, ale i dechových technik pomáhá vyřešit.
Čím začít a jaké pozice zvolit?
Začněte pozicí hory, která nás učí správně zapojit svaly zajišťující vzpřímený stoj. Více k ní si povíme v dalším díle, v němž se budeme věnovat dolnímu zkříženému syndromu. Přejdeme rovnou k pozicím, které jsou vhodné pro horní zkřížený syndrom:
Dandásana – pozice hole
Púrvóttánásana – pozice obráceného prkna
Gómukhásana – pozice krávy
Anuvittásana – pozice hory se záklonem
Vírabhadrásana II – pozice bojovníka II
Bhudžangásana – pozice kobry
Sálambásana – pozice kobylky
Dhanurásana – pozice luku
Uštrásana – pozice velblouda
Úklony do stran v sukhásaně – ve zkříženém sedu
Jemné úklony šíje – do strany a šikmo směrem ke klíčním kostem
Jemné protažení šíje ve variantách sétu bandha sarvángásana – pozice polovičního mostu
Během praxe kontrolujte, zda správně posilujete svaly oslabené, abyste vrátili pružnost svalům zkráceným. Důležité je i správné dýchání, pránájámické techniky pomáhají vhodně zapojovat bránici, hlavní dechový sval.
Proč je jóga při řešení těchto problémů účinná?
Při lekcích se setkávám s tím, že někteří lidé netuší, kde mají kost křížovou nebo co jsou prsní svaly. Je pravda, že možná měli biologii naposledy na základní škole, ale člověk by měl znát sám sebe. A právě jóga nám pomáhá vyznat se ve vlastním těle a naslouchat mu. Zkuste během příští praxe naslouchat tělu pozorněji. Právě poznání fyzického já je prvním krokem na cestě sebepoznání.
TIP
Vyzkoušejte lekce Jógy pro zdravá záda na Jóga Virtual! Stačí si jen vybrat svého lektora a začít s praxí. Předplatitelé časopisu JÓGA DNES cvičí s Jóga Virtual zdarma.