sobota 2. 11. 2024
Ti, kteří pravidelně praktikují jógu, sami na sobě cítí, že významně zlepšuje jejich psychické i fyzické rozpoložení. Ovšem skutečnost, že právě pravidelná praxe jógy nabízí zlepšení kvality života lidem všech věkových kategorií, potvrzují i výsledky četných odborných studií.
S příchodem jarních dnů se můžeme, stejně jako každý rok, těšit slunečními paprsky, rozkvetlými květy, ale pravděpodobně také mnohými doporučeními směřujícími k detoxikaci organismu, která se na nás každoročně valí z televize, časopisů a mnohých internetových článků. Lidé si celkem přirozeně užívají příjemně teplé počasí a nové volnočasové aktivity, které toto období skýtá. Společně se změnou klimatu však také přichází jarní únava, se sluníčkem zase potřeba změny denního šatníku, pro mnohé je jaro synonymem období navazování nových vztahů. Ať tak či onak, na jaře nám narůstá potřeba být plní energie a cítit se dobře, abychom si mohli co nejlépe užít životní dobrodružství, která jsou před námi. Je ale detoxikace organismu skutečně cenným pomocníkem, nebo naopak zbytečnou procedurou, která s sebou přináší mnohá zdravotní rizika? Pravda je, jak už to tak bývá, někde uprostřed.
Trpíte na bolesti hlavy? Pomáháte si od nich rádi růžovou pilulkou? Zkuste se svěřit do péče jógy, která může pomoci efektivněji a také celkově prospěšněji. Uleví od stresu a svalového napětí, což možná rozvolní mnohem víc, než jste původně rozvolnit zamýšleli.
Ačkoliv je pravdou, že jóga představuje lék pro tělo i duši, tak v případě, že trpíte více či méně závažnými zdravotními problémy, na ni jako na všespásný léčebný prostředek rozhodně spoléhat nelze. Může se ale stát významnou součástí celkového léčebného plánu. Což platí i pro léčbu vysokého krevního tlaku, jímž dnes trpí velká část populace.
Rozhodující není délka, ale kvalita. Stačí 10 minut denně, jógu můžete praktikovat v kanceláři, ráno po probuzení, večer před usnutím - vedle stolu, v posteli, kdekoliv a kdykoliv. Jóga nezná výmluvy, stačí chtít a najdete si na ni čas vždycky, umí se přizpůsobit.
Human design mapuje způsob, jakým je naprogramováno individuální lidské vědomí. Vědomí našeho fyzického těla a osobnosti. Kromě toho, co je pro nás přirozené, mapuje i naše osobní podmínění.
Všichni to známe, ráno se vzbudíme a nemůžeme se pohnout. Bolesti zad trápí téměř každého z nás. Důvod je především v celkové aktivitě či případné neaktivitě. Ta se pak odrazí na vitalitě a tom, jak se cítíme.
Jaké postupy a co všechno může pomoci s podzimem pro jeho (ne)stagnaci a jak "pohnout" s lymfou?
V poslední době vychází stále více výsledků vědeckých výzkumů potvrzujících, co mnozí vědí z vlastní zkušenosti – že pobyt v přírodě léčí. Zároveň přibývá studií zaměřených na přínosy a účinky jógy. Ukazuje se, že vůbec nejprospěšnější je spojení těchto dvou oblažujících skutečností – tedy přírody a jógy. Proč přenést svou praxi do přírody?
Jóga jako systém na rozhýbání zatuhlého těla, protažení zkrácených svalů a zklidnění roztěkané mysli je známá již desítky let. Ale jóga jako prostředek ke zmírnění úzkosti?