Detoxikace a imunita 01. 04. 2020 PDF Tisk

Nejen letní detoxikace

Detoxikaci, jak ji dnes známe a používáme, by asi ájurvéda neuznávala. Týden se napájet šťávami a zbytek roku zase jíst, co nám přijde pod ruku, mi připadá jako extrémní řešení a naše tělo z toho bude nejspíš akorát v šoku. Je to ale takový obraz doby, v které žijeme. Jako vždy má ájurvéda k tomuto velmi rozumný přístup a ukazuje nám, kde ten střed můžeme najít.

Nejen letní detoxikace

V ájurvédě totiž nevyznáváme drastické hladovění nebo pití velkého množství šťávy z ovoce a zeleniny. I když za určitých podmínek mohou být prospěšné, ájurvéda spíš sází na soustavné a mírné napomáhání čištění organismu, které je vlastně součástí běžného života a stravování.

Zakládá se na několika po sobě jdoucích krocích. Po jejich splnění ale náš úkol nekončí, budeme si totiž těchto kroků hledět po celý život. A nutně to neznamená, že vždy děláme všechno správně. Je důležité si také ověřit, kam až můžeme zajít a jak nám naše tělo říká, že jsme překročili hranici. To vše jsou potřebné údaje, které se nám budou hodit, a proto je není třeba brát jako selhání.

Při nastavení celoživotní detoxikace organismu budeme tedy dodržovat následující postupy:

Silné zažívání
Silné zažívání je něco, čím je třeba začít. Je to základní stavební kámen, bez kterého bude jakákoli další detoxikační technika přinejmenším neefektivní. Velké množství toxinů v těle totiž vzniká právě tím, že naše zažívání není schopné všechno strávit, a to nestrávené se potom v těle hromadí a vytváří toxiny.

V první řadě tedy musíme tomuto zamezit a zařídit, aby nám každodenně nové toxiny nevznikaly, nebo je alespoň omezit na minimum.

V ájurvédě existuje pokrm často využívaný právě při očistách např. pro meditační cvičení. Tento pokrm je dokonalý ve svém složení, obnovuje zažívání, zesiluje jeho schopnosti a zároveň si díky němu zažívání odpočine.

Toto jídlo je doporučováno na několikadenní až několikatýdenní očistu a nazývá se kitchadi (je složené z rýže, půleného munga a koření). Je to naprosto bezpečný pokrm a má vyvážený poměr bílkovin i sacharidů. Většinou se doporučuje dodržovat po dobu několika dní až po několik měsíců, záleží to čistě na vás, jak dlouho vám bude chutnat. :) Pro běžné udržování se potom doporučuje dát si jednou týdně celý den s kitchadi a/nebo kdykoli je nějaký problém a tělo je oslabené. Recept najdete na konci článku.

Strava v souladu s ročním obdobím
Matka příroda je natolik inteligentní, že nám na jaře naděluje hodně potravin s detoxikačními účinky. Také proto je stravování se v souladu s roční dobou tak důležité. Jaro je k očišťování nejlepší doba, kdy můžeme do svého jídelníčku zařadit spoustu zelených potravin, klíčků a bylinek najednou. To vše tělu pomáhá se čistit, aniž bychom museli vynaložit nějaké zvláštní úsilí. Stačí prostě jíst to, co právě roste.

Půsty
Půsty nejsou pro každého. Tedy mohou být, ale pouze za určitých podmínek. Než se pustíte do dlouhodobého hladovění, můžete na sobě vyzkoušet bezpečnou variantu půstu. Dnes ho nazýváme půstem, ale tradičně to byl prostě způsob, jakým lidé jedli. Dodržovali totiž dlouhé pauzy mezi večeří a snídaní. Tato pauza může trvat 12–16 h a není to tak divné, jak by se mohlo zdát. Stačí, když si dáte poslední lehké jídlo v 18 h a nasnídáte se v 6 až v 8 h ráno. Pokud je to pro vás snadné, dejte si až lehký oběd. Takovýto typ půstu by měl být vlastně součástí vašeho každodenního života. Pokud s tím nemáte problém, pravidelný jednodenní půst jednou týdně následovaný dnem s kitchadi je pro dlouhodobou detoxikaci výborný.

Doplňky stravy
Pokud máte předešlé kroky zvládnuté bez problémů, je možné občas a s mírou zařadit i nějaké zeleninovo-ovocné šťávy, zelené nápoje jako mladý ječmen, mladou pšenici nebo spirulinu, možná i nějaká probiotika či detoxikační bylinky jako kopřivu, pampelišku apod. Tyto doplňky se nejlépe uplatní na jaře. Vždy poslouchejte v první řadě své tělo v hodnocení toho, co je pro vás dobré. Pokud se dobře necítíte, vaše tělo to odmítá, věřte mu.

KITCHADI
Toto jídlo je základem ájurvédské kuchyně a používá se, kdykoli chcete vašemu zažívání ulevit či pomoci zažívacím problémům.
Tradičně je toto jídlo hodně jednoduché, já jsem ho trošku vylepšila, aby chutnalo i začátečníkům.

Ingredience na 2 porce:

  • asi 2 čajové lžičky ghí (gurmáni mohou občas použít máslo, vegani s tímto pokrmem nejvíce preferují olivový olej)
  • 2 špetky mletého římského kmínu
  • 2 špetky mletého koriandru
  • 2 špetky kurkumy
  • trocha soli
  • 1 menší cibule
  • stroužek česneku
  • 1/4 šálku půleného loupaného munga (říká se mu Mung Dal a seženete jej v obchodech s orientálními potravinami nebo na internetu)
  • 1/2 šálku bílé basmati rýže
  • 2,5–3 šálky vody
  • tlakový hrnec (vytáhněte ten po babičce nebo kupte nový – luštěniny v ničem jiném tak dobře neuvaříte)

Postup:

  1. V tlakovém hrnci rozpustíme ghí a přidáme koření, necháme rozvonět.
  2. Pak přidáme cibuli a po chvíli i česnek a s kořením jemně orestujeme. Můžeme trochu podlít vodou, pokud se nám to připaluje.
  3. Až je cibulka opečená, přidáme mungo i rýži a ještě promícháme.
  4. Nakonec zalejeme vodou (přibližně 3 šálky vody – záleží na mnoha okolnostech a časem si sami vypěstujete odhad na vaši oblíbenou konzistenci).
  5. Zapneme sporák na vysokou teplotu a přivedeme k varu.
  6. Jakmile začne vařit, přiklopíme pečlivě víko tlakového hrnce a ihned teplotu snížíme na střední / nižší střední stupeň.
  7. Necháme vařit asi 20 minut, potom vypneme sporák a necháme odpočinout tak 5 minut.
  8. Nakonec před otevřením víka zkontrolujeme, zda odešla všechna pára. (Například vařečkou stiskneme parní ventil. Pokud už žádná pára nevychází, je bezpečné hrnec otevřít.)
  9. Malý trik na závěr: Já si ráda uvařenou směs ještě přeliju do mixéru a rozmixuju s troškou ghí (pokud si hlídáte váhu, tak ghí nepřidávejte) na krásně nadýchanou vynikající kaši, nakonec ozdobím nasekaným čerstvým koriandrem.

 

Objednat předplatné