pondělí 24. 3. 2025
Páteř je stavební kámen celého těla, flexibilita těla podporuje flexibilitu mysli. Čím více máme flexibilní páteř, tedy celé tělo, tím je mysl lehčí.
Každý z nás, ať už si to připouští či nikoliv, hledá ve svém bytí nějaký vyšší smysl. Poslední z principů proto obrací naši pozornost k univerzu, tedy k něčemu, co nás přesahuje.
Meditační sed je jednou ze základních jógových poloh. Aby poloha byla polohou, ásanou, a nikoliv pozicí, měla by být pohodlná a stabilní. Jedině tak totiž umožňuje navázat pozornost na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Na onom pohodlí a stabilitě je ovšem třeba pracovat. Jak?
Svádhjája nás vede k poznávání a poznání. To znamená jednak soustavné studium (původně zejména posvátných písem) vedoucí k novým poznatkům, ale také sebezkoumání.
Stejně jako každý den začíná svítáním a západem přechází ke svému konci, stejně jako každý život začíná prvním nádechem a směřuje k poslednímu výdechu, stejně jako energie vzrůstá a po chvíli se vytrácí...prochází člověk při cvičení pozdravu slunci všemi fázemi, jako v běžném životě.
Džapa mála je tradiční modlitební růženec ze 108 korálků, který se používá k odpočítávání během meditace v hinduistickém a buddhistickém náboženství. Duchovní číslo 108 je magické a zázračné číslo v hinduistické tradici. Někteří věří, že je to 108 stupňů na cestě lidské duše...
Není všechno zlato, co se třpytí. V poloze, ve které pěkně vypadáme, se vůbec nemusíme pěkně cítit. Jak se naučit to rozpoznat a nelhat si do kapsy?
Jóga nás provádí systémem principů jamy a nijamy. Etických a morálních principů jógy. Jama je morálním principem, který bychom měli směřovat k vnějšímu světu. Nijama je principem morálky k sobě samému. Svádhjája je jednou z nijam, jedná se o sebevzdělávání, seberealizaci i pochopení sebe sama.
Poloha světlušky učí správnému zatížení rukou a paží, které slouží jako skvělá kompenzace sedavého životního stylu. Cvičí pozornost, koncentraci a prohlubuje kontakt sama se sebou.
Symbolem je samotná jóga, která nám připomíná, že vše odehrávající se v mikrokosmu se odehrává i v makrokosmu. Hathajóga nás učí rovnováze. Slovo ha znamená slunce, slovo tha znamená měsíc.