Zdraví 22. 11. 2022 PDF Tisk

Stačí 10 minut denně aneb jak si najít čas na jógu každý den

Rozhodující není délka, ale kvalita. Stačí 10 minut denně, jógu můžete praktikovat v kanceláři, ráno po probuzení, večer před usnutím - vedle stolu, v posteli, kdekoliv a kdykoliv. Jóga nezná výmluvy, stačí chtít a najdete si na ni čas vždycky, umí se přizpůsobit.

Stačí 10 minut denně aneb jak si najít čas na jógu každý den

Než se nám s manželem letos koncem července narodil synek, měla jsem každý den pečlivě rozvržený. S železnou disciplínou jsem se věnovala zejména (ale nejen) jógové praxi, která měla v každičkém dni své pevné místo a dokonce i pevný čas a délku. Jen velmi výjimečně jsem vynechala pravidelnou ranní praxi, která musela trvat minimálně jednu hodinu.

Meditace, asány, relaxace, aktivizace, setkání sama se sebou – tak jsem praxi vnímala a tak ji vnímám dodnes, po narození miminka se ale změnila jedna zásadní věc – už na sebe nemám tolik času jako dříve, čili jsem se musela naučit hospodařit s ním s rozvahou.

Ačkoliv začátky byly poměrně náročné, vypětí a překvapení nad intenzitou nových prožitků vyvažovalo štěstí, které jsme s manželem stvořili a které nám vstoupilo do života. Ten se ale obrátil doslova vzhůru nohama a já byla vhozena do situace, v níž jsem se musela naučit respektovat plynutí a nesnažit se ho za každou cenu ovlivnit a nasměřovat. Nasloucháním miminku a sobě se postupně začal, a stále začíná, objevovat režim, v jehož rámci se celá naše rodina ladí tak, aby to pokud možno vyhovovalo všem členům domácnosti.

V rámci toho ladění jsem se vedle skutečnosti a nutnosti naučit se přijmout fakt, že nyní si nemohu den naplánovat cele tak, jak by se mi to hodilo a jak bych potřebovala, naučila ještě jednu, pro mě velmi objevnou, uvolňující a podstatnou věc. Můj synek mě přivedl k uvědomění si něčeho, co jsem do té doby věděla jen podvědomě a tak, že jsem si to nechtěla přiznat a připustit – že jsem ulpívala na své praxi, že jsem ulpívala na její délce a dokonce i na ideálním čase, v němž ji mohu provádět.

Naše miminko mi ukázalo, že čas pro praxi je svátek a že nemusím čekat na to, až budu mít celou jednu hodinu a dokonalý klid pro její provádění, ale že jednoduše stačí, když budu mít chvilku toho času. Někdy je to 10 minut, jindy půl hodiny a někdy dokonce i celá hodina. Důležité pro mě je, že si na praxi najdu čas každý den – ráno, po obědě nebo večer.

Nezáleží na tom, jak dlouho trvá, záleží na tom, že je a že může nastat. Záleží na tom, že mohu být v tento čas sama se sebou, sama v sobě, protáhnout tělo a zklidnit mysl tak, abych se mohla přiblížit k nejlepší verzi sebe sama a směřovat ke splnění specifického poslání, údělu a smyslu, který je pro každého člověka specifický a jedinečný – taková filosofie je podstatou logoterapie, psychoterapeutické metody, jíž v pekle koncentračních táborů vytvořil významný židovský neurolog a psychiatr Viktor Emanuel (někde uváděno Emil) Frankl.

Takovou možnost má každý z nás. Nehledejme výmluvy, proč nepraktikovat, hledejme příležitosti, kdy praktikovat. Nenechme se odradit nedostatkem času, využijme produktivně čas, který je nám dopřán. Protože nezáleží na době, jíž praxi věnujeme, ale na úsilí a koncentraci, které na její provádění vynaložíme. Jinými slovy nesejde na tom, jak dlouho budeme praktikovat, ale jak kvalitní naše praxe bude. Naslouchejme své mysli, svému tělu a následujme plynutí, které z nich vychází: nechme jej utvářet vlastní praxi, která bude jako taková v každém okamžiku autentická a pro nás ve všech jejích směrech a aspektech přínosná.

Schází-li vám inspirace, nahlédněte do některého z čísel časopisu Jóga Dnes (elektronikcá verze nově ZDE), kde najdete mnoho kratších či delších sekvencí s názornými fotografiemi a pochopitelným popisem. Můžete také zavítat na stránky Jóga Virtual a zacvičit si s některým z našich lektorů.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné