Technika cvičení 09. 03. 2021 PDF Tisk

Radost a lehkost v józe

S lehkostí plout na podložce, přeskakovat z jednoho loktu na druhý nebo rovnou do stoje na hlavě a ještě se u toho usmívat. Jak prosté, že? :) Lehkost spojená s jógou však nemusí být akrobacií...

Radost a lehkost v józe

Brzy nám dojde, že jóga je nástrojem, jak lépe pochopit sám sebe, a že pokud se nám podaří nahlížet do hlubších vrstev s humorem a lehkostí, bude se nám volněji dýchat jak na podložce, tak mimo ni.

Jóga a její praktikování přináší lehkost, dodržujeme-li pravidelnou praxi. Naše ráno je alfou a omegou, nastartujeme tělo, odlehčíme ho, vyprázdníme, a tak se připravíme na celý den.

Očistné techniky (krije) a také techniky dechu nám pomáhají s odlehčením, čištěním a čerstvostí. Odlehčujeme tak orgánům a celému systému bytí. S jógou jde ruku v ruce lehká strava, většinou vegetariánská či veganská, tím ladíme praxi a následně přichází odlehčení.

Víme, že skrze jógu zpracováváme karmické těžkosti (samskáry).

Zpracováváním jednotlivých samskár odlehčujeme svou karmu, a tedy odlehčujeme celé bytí.

Uvolňování temné stránky duše a procitání z nevědomí do vědomí je očistou.

Jóga nás připravuje postupně, skrze celý systém fyzických aspektů: ásan (pozic), krijí (očistných technik), pránájámy (technik dechu) a meditací. Odstraňujeme tak různé nečistoty ze svého bytí a dosahujeme větší lehkosti. Postupně se stáváme otevřenější, čistější a přijímající.

Proces odevzdání se a důvěra v přesah nám přináší lehkost. Víra v to, že vše je tak, jak má být.

Dokážeme-li plynout v přijetí a důvěře v proces, přichází také radost.

Radost ze samotného praktikování. Vděčnost za jednoduchost a sílu dechu. Necháváme vyšší schopnost, aby nás vedla. Bez pochybování a s lehkostí přijímáme tento dar bytí. Život.

Říká se, že máme-li ztuhlé tělo, je ztuhlá mysl. Začneme-li pravidelně praktikovat, pravidelně se hýbat… v jednoduchosti je krása. Střeva se hýbou, celé tělo se protahuje, masíruje, klouby se vyživují a svaly posilují. Celé bytí získá větší flexibilitu, sílu, pružnost a také se otevře. Uvolní se a otevře se mysl. V józe začínáme aplikací ásan, pozic, které mají různé očistné a otevírající schopnosti. Například otevíráme své srdce. Uvolňujeme staré emoce a doslova znovu dýcháme.

Čakrásana třeba krásně otevírá hrudní koš a srdce, energizuje celé tělo. Po uvolnění emocí a detoxikaci celé páteře přichází radost a úleva. Pozice stoje na hlavě zase upevňuje sílu v sebe, posiluje sebevědomí. Po jejím zvládnutí a následném uvolnění přichází ohromná lehkost, která podporuje snadnější motivaci „dělat věci“.

V každodennosti je síla, pokud je praxe denním chlebem, začneme být lehcí a pružní sami od sebe. Mysl se očistí od těžkých tamasických myšlenek (3 guny – tamas, radžas, sattva) a hned jsme plní radostné a pozitivní energie do celého dne. Tělo je pružné a prázdné, mysl lehká a bytí radostné.

Jaro přeje radosti a lehkosti. Příroda se probouzí a zrovna tak my si můžeme dovolit probudit se čistě a vědomě do této krásy. Jak? Můžeme podpořit naše chrámy aplikací očistných technik: 

  • Šankhaprakšálana
  • Vamana dhautí
  • Fasting / půst na vodě, suchý půst
  • Oshawa diet – rýžová dieta
  • Očistný klystýr – kombinace vody, citronu a soli (doporučujeme po 24hodinovém půstu)
  • Zařazení bhand, krijí do praxe
  • Rotační a detoxikační pozice
  • Aktivnější/dynamičtější praxe
  • Aktivnější pobyt venku, procházky, běh
  • Dechové techniky – pránájáma

Tyto techniky nám pomáhají odlehčit systém jak fyzický, tak mentální, a tím podporují přirozené sladění se s cykly, přinášejí radost a výživu pro duši.

Objednat předplatné