Jóga Zprávy 11. 03. 2021 PDF Tisk

Jak bezpečně cvičit ve třetím trimestru těhotenství?

Mnoho žen má obecně strach z fyzické aktivity během těhotenství. Pravdou však zůstává, že cvičení přináší spoustu zdravotních výhod.

Jak bezpečně cvičit ve třetím trimestru těhotenství?

Ženy, které cvičí během těhotenství, mají silnější srdce, lepší krevní tlak, konstantní náladu a méně přibírají na váze. Je však třeba brát v potaz pár zásadních opatření, a to zejména fakt, že během těhotenství se uvolňují klouby a celková rovnováha je o něco méně stabilní, proto je dobré volit cvičení, které stabilizuje pojivové tkáně kloubů a zabrání tak případnému zranění.

Bezpečnost je zásadní, proto byste se měly vždy poradit se svým lékařem, než se zapojíte do jakéhokoli nového fitness programu. Těhotenství, zejména třetí trimestr, není také optimální doba na zahájení sportovní aktivity, pokud jste do té doby nedělala nic. Ty, které byly neaktivní, by měly začít s chůzí.

Během třetího trimestru je dobré vyhnout se činnostem, které vyžadují skákání či vysokou intenzitu dechu.

A jaké aktivity jsou tedy ve vysokém stupni těhotenství vhodné? Podle odborníků zejména:

  • Chůze – ta je obecně jednou z nejlepších forem cvičení pro těhotné ženy. Pokud chůze není dostatečnou výzvou pro váš kardiovaskulární systém, zkuste místo toho lehký jogging.
  • Jóga, pilates či cyklistika aneb cvičení s nízkým dopadem jsou skvělé formy cvičení, které mohou být praktikovány až do samotného porodu. Důvodem je fakt, že nezatěžují klouby a zaměřují se na hlavní svalové skupiny našeho těla.

Zkuste absolvovat kurzy speciálně určené pro těhotné ženy. Jógové ásany i ostatní cviky jsou upraveny tak, aby byly bezpečné a pohodlnější jak pro vás, tak pro vaše rostoucí bříško.

Jóga a pilates představují navíc fantastický způsob, jak si během těhotenství vybudovat základní stabilitu. Je potřeba si uvědomit, že během těhotenství slábne střed našeho těla tím, jak roste plod, což v praxi znamená větší riziko bolestí v dolní části zad.

Jóga i pilates navíc posilují nejhlubší břišní sval, transversus abdominis, což zlepšuje celkové držení těla, a následně také usnadňuje porod.

Výzkum ukázal, že jóga může zmírnit úzkost a depresi, které někdy doprovázejí těhotenství. Ve studii publikované společností Complementary Therapies in Clinical Practice Trusted Source byla skupině těhotných žen trpících depresí přidělena 20minutová lekce jógy od 22. do 34. týdne jejich těhotenství.

Výsledky byly pozitivní ve všech oblastech tělesné a duševní pohody. Ženy uváděly zlepšení nálady, snížení bolesti a nižší výskyt předčasného porodu a porodu císařským řezem.

TIP
Na Jóga Virtual naleznete lekce určené přímo pro těhotné, konkrétně i sekvenci pro těhotné ve 3. trimestru s lektorkou Katarínou Mikulandovou, nebo třeba Workshop pro budoucí maminky se Simonou Josefovou. 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné