Auto-myofasciální uvolnění v ásanách

Jedním z pilířů fasciálního tréninku je auto-myofasciální uvolnění či mobilizace, které mají také proprioceptivní účel, a to s různými pomůckami. V tomto případě s válci a míčky. Tohle je něco, co je pro klasickou jógu stejně jako pro fitness a sportovní oblast trochu nové.

Když chcete jít hlouběji… po jakých jógových pramenech sáhnout?

Každý, kdo józe skutečně propadne, pocítí dříve či později potřebu do tohoto úžasného filozofického systému proniknout o něco hlouběji. Vedle moudře zvoleného učitele s tím může pomoci i literatura. Po jakých pramenech sáhnout?

Jak může jóga podpořit kvalitu spánku?

Jóga nepomáhá pouze se zlepšením flexibility, pružnosti a síly mysli i těla a se snižováním hladiny stresového hormonu kortizolu. Kromě toho všeho může také pomoci lépe spát, pokud trpíte nespavostí. Jak to dokáže?

Jóga a nadhled

Nezasvěcenému se může zdát, že jogíni jsou flegmatici, kteří si s ničím nelámou hlavu, pořád se usmívají a proplouvají životem hladce a bez zádrhelů. V jistém slova smyslu to tak skutečně být může, za takovým životním přístupem ovšem stojí tvrdá práce a vytrvalá pravidelná praxe.

Tolásana – poloha vzporu na rukou

Tolásana je polohou lotosu, padmásanou, zvednutou nahoru za pomoci paží. Je součástí série aštanga jógy, kde se používá v poslední části jako výzva k zapojení svalstva těsně před tím, než se tělo na konci praxe uvolní. Představuje také šikovný prostředek pro naučení se zapojení dvou nižších bandh.

Hathajóga – cesta k trpělivosti

Hathajóga je stylem jógy, který spojuje dech s delší výdrží v jednotlivých ásanách. Cílem je zapojit každý sval v těle, zklidnit mysl a vše dokonale prodýchat. Hathajóga je součástí královské cesty rádžajógy, a to především pro svůj obsah technik, kterými jsou ásany, pránájáma, krije, bandhy, mudry, mantry, zkrátka techniky očišťující naše tělo.

Tradiční jógové texty: Bhagavadgíta

Jógová tradice je nesmírně bohatá na různé texty, které obsahují moudrost jógínů minulosti. Jsou studovány stovky a některé i tisíce let a v tradičních liniích se bez jejich studia neobejdete. Mnohé nám poskytují nejen pochopení širšího kontextu jógové praxe, ale i pochopení života jako takového. V této sérii článků se podíváme alespoň na ty nejpodstatnější jógové texty minulosti.

Sluneční meditace pro rozjasnění mysli

Zavřeme oči a srovnáme páteř. Pozorujeme dech svého těla. Mysl je tichá a nehybná. Představíme si sebe sama na malé opuštěné pláži. Moře je klidné a blankytně modré. Na horizontu splývá s bezmračnou oblohou. Ležíme, nebo sedíme na jemném prohřátém písku. Naše nahé tělo se zcela otevírá darům této meditace.

Svara jóga: umění dechu a energetické harmonie

Svara jóga, prastaré učení, které čerpá z tradic hinduistické a tantrické filosofie, se řadí mezi méně známé, ale hluboce transformativní jógové disciplíny. Tato nauka o rytmech dechu a jeho vlivu na tělo, mysl a vědomí nabízí neocenitelné nástroje pro pochopení a využití životní energie, známé jako prána.

Listopad - měsíc zdraví plic - dýchejte funkčně a zdravě

Listopad je celosvětově vnímán jako měsíc zaměřený na povědomí o zdraví plic (Lung Health Awareness Month). V mnoha zemích probíhají kampaně a akce zaměřené na prevenci a správné dýchání, zvyšování povědomí o rizikových faktorech, a na včasnou diagnostiku plicních onemocnění, jako je např. rakovina plic.