Pomůcky na jógu 19. 10. 2021 PDF Tisk

Jógový ručník – opravdu vhodný pomocník?

Na lekci jógy stále častější jev: sousedka či soused si na lekci podložku zakrývají ručníkem. Zajímá vás k čemu je ručník vhodný? Jedná se jen o výstřelek, nový marketingový tah nebo pomůcku, která může zkvalitnit vaši jógovou praxi?

Jógový ručník – opravdu vhodný pomocník?

Použití ručníků na jógu se doporučuje většinou pro dynamické styly jógy, jako je powerjóga a aštanga jóga, nebo varianty hot jógy či bikram jógy. Společným znakem využitelnosti ručníku je pocení se a klouzání dlaní a chodidel na podložce. Pokud se tedy na józe příliš potíte a podložka pod vámi klouže, zvažte zakoupení jógového ručníku, který pomůže klouzání omezit.

Cenová hladina se sice pohybuje ve stejných úrovních jako samotná podložka, ale velice dobře poslouží. Když vyperete podložku, můžete porušit její strukturu, ale struktura ručníků zůstane netknuta. Ručníky se dají prát do 30 °C – jen s malým množstvím prášku na praní bez přidání aviváže. Stejně tak se mohou sušit v sušičce, zvolíte-li šetrný program. Ale z vlastní zkušenosti bych poradil, jsou-li na jedné straně ručníku silikonové tečky bránící skluzu, nechat vypraný ručník schnout pověšený.

Malý zázrak na podložku
Další výhodou ručníku je jeho lehkost a skladnost. Složíte ho a můžete jít do kteréhokoliv jógového studia nebo s ním cestovat. V jógovém studiu si vezmete erární podložku v sále, kterou překryjete svým ručníkem, což bude i hygienické. Pro ty, kteří se hodně potí, tak může odpadnout starost s výběrem podložky, která neklouže. Pravdou je, že pokud se nadměrně potíte, bude trochu klouzat každá podložka a ručník z toho vyjde tak trochu jako zázrak, protože se budete moci konečně opřít do dlaní i chodidel beze strachu, že se tělo rozjede do stran, a především tak budete schopni zapojit správné svaly a „nedržet“ pozici vším, co jde zrovna zatnout.

Ručníky se vyrábějí ve dvou základních velikostech. Dlouhý ručník, který pokryje celou podložku, se nejčastěji vyrábí v délce 170–180 cm. Tato délka bohatě postačí i lidem s vyšší postavou. Krátký ručník v rozměru obdélníku se používá v čele podložky, protože při pozdravu slunci se vám dlaně i chodidla dostanou vždy na její přední okraj. V názvu má sice „hand“, ale osušíte si o něj v průběhu lekce i chodidla.

Aby ručník opravdu dobře upevnil vaše ruce a nohy, někteří cvičenci si před praxí rozetřou na ručníku malé množství vody v oblasti, kde se dotýkají dlaně a chodidla, a zvýší tak přilnavost ručníku v počátku cvičení, kdy se ještě tolik nepotí. Nebo si před začátkem lekce jógy ručník rozprašovačem, je-li v sále, jemně zvlhčete ručník pod rukama a nohama a uvidíte, jak krásně přilne.

Je libo mikrovlákno, nebo eko?
Výrobců ručníků na jógu je mnoho. Nejčastějším materiálem pro výrobu ručníků je mikrovlákno, které se dá velice dobře barevně upravovat, a výrobci se tak mohou přizpůsobit například současnému trendu veselých barev a potisků.

Vyrábět se dá ale také vysoce ekologicky. Firma Yogitoes se zaměřuje výhradně na šetrné materiály. Ručníky Yogitoes jsou vyráběny z použitých plastových lahví, na výrobu jednoho ručníku je jich zapotřebí osm kusů. Při výrobě nejsou použity žádné těžké kovy ani AZO barviva. Přilnavé silikonové kapky na spodní straně ručníku jsou vyrobeny ze 100% silikonu a zajišťují, díky technologii Skidless, naprostou přilnavost k podlaze, koberci či vaší podložce.

Dalším velkým výrobcem jógových pomůcek je také společnost Manduka, která vyvinula speciální vlákno eQua, které dokonale vstřebá pot. Je to vysoce funkční materiál s dobrou strukturou, který odolá i mnohému praní. Je pevný a výborným způsobem saje pot. Obě výše zmiňované společnosti jsou průkopníky ve výrobě jógových ručníků, ale ručníky samozřejmě vyrábí mnoho dalších značek.

Ručníky neplní jen funkci sání potu, ale také je můžete využít na závěrečnou relaxaci k přikrytí těla nebo očí, pokud samozřejmě nejsou zcela mokré. Pestrá škála vzorů, barev a ornamentů jógových ručníků láká člověka ke koupi. Pro někoho může být na ručníku vyobrazena jeho mandala, někdo preferuje mytologické či hinduistické symboly, anebo můžete volit jednu barvu. Z nabídky si určitě vybere každý. Využívání ručníků na podložky může být výborným zkvalitněním vaší jógové praxe.

Tip na vánoční dárek pro jógové nadšence
Velký výběr ručníků na jógu najdete na www.yogamarket.cz

  • autor: Jakub Šamberger
  • www.energystudio.cz
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné