sobota 30. 9. 2023
Pránájáma je čtvrtou částí Pataňdžaliho cesty jógy. Společně s ásanami, které zde zaujímají místo třetí, představuje první podmínku a základní předpoklad pro vyšší stupeň sebeuskutečnění. Zastavení změn a pohybů mysli, k nimž vede jógová praxe. Pránájámu již Pataňdžali předpokládá, když hovoří o jamě a nijamě a přípravě a očistě mysli.
Symbolika lotosu je v józe hojně používána a věřím, že pokud chodíte na jógové lekce nebo studujete knihy s jógovou tematikou, tak vám toto úsloví není neznámé. Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak je to myšleno?
V současné době nás stres ovládá více, než tomu tak bylo kdy dříve. Pohlcuje nás někdy natolik, že si to možná ani neuvědomujeme. Mnoho z nás dokonce trpí úzkostmi a depresemi, které se opakovaně vrací. Za tyhle stavy může mimo jiné současná zrychlená doba a mnohdy enormní požadavky zvenčí na naši osobu. Proto se lidé často uchylují k józe a meditaci, jež mají na tyto stavy mysli pozitivní dopad. A čím je to vlastně způsobeno a skutečně nám může jóga pomoci?
Dlouho jste váhali, nechávali se přemlouvat od svých přátel, kolegyň či kolegů, manželek či přítelkyní, a teď jste se konečně rozhodli, že to zkusíte? Nebojte, nečeká vás ani parta asketů v batikovaných tričkách ani skupina hadích žen v trikotech ani namakaní svalovci v obtáhlých tílkách.
Prožívat svůj život bezprostředně a naplno není jednoduché. Myšlenky se velmi rády toulají po minulosti nebo budoucnosti. Praxe pránájámy a hlubší pochopení procesů spojených s dechem nám pomohou více si užívat přítomnost a lépe zvládat všední den.
Základním stavebním kamenem vitální jógy je hathajóga. Vybíráme z ní především takové ásany, které působí na hormonální procesy v našem organismu, jako je činnost žláz, proudění lymfy a energie, metabolismus a látková výměna....
Stejně jako každý den začíná svítáním a západem přechází ke svému konci, stejně jako každý život začíná prvním nádechem a směřuje k poslednímu výdechu, stejně jako energie vzrůstá a po chvíli se vytrácí, prochází člověk při cvičení pozdravu slunci všemi fázemi, jako v běžném životě...
Již v pradávných dobách považovali naši předkové oheň za posvátný a byl pro ně symbolem transformace. Ať už během tradičních rituálních cest životem nebo při různých slavnostech a přechodech. Jeho síla spočívá převážně v transformačním potenciálu. Je jedním z pěti elementů.
Jaké jsou tedy základní zásady bezpečného provádění pozic v józe? S čím se můžete na lekcích setkat? Jak cvičit, abyste si neublížili?
Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud.
(indický filosof Svámi Šivananda)