BLESKOVĚ
Ásany 26. 05. 2019 PDF Tisk

Titali ásana (pozice motýlka)

Tato pozice otevírá pánev, uvolňuje kyčelní klouby, při ohnutí zad a směřování hlavy k chodidlům protahuje záda, odstraňuje celkovou únavu a přináší pocity štěstí. 

Titali ásana (pozice motýlka)

Titali – motýl                           

Ásana – pozice                     

 

Provádění pozice

V sedu pokrčíme dolní končetiny tak, aby paty byly co nejblíže k sedacím kostem, spojíme chodidla k sobě a vytočíme kolena. Rukama obejmeme zespodu malíčkovou hranu chodidel. S nádechem narovnáme záda, s výdechem se předkláníme a opíráme lokty do stehen. Uvolňujeme vnitřní stehna.

Pozornost

Z fyzického hlediska svou pozornost věnujeme protahovaným kyčlím a uvolněným vnitřním stehnům.

Účinky pozice                               

Pozice otevírá pánev, uvolňuje kyčelní klouby, při ohnutí zad a směřování hlavy k chodidlům protahuje záda, odstraňuje celkovou únavu a přináší pocity štěstí. Zklidňuje psychiku, přináší pocit jistoty a bezpečí. Pozice se řadí nejen k ásanám, ale také k průpravným cvikům, při kterých kmitáme koleny směrem k zemi. Tento pohyb dolních končetin připomíná mávání křídel motýla.

Kontraindikace

Pozice se nedoporučuje lidem, kteří trpí bolestí kyčlí a kolenou. 

TIP (modifikace)

U lehčí varianty si můžeme oddálit chodidla od sedacích kostí směrem dopředu podložky. 

Jaké tajemství pozice ukrývá?

Motýlek se do své podoby dostává transformací. Proměna housenky v krásného motýla znamená přechod k vyššímu stupni bytí. Přenastavením minulosti ve prospěch přítomnosti vzniká nový vědomý stav. Pohyb motýlích křídel přináší hlubší transformaci pro tělo i mysl.

Přes časté prvotní nepohodlí v pozicích motýlka přecházíte do jiného stavu a učíte se pochopit proměnu o úroveň výš. Dopřejte si možnost rozkvětu a vezměte svůj život naplno do svých rukou. Příroda a vesmír vám pomohou poznat a pochopit, jakou lehkost skrývají vaše křídla, vaše mysl, jakou tíhu jste svým přerodem právě opustili…

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com