neděle 22. 5. 2022
Základem pojmenování této ásany je sanskrtský výraz „šalabha“, česky „kobylka“. Pokrčené ruce v jedné z variant plné polohy totiž připomínají tento hmyz. Podle Andrého Van Lysebetha je na rozdíl od polohy kobry, pluhu, kleští apod. dynamická, přičemž její statická fáze je jen velmi krátká.
Jsme-li si vědomi toho, že naše planeta je živá bytost, přistupujeme s úctou k celému životu na její půdě. Element země pak můžeme vnímat jako matku, která nám doslova dává život a její radostí je vidět nás v plném potenciálu.
V poslední době se se stojkami doslova roztrhl pytel. Občas to vypadá, že každý jogín znalý schopností svého těla a disponující stabilníma nohama chce do cvičení rovnocenně zapojit i horní polovinu těla. A opravdu to jde. Vyžaduje to jen pravidelný trénink a jistou dávku případné trpělivosti.
Poloha sloužící jako příprava pro vykonání plné verze luku – dhanurásany. Jedinci se slabými břišními svaly, se sklony ke kýle a po častých operacích by u ní měli dokonce zůstávat, dokud břišní svalstvo neposílí. Připomíná poloviční luk.
„Fake it till you make it,“ slýchávala jsem během kurzů jógy v Thajsku od našeho Svámího a říkala jsem si: „Jako vážně?“
Nenápadná pomůcka, která v sobě ukrývá obrovský potenciál. Někdy k němu vede cesta klikatá... Klienty v lekci bývá opomíjený. Obzvlášť ti, kteří cvičí delší dobu a považují se v józe za pokročilejší, vnímají použití bloku jako potupné. Bylo by dobré rozbít představu o podpůrném bloku jako o něčem podřadném a objevit jeho krásu.
Aneb cesta, jak se naučit mít se rád takový, jaký jsem.
V poloze čápa se nabíjíme zemskou energií a necháváme tělo uvolnit a protáhnout...
Možná se vám zdá, že jste odpočatí, že máte dostatek energie, ale pokud jde o relaxaci, je potřeba ji tvořit vědomě. Se všemi aspekty, které k ní patří.
Jóga není nuda a nabízí nepřeberné množství ásan, z nichž ne všechny jsou známé jako pes hledící k zemi. O to větší výzva je vyzkoušet je. S humorem a dobrodružstvím, které jsou jim vlastní!