pátek 22. 9. 2023
Jóga odkazuje k jemnému a přirozenému pohybu a především k dětské spontánnosti a přirozenosti. To, co již umělo dítě se nyní učíme na józe. Dobře se opřít a posunout se k další pozici.
Kdo by si občas nepřál vrátit se do dětských let. Tato přání v nás dospělých občas naplňují mysl, a to většinou ve chvílích, když už toho máme dost, jsme zatížení povinnostmi a starostmi a vzpomínáme, jaké to bylo, když jsme nic nemuseli. Je otázkou, jestli v součásné době to ještě u dětí ale platí. Pod tíhou nejrůznějších zájmových kroužků a naložených povinností bylo možná lepší hraní si na pískovišti, bez počítačových her, kdy pohybová dovednost a kondice byla přirozeně rozvíjena. Ale doba je taková a tak je nutné respektovat, že vývoj jde cestou počítačů a minimalizování pohybu člověka. Proto je třeba něco dělat navíc, aby pohyb zůstal součástí lidského těla, jelikož mu byl odpradávna přirozený.
Jóga odkazuje k jemnému a přirozenému pohybu a především k dětské spontánnosti a přirozenosti. To, co již umělo dítě se nyní učíme na józe. Dobře se opřít a posunout se k další pozici. To však platí, pokud je instrukce instruktora kvalitní. Jak zvláštní, že? Knihy o józe obdivují a poukazují na pružnost dětské páteře, ke které se máme opět vrátit. Učitelé jógy vedou k dýchání do horní části břicha (solární centrum), které malé dítě využívá pro svůj dech, když je šťastné a veselé. A do třetice všeho pozoruhodného na dětské přirozenosti je nejvyšší moudrost, kterou v sobě máme zcela primárně. Skrz tuto moudrost jsme se naučili chodit, aniž by nás to někdo učil. Jaká dokonalost musí v každém z mozků existovat a jaký stejný program do mozků byl vložen, když základní pohybové dovednosti se většinou každý z nás naučil zcela přirozeně a pod dohledem vyšší moudrosti.
Existuje několik základních, vývojových poloh těla, které se pravidelně opakují v počátku vývoje pohybu dítěte. Jednoduché polohy na zemi, vleže na břiše, na zádech, na boku, pozice těla v sedu, v kleku a tak bych mohl pokračovat dále. To vše jsou pozice, které postupně vedly malého človíčka do vzpřímeného stoje a k lokomoci (chůzi). Když se dítě dobře opřelo o ruku, nebo nohu, či kloub, když někam zatlačilo, aniž by mu to někdo říkal, trénovalo zpevnění středu těla, napojování končetin na celý trup až postupně dítě začalo chodit. Všechny tyto jednoduché a „priminitivní“ pozice, jsou v současné době velice funkčními pozicemi pro nápravu správného držení těla a funkčního pohybu. Při jógových ásanách, pokud využijeme základních tlaků končetin proti odporu, pracujeme s gravitací a reaktivní druhou sílou, docílíme srovnání těla do os (ruka, noha, páteř, ramena, pánev) a tím podpoříme zdravý jógový pohyb a ušetříme tím mnoho energie. Tělo, které během svého vývoje získalo určité i negativní pohybové stereotypy tak díky těmto prostředkům se může opět vrátit ke zdravým pohybovým návykům a tím dojde ke zlepšení držení tělo, provádění pohybu, zlepšení dechu a celkové vitalitě.
Obsahem jógové terapie je zpracování obsahu hlavy. Přesněji řečeno – pročištění mysli, aby tímto očištěním došlo i k uvolnění fyzického těla. Sekundárně jógová terapie působí jako náprava vadného držení těla a zlepšení pohybových dovedností.
Časopis JÓGA DNES on-line jógová tv JÓGAVIRTUAL.CZ vám přináší základní sestavu jógové terapie pro pochopení, jak provádět jógový pohyb za účelem zlepšit držení těla a zbavit se bolestí zad, které jsou způsobeny nevhodnými návyky během dne. Videa jógové terapie neslouží jako léčebný proces. Pokud vás bolí záda, konzultujte svůj stav s ošetřujícím lékařem, abyste postupně mohli danou bolest vyřešit. Jógová terapie je uřčená pouze pro ty, kteří nemají závažné vertebrogenní problémy.