Zdraví 14. 05. 2022 PDF Tisk

Co udělá pravidelná „každodenní“ praxe jógy za 2 týdny?

Co se stane, když se budete věnovat po dobu dvou týdnů pravidelné praxi domácí jógy? Možná ani nevíte, že můžete udělat víc, než by vás kdy mohlo napadnout…

 

Co udělá pravidelná „každodenní“ praxe jógy za 2 týdny?

1. Jóga možná nezmění všechny vaše životní události k lepšímu, ale rozhodně vám pomůže se s nimi lépe vypořádat. Pokud například procházíte těžkou emotivní situací, jste plni hněvu a negace, protože vám díky vašemu věku chybí zkušenosti nebo zažíváte něco neočekávaného, jóga vás naučí jedno… správně dýchat a dech vám pak pomůže se těmito emocemi řádně prodýchat k většímu klidu a míru uvnitř sebe

2. Klidnější mysl. Až se naučíte správně dýchat, budete schopni svůj dech používat i mimo jógu. Tím se naučíte minimalizovat stres, bolest, úzkost a smutek.

3. Jóga zklidňuje vaše tělo, stejně jako vše, co prožíváte. Při pravidelné praxi najednou dojdete k poznání, že jste méně vznětliví a reaktivní na situace kolem sebe, a věci, které se vám dějí, zkrátka přijímáte takové, jaké jsou. To je pak obrovská výhoda, pokud jste manžel či manželka, vysoce postavený manažer či matka na mateřské dovolené.

4. Přijímat a odpouštět druhým. Jedním z důležitých prvků v józe je naučit se nesoudit sám sebe během praxe a přijímat ji jako tu nejlepší možnou v daný okamžik. Každá ásana je provedena nejlépe, jak jste jen v daný okamžik schopní. Cílem je pak přenést pomyslně svou podložku i tam, kde bychom tak shovívaví nebyli, protože jsme toho nikdy nebyli schopni. Ukázat svou lásku lidem, kteří nás milují či nemilují, protože i oni se chovají jako nejlepší verze sebe samých. Musíme pochopit, co lidé kolem nás skutečně potřebují. Přijmout je, protože každé jejich rozhodnutí je v pořádku. Všichni musíme jít po své vlastní cestě a všichni máme právo vyjádřit své vlastní názory.

5. To následně vede k tomu, že jste schopní více přijímat, ale také odpouštět. Přestanete křičet tam, kde byste dřív určitě křičeli, a začnete být více empatičtí k lidem kolem sebe. Také vás to dovede k bodu, kdy začnete více myslet na své vlastní potřeby a nebudete dělat věci, které nechcete. Přestanete popírat emocionální stránku sebe sama. Jóga vám pomůže najít ten správný prostor, abyste si uvědomili, že nemusíte dělat to, co vám negativní hlasy vaší hlavy říkají. Najdete potřebnou rovnováhu mezi všemi závazky, které máte.

6. Emoční svoboda. A nemusíte pro ni kroutit tělo do pozic, které připomínají námořnický uzel.  Plně postačí šavásana. Když si lehnete do této pozice a začnete dýchat, brzy ucítíte, jak vám z paží a nohou padají těžké okovy všech emocí a starostí, ale také vše, co na fyzické bázi  pociťujete jako bolest. Váš dech uvolní hrudní koš a vy se konečně zhluboka nadechnete. Tím získáte velký pocit svobody.

7. Fyzická svoboda. Pravidelnou praxí i za tak krátký časový úsek zvýšíte rozsah pohybu v bedrech, hrudi, nohou, ale hlavně ve svém srdci.

8. Lepší střevní peristaltika. Je to něco, o čem se na józe zas tak často nemluví, ale právě ona dostává váš pomalý trávicí systém zpět do pořádku!

9. Vaše „hravější“ já. Nakonec se vám dostane odměny. Nejen že se budete více usmívat, ale budete se také více smát. Jóga je o hravosti. Vždyť pokaždé, když usednete na svou podložku, si hrajete se svým tělem i svou myslí. Jóga vás naučí nebýt na sebe tak  přísní a netrvat na tom, aby každá pozice, kterou zaujmete, byla provedena perfektně. Protože co znamená perfektní? Existuje mnoho způsobů a každý je správný, jelikož pro každého je správné něco jiného. Jóga vás dovede k poznání, že vaše vnitřní dítě byste měli milovat a přijímat takové, jaké je.

Dva týdny pravidelné jógové praxe udělají divy nejen s vaším fyzickým, ale také s emocionálním tělem. Je to cesta vpřed, která vám sama o sobě dává radost z nového, které k vám tímto způsobem přichází.

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné