Detoxikace a imunita 12. 01. 2019 PDF Tisk

Jógový detox je víc než jen očista těla. Buďte připraveni na transformaci…

Přesně tak, jógový detox zahrnuje daleko víc: zdravou stravu, více pohybu, ať už je to jóga, nebo jen procházka lesem, kde nasáváte tolik potřebnou energii, a také doplňky jako multivitamíny, které jsou hlavně v zimě více než potřeba.

 

Jógový detox je víc než jen očista těla. Buďte připraveni na transformaci…

Detox se ale netýká pouze výše zmíněného, je také o tom resetovat svou mysl, stejně jako tělo, prostě cokoliv, co vychází zevnitř směrem ven, aby mohla nastat skutečná a trvající změna.

Je potřeba také identifikovat a poukázat na staré a již nefungující návyky, které nám neslouží, a vynaložit úsilí na to udělat krok tím správným směrem k nalezení nové cesty. To je něco, co můžete udělat na své jógové podložce za použití pomůcek, ale také vizualizace a afirmace, abyste naplnili touhy svého srdce, ale také zlepšili své zdraví či se třeba postarali o to, že nabydete tolik potřebné sebevědomí k nalezení vytoužené práce.

Pokud tedy hledáte detox, který přetransformuje váš život, čtěte dál a dočtete se o mocných způsobech, jak změnit svůj život – tělo, mysl a duši.

„Jóga je mnohem víc než jen ásany, při kterých cvičíte hlavně své tělo. Její skutečná síla tkví v oblasti mysli a jejího trénování a také v sebekoučinku.“ (Georg Feuerstein, Hlubší dimenze jógy)

Energie, která trvá

S příchodem nového roku, který máme před sebou, se většina z nás zamýšlí nad tím, co víc bychom pro sebe mohli udělat, co změnit, zlepšit či napravit, abychom byli lepší, šťastnější a více žili, nežli přežívali. Je to stejně jako s jakýmkoliv jiným začátkem, ať už jde o nový rok či o novou práci, najednou jsme plni nové energie a pocitu, že to zvládneme, že všechno bude lepší. A to je energie „začátku“. Výjimečná tím, že staré a nefungující se bortí a my máme dostatek nadšení pro nové. Věříme, že se to povede. Abychom si takovou energii udrželi, můžeme sáhnout do oblasti jógy. Ta říká, že jsme stále na začátku své cesty. To neznamená, že bychom neustále opakovali jen základy nebo se učili pořád dokola něčemu, co vlastně neznáme, ale znamená, že energie začátku nám pomáhá udržet si vizi stejné perspektivy na naší cestě. Lidově řečeno to znamená nabýt pocitu, že jsme stále zamilovaní. Nevíme, co očekávat, ale nadšení a zapálení pro věc nás udržuje v jakémsi napětí. Je potřeba na věci nahlížet jako na nové a krásné, vidět pozitiva lépe než limity a zábrany. Žít v přítomnosti.

Meditace

Meditace nás udrží v přítomnosti, a to nejen v okamžiku samotné meditace, ale hlavně v okamžiku každodenního života, kam všechny, meditací získané poznatky, můžeme přenést. Být vědomý je základ toho všeho. Jóga jako taková nám pak pomůže nalézt stav „čistoty“ a rovnováhy. Je potřeba detoxikovat se na energetickém, emočním a mentálním levelu.  

Vůle

Abychom se naučili žít tady a teď, je potřeba naučit se a trénovat vůli. Ta je velice důležitá proto, protože nám pomáhá v našem „stavu“ vydržet. Vůle se dá natrénovat. Pokud se rozhodnete cvičit jógu a dáte si každý den ráno několik pozdravů slunci, za nějaký čas se z toho stane zvyk, bez kterého si svůj život už nebudete moci představit. Vůle začíná u malého slibu, ze kterého se nakonec stane součást každodenního života. Správně nastavená vůle je jedním z aspektů vědomého procesu našeho vnitřního růstu. V okamžiku, kdy vědomě rosteme a učíme se, žijeme tady a teď. A jakmile se nacházíme v přítomnosti, cokoliv k nám přichází, je nové a plné energie.

Odstranit bloky

Jsme to, co opakovaně děláme. Pokud každý den sníme u televize sáček mastných chipsů, nemůžeme očekávat nejlepší verzi svého já. Pokud chcete být silní a fit, zdraví a šťastní, musíte se plně zaměřit na návyky, které vás dovedou k tomu, kým být opravdu chcete. Ano, i ti nejlepší učitelé jógy se stále dívají na televizi a jedí čokoládu, cílem však je nalézt ve všem ten skutečný balanc. I zde se jóga jeví jako ta nejlepší cesta. Pokud budete cvičit, bude vám zkrátka dobře, a to jak fyzicky, tak psychicky. Dobré je najít si optimální skupinku, se kterou budete své lekce sdílet, obzvlášť pokud se cítíte osamělí. Jóga vám také pomůže stravovat se lépe a zdravěji, protože budete sami nad sebou více přemýšlet. Nemusíte přece pít jen zelené smoothie nebo jíst goji, stačí, když se přestanete přejídat. Stačí pozorovat, jak a kolik toho za den sníte.

Jóga

Ne každý hledá v józe hlubší smysl. Pravděpodobně ale každý bude mile překvapen, jak se začne jeho pohled na věci měnit pokaždé, co usedne na svou podložku. S tím souvisí také zklidnění mysli. Jóga a meditace vám dopomohou k většímu klidu a celkovému odstranění stresu dnešního života. Pokud si tedy jen potřebujete odpočinout a chytit dech, zkuste ji. Litovat nebudete!

Ne vždy se pod slovem detox skrývá půst či konzumace kořínků, jak sami vidíte, jde to mnohem, mnohem dál.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné