Detoxikace a imunita 01. 12. 2021 PDF Tisk

Do jaké skupiny patříš, k takové imunitě inklinuješ

Lidská imunita zcela jistě souvisí s vnitřním ohněm, tedy nábojem a živlem třetí čakry sídlící v oblasti pupku. Střeva a složení jejich mikroflóry přímo ovlivňují obranyschopnost celého organismu. V souvislosti s trávením někdy mluvíme o spalování, a tedy o tom, jakým způsobem je náš trávicí systém schopen využít potravu, kterou mu nabízíme. 

Do jaké skupiny patříš, k takové imunitě inklinuješ

Agni a amrit
Jedna strana mince tohoto střevního příběhu je síla našeho ohně agni, vrozená vitalita, odolnost i rychlost našeho trávení, a ta druhá se dívá na to, co do ohně přikládáme, zda spíš „junk food“, nebo nektar zvaný amrit. Je třeba najít rovnováhu. Silný vnitřní oheň zvládne spálit kdejaký dietní prohřešek, ale i takový agni může znenadání pohasnout, když péči o něj dlouhodobě opomíjíme. Do špatně hořícího ohně můžeme zase přikládat amrit v podobě „super food“ za tisíce korun, ale to samo o sobě kvalitní oheň nezažehne. Jedním z klíčů do zámku je správná a vyvážená strava, s to nejen v podobě jídla. Výživou pro náš vnitřní oheň jsou také prožitky, emoce, myšlenky, vjemy, prostředí a lidé, mezi kterými se pohybujeme. Důležitost našeho stravování vyzdvihují už i mnozí lékaři. Jak ale poznáme, co je právě pro nás to pravé? Jedním z možných úhlů pohledu je jídelníček podle krevních skupin.

Krevní obraz, imunity odraz
Každá krevní skupina má základ svého trávicího systému postavený na předcích, od kterých pochází. Jednotlivé skupiny vznikaly v různých fázích vývoje lidstva a naše krev tedy v sobě nese genetické informace o těchto obdobích a stravovacích návycích s nimi spojených. Jednotlivé krevní skupiny se vyznačují různými antigeny anebo jejich nepřítomností, což jsou látky, které se v krevní plazmě vážou na protilátky a vytváří kolem nich shluky červených krvinek, které pak spouštějí řetězce reakcí (např. imunitních).  

Střevní rodová linie
Obecně tedy můžeme říci, že podle této teorie, se kterou přišel v osmdesátých letech americký lékař Peter D’Adamo, každý jedinec ze své rodové linie zdědí krev s osobitou chemickou strukturou a s ní i trávicí systém, který lépe přijímá určité druhy potravin než jiné a má větší dispozice ke konkrétním typům onemocnění. A právě vhodnou stravou můžeme tyto predispozice dobře řídit.  

Lovci mamutů  
Krevní skupina 0 je nejstarší krevní skupinou, jenž vznikala v době, kdy se lidé živili především lovem zvěře. Trávicí systém těchto jedinců je tedy dobře přizpůsobený živočišným výrobkům a masu – především skopovému, hovězímu a jehněčímu. Nejsou pro ni naopak vhodné obiloviny a mléčné výrobky. Konzumace lepku u této skupiny může způsobovat přibývání na váze. „Nulky“ jsou náchylné ke snížené funkci štítné žlázy, překyselení žaludku a zánětlivým onemocněním. Lidé s krevní skupinou 0 bývají podle této teorie cílevědomí. 

Zemědělci
Krevní skupině A se někdy přezdívá „vegetariáni“. Je nejpočetnější krevní skupinou současnosti a vznikala v době, kdy se významně rozšířilo zemědělství. Živočišné produkty skupině A zpomalují metabolismus a to může vést k zadržování vody či obezitě, jelikož tito lidé mají v žaludku nízký obsah kyseliny, jež maso umožňuje dobře strávit. Ani běžné mléčné výrobky nejsou pro „áčkaře“ příliš vhodné. Mají citlivý imunitní systém a potřebují nejvíce organické a čerstvé potraviny – zeleninu, ovoce a obiloviny. Měli by omezit konzumaci zpracovaných potravin. Z masa jsou pro ně vhodné některé druhy ryb jako kapr, pstruh a makrela, z mléčných výrobků kozí sýr a kefír. Skupina A může být náchylná k onemocněním srdce, rakoviny jater a žlučníku a diabetu I. typu. „Áčka“ údajně mají větší tendenci se stresovat. Bývají to pracovití, kreativní a citliví lidé.  

Kočovníci
Krevní skupina B se vyznačuje inklinací ke změně, která se snaží propojit živočišnou i rostlinnou stravu. Někdy se kočovníkům přezdívá pastevci a v historii to byli lidé, kteří chovali hospodářská zvířata. Vhodné je pro ně i tučnější maso jako skopové a jehněčí a z ryb lososovité. Nevhodné jsou pro ně výrobky z pšenice, sóji a vepřové maso. Jejich imunita bývá označována jako silná. Náchylní bývají ke vzácným virovým a autoimunitním onemocněním. „Béčka“ údajně bývají nekonvenční. 

Modernisté
Krevní skupinu AB má pouhých šest procent populace. Je nejnovější krevní skupinou starou pouze asi tisíc let a reprezentuje jistou novodobou fúzi mezi krevními skupinami A a B, jak napovídá už její název. Nevhodné jsou pro tyto jedince plísňové sýry, semena, červené maso a zelená paprika. Vhodná je většina potravin vhodných též pro skupinu A i B. „Ábéčka“ by se měla vyhýbat kofeinu a alkoholu. Jejich trávicí systém je citlivý a proměnlivý. Mohou být náchylní k srdečním onemocněním a rakovině. Tito lidé prý bývají roztržití a zajímají se o umění.  

Jak zjistit svou skupinu
Pokud vás tento souhrn zaujal a chtěli byste se jím inspirovat, ale nevíte, jakou krevní skupinu máte, můžete to zjistit různými způsoby. Například tak, že darujete krev a požádáte přitom o zjištění krevní skupiny. Stejně tak se můžete při odběrech krve zeptat na krevní skupinu svého lékaře a ten vám na to odebere další vzorek krve. Také je možné pořídit si v lékárně jednorázový test, který vyjde na několik set korun. Každopádně je důležité pěstovat si odolnou imunitu za všech okolností, jelikož to může významně ovlivnit kvalitu našich životů i životů našich blízkých, což se v průběhu posledního roku jasně ukázalo. Přeji vám, ať se to daří. 

Objednat předplatné