Detoxikace a imunita 16. 01. 2021 PDF Tisk

Jak jóga pomáhá podpořit imunitu?

Podzim a zima jsou obdobím onemocnění z nachlazení a chřipkových epidemií, na náš imunitní systém útočí desítky patogenů, které jej chtějí napadnout a zabydlet se v něm. I když nás aktuálně v této souvislosti nejvíce zaměstnává nový čínský koronavirus, není rozhodně jediným virem, který se nám snaží proniknout do těla. Proto se vyplácí dlouhodobě podporovat přirozenou obranyschopnost organismu. Jak s tím pomůže jóga?

Jak jóga pomáhá podpořit imunitu?

Rýma, kašel, bolesti hlavy a žaludku, střevní potíže. Škála projevů nejrůznějších viróz je velmi široká, a pokud zrovna neztratíte čich a chuť, může mít i koronavirus mnoho nespecifických projevů, pročež není vždy snadné jej rozpoznat od jiných virových onemocnění. Proto je samozřejmě nejlepší vyvarovat se všech podobných symptomů a pečovat o své zdraví tak, aby útočníkům z vnějšku odolávalo. Kromě správné hygieny a dobrých stravovacích návyků může v tomto směru pomocnou ruku podat i jóga – posílí tělo v boji proti infekcím podporou imunitního systému, funkcí a systémů pracujících v organismu a snížením míry prožívaného stresu. Jak to dokáže?

  1. Zbaví nás stresu

Podle různých studií stres zvyšuje riziko nakažení nějakou nemocí až dvojnásobně. Jóga pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, čímž uklidňuje nervový systém a ochraňuje i posiluje imunitu. Jóga nás učí zklidňovat mysl a relaxovat, a právě díky tomu vysílá nervový systém imunitnímu systému zprávy, že není v ohrožení, že se může usadit a přestat útočit na cizí tělesa uvnitř těla, která se odsud přirozeně vypudí kýcháním a smrkáním. Jakmile se imunitní systém uklidní, utiší se probíhající obranné mechanismy, jako je produkce hlenu, případně zánět, a příznaky se postupně zmírní.

  1. Ochrání dýchací systém

Akutní respirační onemocnění neboli onemocnění z nachlazení způsobují viry, které ovlivňují horní dýchací cesty, „ucpávají“ nos, působí kašel a bolest v krku. Pokud je imunitní systém slabý, mohou proniknout až do plic a způsobit zde bronchitidu nebo zápal plic. Jóga je jedním z hlavních nástrojů pro udržení vitality našeho dýchacího systému. Dechová cvičení při meditaci (pránájáma) a vědomé dýchání při provádění ásan pomáhají zlepšit mechanickou účinnost našich plic, protože zvyšují jejich pružnost a celkovou odolnost. To zase pomáhá předcházet vzniku infekcí.

  1. Vitalizuje orgány

Sedavý životní styl narušuje přirozený krevní oběh a může zapříčinit i zadržování vody v organismu. Důsledkem může být hromadění toxinů a vznik nejrůznějších blokací, v krajních případech například i krevních sraženin, nemluvě o tom, že orgány nejsou dostatečně prokrvovány a vitalizovány, což může omezovat a narušovat jejich funkčnost. Při provádění jógových ásan jsou ale tyto orgány jemně masírovány, uvolňovány, tonizovány, stimulovány a zásobovány čerstvou krví. Ve spojení s dechovým cvičením se navíc všude po těle dostává dostatečně okysličená krev, která je pro celkové zdraví nezbytná.

  1. Posílí svaly a klouby

Chladný podzimní a zimní vzduch může vysušovat pokožku, uvnitř těla se projeví ztuhlými klouby a kostmi. Jógové ásany příjemně zahřívají, pomáhají uvolnit ztuhlé klouby a stabilizují svalstvo, které zase stabilizuje kloubní a kosterní systém a zvyšuje jeho funkčnost.

Ásany na podporu imunity
Pro posílení přirozené obranyschopnosti organismu zařaďte do praxe polohy, které otevírají hrudník, a v každé z nich hluboce, pomalu a klidně dýchejte. Patří mezi ně poloha půlměsíce, kobry, luku, velblouda a rybky. Praxi zahajte meditací a dechovým cvičením, pokračujte zmíněnými polohami, zakončete klidným spočinutím v poloze blaženosti, kde si oblast mezi bedry a hrudníkem podepřete bolsterem nebo polštářkem a dýchejte do žeber, abyste hrudník roztahovali do stran. Na závěr si odpočiňte v šávásaně.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné