BLESKOVĚ
Jógová terapie 19. 02. 2024 PDF Tisk

Jógová terapie, aneb Návrat do dětských let

Jóga odkazuje k jemnému a přirozenému pohybu a především k dětské spontánnosti a přirozenosti. To, co již umělo dítě se nyní učíme na józe. Dobře se opřít a posunout se k další pozici.

Jógová terapie, aneb Návrat do dětských let

Kdo by si občas nepřál vrátit se do dětských let. Tato přání v nás dospělých občas naplňují mysl, a to většinou ve chvílích, když už toho máme dost, jsme zatížení povinnostmi a starostmi a vzpomínáme, jaké to bylo, když jsme nic nemuseli. Je otázkou, jestli v součásné době to ještě u dětí ale platí. Pod tíhou nejrůznějších zájmových kroužků a naložených povinností bylo možná lepší hraní si na pískovišti, bez počítačových her, kdy pohybová dovednost a kondice byla přirozeně rozvíjena. Ale doba je taková a tak je nutné respektovat, že vývoj jde cestou počítačů a minimalizování pohybu člověka. Proto je třeba něco dělat navíc, aby pohyb zůstal součástí lidského těla, jelikož mu byl odpradávna přirozený.

Jóga odkazuje k jemnému a přirozenému pohybu a především k dětské spontánnosti a přirozenosti. To, co již umělo dítě se nyní učíme na józe. Dobře se opřít a posunout se k další pozici. Knihy o józe obdivují a poukazují na pružnost dětské páteře, ke které se máme opět vrátit. Učitelé jógy vedou k dýchání břicha (brániční dýchání), které malé dítě přirozeně aktivuje, když je šťastné a veselé. A do třetice všeho pozoruhodného: dítě využívá svou intuici a přirozenou moudrost, kterou v sobě máme zcela primárně - jen věkem, vývojem a podmínkami je v pozdějším věku skrýváme. Skrz tuto moudrost jsme se naučili chodit, aniž by nás to někdo učil. Jaká dokonalost musí v každém "mozku" existovat a jaký stejný program do mozků byl vložen, když základní pohybové dovednosti se většinou každý z nás naučil zcela přirozeně.

Existuje několik základních, vývojových poloh těla, které se pravidelně opakují v počátku vývoje pohybu dítěte. Jednoduché polohy na zemi, vleže na břiše (pasení koníčků), na zádech, na boku, pozice těla v sedu, v kleku a tak bych mohl pokračovat se objevují ve vývoji každého z nás. To vše jsou pozice, které postupně vedly malého človíčka do vzpřímeného stoje a k lokomoci (chůzi). Když se dítě dobře opřelo o ruku, nebo nohu, či kloub, když někam zatlačilo, aniž by mu to někdo říkal, trénovalo zpevnění středu těla, napojování končetin na celý trup až postupně... začalo chodit. Všechny tyto jednoduché a „priminitivní“ pozice, jsou v současné době velice funkčními pozicemi pro nápravu správného držení těla a funkčního pohybu. Při jógových ásanách, pokud využijeme základních tlaků končetin proti odporu, pracujeme s gravitací a reaktivní druhou sílou, docílíme srovnání těla do os (ruka, noha, páteř, ramena, pánev) a tím podpoříme zdravý jógový pohyb a ušetříme tím mnoho energie.

Tělo, které během svého vývoje získalo určité i negativní pohybové stereotypy tak díky těmto prostředkům se může opět vrátit ke zdravým pohybovým návykům a tím dojde ke zlepšení držení tělo, provádění pohybu, zlepšení dechu a celkové vitalitě.

Principem jógové terapie je objevení možností každé z nás pro regeneraci a obnovení sil, přirozených principů fungování celého organismus. Ovlivněním mysli dojde k jejímu pročištění, aby tímto očištěním došlo i k uvolnění fyzického těla. Sekundárně jógová terapie působí jako náprava vadného držení těla a zlepšení pohybových dovedností.

V rámci jógové TV JOGAVIRTUAL.CZ vám přinášíme základní sestavu jógové terapie pro pochopení, jak provádět jógový pohyb za účelem zlepšit držení těla a zbavit se bolestí zad, které jsou způsobeny nevhodnými návyky během dne. V rámci TV naleznete i kurz jógy pro zdravá záda a můžete tedy v klidu domova cvičit a podpořit zdravý svých zad a nejenom jich. Videa jógové terapie neslouží jako léčebný proces. Pokud vás bolí záda, konzultujte svůj stav s ošetřujícím lékařem, abyste postupně mohli danou bolest vyřešit. Jógová terapie je uřčená pouze pro ty, kteří nemají závažné vertebrogenní problémy.

 

 

Objednat předplatné