pátek 3. 2. 2023
Spolu s přicházející zimou vstupujeme do období, kdy se náš organismus musí popasovat s množstvím virů, jejichž síla se stupňuje na základě změny klimatických podmínek, a obecně s větším rizikem snížené obranyschopnosti organismu. Jak nám s tímto mohou pomoci plody růže šípkové alias šípky?
Imunita. Tisíckrát probírané téma a poslední měsíce nám velmi důrazně připomínají, že pracovat na ní se opravdu vyplatí. A je třeba vypěstovat si odolnost nejen fyzickou, ale i psychickou. Jistě znáte slova: „Nejhorší smrt je z leknutí,“ a já souhlasím…
Detoxikaci, jak ji dnes známe a používáme, by asi ájurvéda neuznávala. Týden se napájet šťávami a zbytek roku zase jíst, co nám přijde pod ruku, mi připadá jako extrémní řešení a naše tělo z toho bude nejspíš akorát v šoku. Je to ale takový obraz doby, v které žijeme. Jako vždy má ájurvéda k tomuto velmi rozumný přístup a ukazuje nám, kde ten střed můžeme najít.
Přesně tak, jógový detox zahrnuje daleko víc: zdravou stravu, více pohybu, ať už je to jóga, nebo jen procházka lesem, kde nasáváte tolik potřebnou energii, a také doplňky jako multivitamíny, které jsou hlavně v zimě více než potřeba.
Podzim přináší chladné a sychravé počasí - sychravé počasí přináší nachlazení a virózy. Posilování imunity je zapotřebí v tomto období asi nejvíce, proto zkusme kromě vitamínů i něco navíc...
Jdou dva muži stejného věku, zdraví, stejného sociálního postavení ráno do práce. Jsou i stejně oděni. V metru je ofoukne průvan a jeden muž z toho onemocní, druhý je však zdráv jako rybička. Jaký je mezi nimi rozdíl, proč se to tak stalo? Jeden muž se totiž ráno se svou ženou pomiloval, ten druhý se s ní naopak pohádal. Tento příklad je „imunitou v kostce“.
S jarem přichází velká expanze energie a současně potřeba… vstát, odlehčit a restartovat. Inspirujte se v jarním přístupu k očistnému stravování a jógové praxi. Postačí malé změny, které však hluboce pocítíte!
Novodobý název "MLGÁNÍ" je spojován z 80. lety minulého století, kdy tento léčebný a očistný postup znovu připomněl MUDr. Fedor Karach. Výhodou této metody je její snadná aplikace a zařazení do našich každodenních rituálů. Zabere nám pouze několik minut denně (přibližně 12-18) a její účinky jsou mnohdy neuvěřitelné...
V jarních měsících začínáme skloňovat slovo detoxikace čím dál tím častěji – čteme články na webu i v magazínech, slýcháme o ní v televizi či v jiných médiích, je nám doporučována kamarády či rodinou, uvažujeme nad ní sami ve své mysli... nenechme se však strhnout!
Dnes máme na všechno výzkumy. Mnoho z nich si protiřečí. Záleží totiž na tom, která skupina si výzkum zadala, která skupina ho financovala a jak dlouho výzkum probíhal...