BLESKOVĚ

Jak se vyvarovat nástupu podzimní deprese

Je tu podzim a s ním přicházejí krátké a chladné dny. Ač to nemusí být na první pohled vůbec zřejmé, úbytek slunečních paprsků může mít za následek nástup chmurných myšlenek. Znáte ten pocit, kdy se cítíte tak nějak bez nálady a zcela bez energie? Bohužel tyto nálady někdy můžou přerůst v něco mnohem horšího. Podzimní deprese není jen vymyšlený pojem. Odborně se tyto stavy nazývají sezónní afektivní porucha. Náhlé ochlazení a tma nás můžou zcela ochromit. Vidina teplých dní plných sluníčka je v nedohlednu, a proto upadáme do letargie, aniž bychom to uměli nějak ovlivnit. Nenechte se těmito stavy ovládnout. Můžete si osvojit několik snadných návyků, díky kterým si i podzimní období užijete v harmonii a plni energie. Pojďte se na ně s námi podívat.

Jóga a dechové cvičení pro překonávání strachu a úzkosti

Snažíme se žít vědomě a přítomným okamžikem. Snažíme se zvolnit a neustále si připomínat, co je důležité. Zdá se, že i přesto si nás někdy můžou najít úzkostné stavy a strachy. Probudit je může cokoliv mateřství, setkání se smrtí, rozchodem nebo i nepatrným nezpracovaným traumatem. To vše může začít ovlivňovat naše chování i reakce na zdánlivě obyčejné každodenní situace. Jak se vůbec takové úzkosti projevují a co nám může pomoci je překonat? Můžete to vůbec zvládnout sami nebo je potřeba vyhledat pomoc?

Jak může pravidelná praxe jógy zlepšit vaši sportovní výkonnost?

Jóga je komplexní cvičení, které se rovným dílem zaměřuje na tělo i na mysl. Soubor technik, rituálů, zásad a v neposlední řadě také cviků prospívá lidskému pokolení téměř od nepaměti, alespoň co se staré Indie týče. Vedle mnoha dalších mohou z jejích výhod mimo jiné čerpat také sportovci.

Ranní praxe a její mnohé benefity pro zdraví

Ranní praxe přináší četné výhody. Zkuste každý den zahájit na lačno jógovou praxí a uvidíte, jak se vám život promění k lepšímu a jak dobře se budete cítit, když to sami sobě dovolíte.

Relaxace a uvolnění po dlouhé cestě

Je tu léto, čas prázdnin, dovolených, ale zároveň také čas dlouhého a často únavného cestování. To vše nás čeká. Jistě se shodneme, že cesta je ta nejméně příjemná část naší dovolené. Nejraději bychom ji přeskočili, otočili kouzelným prstenem nebo se zapnuli do cestovního pláště čaroděje Rumburaka, jen abychom již byli u vysněného moře....

Jak na správnou hydrataci organismu?

V létě naše těla pracují na plné obrátky, aby si udržela správnou teplotu, která je optimální pro fungování celého organismu. Nedílnou součástí celého procesu je i hospodaření s vodou, obecně tekutinami, proto je správná hydratace aktuálně doslova „žhavé téma“.

Jak se v létě „ochladit“?

Sluneční vlastnosti léta (teplo, projekce, aktivita) se rovnají stimulaci „sympatického“ nervového systému. Avšak i zde platí, že nic se nesmí přehánět. Možností, jak přehřát svůj organismus a cítit se podrážděně, je mnoho. Proto je potřeba být obezřetní.

Jak jóga pomáhá s organizací času

Také máte někdy pocit, že abyste za jeden den stihli vykonat vše, co potřebujete, musel by mít ne 24, ale minimálně 48 hodin? Jenže kde brát čas, když se zdá, že je nedostatkovou veličinou snad všude? A co takhle naučit se, jak čas zastavit? Kde ho brát a jak ho dávat, vyrábět?

V čem nám prospívá chůze naboso?

Existuje mnoho tvrzení popisujících, jak může odkládání bot zlepšit sílu a rovnováhu, vyřešit onemocnění kyčlí, zad nebo kolen a zabránit bolestivým deformacím nohou, jako jsou vbočené palce nebo spadlé klenby. Proč a v čem nám prospívá?

Jak jóga ovlivňuje náš imunitní systém?

Je známou, ověřenou a podloženou skutečností, že pravidelná jógová praxe pozitivně ovlivňuje mnoho systémů v těle na fyzické i duševní, mentální úrovni. To se týká i imunitního systému. Ano, jóga nás skutečně může učinit odolnějšími vůči různým nemocem. Jak tento mechanismus funguje?