BLESKOVĚ

Sarasvatí – řeka vědění a kreativity

Sarasvatí je jednou z velmi důležitých bohyň, která je zmiňovaná hojně již ve védách a jednou z ústředních postav pozdějšího hinduismu. Ve védách byla Sarasvatí nejčastěji ztotožňována s řekou – která vyživuje, a přitom očišťuje.

Jedinečný jógový retreat na Lofotech - objevte klid v čisté přírodě

Představte si místo, kde se čas zpomalí, ruch světa utichne a zůstane jen nekonečná krása přírody. V srdci norského souostroví Lofoty, na klidném pobřeží vesnice Stamsund, se odehraje jedinečný jógový retreat. Týden, který změní váš pohled na spojení s přírodou a vlastní nitro, pod vedením zkušených lektorů Václava Krejčíka a Jakuba Šambergera. Připojte se k nám od 27. července do 3. srpna 2025 a dovolte si zažít klid, jaký jste dosud nepoznali.

Neformulujte předsevzetí, vytvořte si svou sankalpu

Na přelomu starého a nového roku máme často tendenci formulovat předsevzetí, která málokdy dodržíme. Díl viny na tom může nést i skutečnost, že tato předsevzetí jsou již předem zatížena příklonem k nezdaru, podobně jako mnohá jejich předchůdci. Sankalpa nic takového nenese – je v samém jádru pozitivní. Proč tedy letos místo předsevzetí zkusit formulovat sankalpu?

Fasciální jóga jako terapie

Fascie. Pro laickou veřejnost slovo zcela neznámé, pro doktory termín někdy až příliš opomíjený. V jógové praxi však začíná být fasciální problematika stále více skloňované téma. Pro mě osobně znamená propojení jógového cvičení a fasciálních principů novou cestou seberealizace a poznání. Pojďme se tedy společně podívat, co se za tímto tajemným slovem skrývá.

Co je změna a proč se jí nebát

Začátek nového roku může na jedince, kteří nemají rádi změny, působit děsivě. Po klidném pohodovém svátečním období, kdy víceméně můžeme předvídat a čekat, co se stane, přichází nový čas plný nejistoty. A neznámého se často bojíme. Proč se změn nebát?

Rotace, twist, torze – pohled zpět

Rotace, twist, torze - pojmy, které uslyšíte na každé lekci jógy. Jógová praxe je těchto pozic plná a není se co divit, neboť benefitů, které nám jejich praktikování přináší je opravdu mnoho. 

Užívej si v životě malých věcí, jednoho dne se ohlédneš zpět a zjistíš, že byly velké.

                                                                                                                              Kurt Vonnegut

Vědecky podložené účinky pravidelné praxe jógy na zdraví

Každý, kdo se pravidelně věnuje józe, jistě potvrdí, že lahodí tělu i mysli. A nejedná se pouze o prožitky a pocity praktikujícího. Tyto skutečnosti potvrzují četné studie, které provádějí odborníci po celém světě.

Santoša – štěstí, které vychází ze spokojenosti

Již moudrý Pataňdžali nás vyzývá k tomu, abychom rozvíjeli spokojenost jako důležitý princip na cestě jógy. V sútře 2.42 píše: „Hluboká spokojenost nám dává neomezené štěstí.“ Co ale tato druhá zásada nijamy znamená pro naši praxi a každodenní život?

Jednoduchý trik pro zdravý, čistý nos a kvalitní dýchání po celý rok

Výplach nosu - džala néti pomocí “néti lota (konvičky)” je starodávná, ale stále důležitá metoda, která pomáhá udržet dutiny a nos čisté a zdravé. Stačí trocha vlažné vody se solí a jednoduchý postup, který zvládne každý. Díky této technice odstraníte nečistoty, prach a hlen, a váš dech bude volný a svěží – ať už v zimě, kdy řádí nachlazení, nebo na jaře, když útočí alergie.

Ranní praxe (power)jógy

Někdo z nás je noční sova, jiný ranní ptáče. A tím už je dáno, že sovy na ranních lekcích často nepotkáte. Jedině nějakou zatoulanou, kterou k brzkému vstávání přemluvila kamarádka, ale to se jí těžko povede podruhé.