Roční období 13. 03. 2021 PDF Tisk

Novoluní: Zasejme semínka svých snů

Novoluní a temný měsíc jsou časem k uzemnění a napojení se sám/sama na sebe a svou intuici. Časem, kdy všechny naše sny, cíle a přání mohou přejít z našich myslí do našich životů, pokud se zvládneme naladit na silnou a krásnou energii růstu a vzestupu, kterou nám luna ve své fázi přináší.

Novoluní: Zasejme semínka svých snů

Nový měsíc vs. temný měsíc
Ještě než se podíváme na rituály samotné, tak je nutné zmínit jednu informaci. Velmi často se nový měsíc s temným měsícem hází do jednoho pytle. A moudří už tuší, že je v tom rozdíl. Temný měsíc a nový měsíc jsou od sebe časově odděleny, a když se nad tím sami zamyslíte, určitě začnete vnímat odlišnosti. 

Temný měsíc – naslouchání a intuice
Doba temného měsíce začíná tehdy, když se Měsíc schová za stínem naší Země, trvá to jen pár hodin či jen jednu noc a je to právě ten čas, kdy na obloze není vidět ani sebemenší náznak srpku.

A právě tato noc by se měla stát naší nocí ticha, kdy se noříme do hlubin sebe samých, nasloucháme hlasu svého srdce a rozvíjíme dar intuice. Je to ideální doba na meditace, jinové praxe či jen na chvilku klidu, kdy vypneme telefony, televize a distancujeme se od okolních vjemů, abychom mohli lépe naslouchat a porozumět sami sobě a objevit svůj skrytý potenciál, který se díky probouzející se intuici může ukázat.

Co dělat v čase temného měsíce?
- Zastavte se v tichu a vnímejte jen sami sebe.
- Uzemněte se – krásně se zde hodí práce s první čakrou, kdy si můžete vizualizovat propojení s matkou Zemí.
- Pracujte se svými emocemi a dotazujte se sami sebe, proč se dnes cítíte napjatí a podráždění.
- Energie je na velmi nízkém bodě, a tak se věnujte meditacím, dechovým technikám, očišťování domova a půstu.
- V mysli i v srdci si srovnejte priority a vizualizujte si směr cesty, kterou chcete kráčet. Ovšem zatím zůstávejte opravdu pouze u vizualizace, kroky k jejímu uskutečnění začněte činit až další dny.
- Praktikujte jin jógu.

Nový měsíc nebo také nov či novoluní – nové začátky, čistý štít, očista
Po čase temného měsíce se na obloze začíná objevovat velmi tenký světelný srpek a právě v tuto chvíli nastává pro nás tolik známé novoluní. Je tu čas začátků a určování si nových směrů a cílů. Odložení nefunkčního a starého, abychom mohli přijmout vše nové. Lpění na starém a ještě nefunkčním s sebou nese velmi těžkou energii, která nám nedovoluje vyjít s lehkostí vpřed. A jak možná víte, tak je někdy těžké opustit staré zajeté koleje a vydat se na novou cestu. Budete-li pracovat s energií nového měsíce, půjde vám to s jeho podporou snadněji. Upřímně, když žijeme v souladu s přírodou a jejími cykly, žije se nám vždy jednodušeji, než když kráčíme proti nim. 

Nový měsíc
- Ideální čas pro úklid svých domovů – hodně větrejte a očišťujte prostory.
- Můžete použít vykuřovadla – na novoluní se nejlépe hodí bílá šalvěj.
- Zasaďte bylinky a pošeptejte jim něco hezkého, pečujte o ně a sledujte, jak rostou. Po jejich dozrání si s nimi můžete ochutit pokrm nebo uvařit dobré jídlo a přijmout myšlenku, kterou jste do nich vložili. Třeba laskavost.
- Velmi vhodné jsou očistné dechové techniky např. kapálabháti ve spojení s praxí jógy.
- Dopřejte svému tělu koupel s himálajskou solí – díky síle minerálů podpoříte své tělo v detoxikaci a regeneraci.
- Pobývejte venku, choďte na procházky, sportujte nebo se posaďte na oblíbené místo a čerpejte sílu země, vzduchu či vody.
- Držte půst nebo zjednodušte svůj jídelníček.
- Provádějte rituály.
- Vizualizujte a zapište si své sny a přání – nechte je vyjít z ticha vašich srdcí.
- Můžete své sny i cestu k nim nakreslit či jinak kreativně vyjádřit.
- Je ideální čas na zpracování těžkých emocí, jako je závist, negace, zlost, lítostivost a jejich propuštění.
- Uzemněte se, vnímejte plnou přítomnost.
- Odpojte se alespoň na jeden den od sociálních sítí a médií.
- Vyjádřete vděčnost za vše, co máte.

Pocity, nálady, emoce
V čase temného měsíce i v prvních dvou dnech nového měsíce se můžete cítit úzkostliví, napjatí, podráždění a pesimističtí. Důležité je se „nevymlouvat“ na jakékoliv postavení Měsíce či jiných vesmírných těles. Ano, mohou k tomu přispět, ale je nám tím ukázáno, s čím máme pracovat. Krásně se zde hodí jógová technika átmavičára neboli sebedotazování.

Proč mě dnes bolí hlava? Pila jsem v posledních dnech dostatek vody? Netrápila jsem se přespříliš událostmi kolem? Opravdu je v mých silách tohle změnit? A pokud není, proč to stále řeším?

Vizualizace a afirmace
Jak vizualizace, tak afirmace mohou být velmi účinné, ale pozor, má to jeden háček. Musíte je procítit každou buňkou svého těla, svým srdcem, duší i myslí. A musíte jim doopravdy věřit.

Silou a urputným chtěním tady nic moc nezmůžete. Uvědomte si, zda náhodou po něčem netoužíte jen proto, že to má někdo jiný. Pak by v tom mohla být ukrytá závist, a to je těžká emoce. Nenechte se ovlivňovat světem okolo vás. Nechte se vést svým nitrem a pak bude vizualizace i afirmace přirozená, pravdivá, autentická a hlavně vaše.

Afirmace k novoluní
„Jsem otevřená/otevřený a připravená/připravený na změny.“
„Zvu do svého života všechny formy hojnosti.“
„Opouštím, co není v mých silách vyřešit.“
„Přijímám zodpovědnost za svůj život a rozhodnutí, která učiním.“
„Mé tělo se s každým nádechem očišťuje a regeneruje.“ 

Očista těla – půst
Na novoluní a klidně i den předem je dobré se postit a svému tělu tak dopřát pohodu a uvolnění.

Při plném půstu se 24 hodin nic nejí, pije se pouze čistá převařená voda. 

Pokud se na plný půst necítíte, můžete zvolit „příjemnější“ variantu půstu, a tou je, že budete konzumovat pouze jednu potravinu rostlinného původu, ideálně rýži basmati. Případně můžete zvolit ájurvédskou variantu kičadi.

Nejjednodušší variantou je, když na den až dva vynecháte živočišné produkty, lepek, cukr, kávu a čaje s obsahem kofeinu.

Při výběru očisty respektujte prosím svůj zdravotní stav a také roční období.

Nápoje
Pít můžete převařenou vodu s citrónem a čaje: čaj z čerstvého zázvoru s medem, tulsi, fenyklový, lipový, šípkový a různé směsi čisticích čajů.

A samozřejmě čistou převařenou vodu. 

Rituály
- Zapálení bílé svíce: Bílá svíce je symbolem očištění, ochrany a pravdy.
- Udělejte si doma koutek, kam umístíte oblíbené minerály, bílou svíci a sezónní dary přírody, na jaře květiny, na podzim třeba jablka, ale mohou se tu objevit i pírka, kamínky či mušle.
- Přejděte do klidu a uzemnění a vizualizujte si svá přání, touhy srdce, cesty a sny. V mysli nebo nahlas je pak můžete vyslovit.
- Určitě si je zapište, můžete si pořídit speciální diář právě pro práci s lunou a sledovat své životní pokroky.
- Můžete také praktikovat očistnou techniku zvanou trátak, kdy se soustředíte na plamen svíčky. Jakmile začnou oči slzet – očistí se slzné kanálky – na chvilku je zavřete a zůstávejte v přítomnosti a klidu. Můžete techniku opakovat – opět prosím berte v potaz zdravotní stav svých očí.
- Dále tu máme i rituál ohně, který mnozí z vás jistě znají. Na lístek si napište vše, co chcete změnit a od-pustit. Lístek následně zapalte a v mysli či nahlas opakujte: „Zbavuji se všeho nepotřebného, odpouštím.“ Popel můžete následně pustit po vodě nebo zakopat do země.

Při rituálu ohně dbejte na opatrnost a bezpečí sebe i druhých.

Vhodné esenciální oleje pro období nového měsíce
myrta, kadidlo, šalvěj, santalové dřevo, mandarinka či jalovec 

Novoluní přináší krásnou a silnou energii růstu a vzestupu každému, kdo se na ni dokáže naladit a pracovat s ní.

Budete-li žít v souladu s přírodními změnami, bude se vám žít mnohem lehčeji. Příroda je moudrá průvodkyně a léčitelka, nechte se jí vést a ona vám vždy bude oporou a podporou.

Přeji vám krásné a začátků plné novoluní

Objednat předplatné