BLESKOVĚ
Cestování 09. 02. 2024 PDF Tisk

Sólo cestování – co vám přinese a jak na něj

Sníte o tom, že navštívíte místa blízká i vzdálená? Chtěli byste cestovat, ale nemáte s kým vyrazit? Nemusíte shánět parťáka na cesty na to, abyste mohli objevovat nová místa. Naopak. Sólo cestování vám může vnést do života dobrodružství a poznávání nejen nových a neznámých míst, ale především vás samotných. Co takové cesta může obnášet a jak se na ni připravit?

Sólo cestování – co vám přinese a jak na něj

Co vám sólo trip přinese?

Touha poznávat nová místa a cizí kultury nemusí být podmíněna tím, že tuto touhu s někým sdílíte. Na začátku každé cesty stojí to nejdůležitější – odhodlání. Ten pocit, kdy víte, že vás srdce někam táhne a vy ho následujete. Jakmile se rozhodnete vyrazit na cestu sami, máte šanci prozkoumat zemi či město přesně podle vašich představ vaší optikou. V tu chvíli jste sami sobě pánem. Ať už se rozhodnete strávit měsíc na pláži nebo 2 nabité dny v rušném velkoměstě, nemusíte se nikomu podřizovat. Nemusíte řešit kompromisy. Jakmile se ocitnete v cizím prostředí sami, lépe poznáte tamní život, ale i sami sebe. Dostanete šanci zklidnit se, pozorovat své reakce na nepředvídatelné situace a s největší pravděpodobností se také dáte spíš do řeči s místními obyvateli. Sólo trip je vlastně takovou formou terapie.

Nepodceňte přípravu

Pokud se chystáte na takový sólo trip poprvé, určitě nepodceňte přípravu. Vše, co jde naplánovat předem, zařiďte z pohodlí domova. Kupte letenky, zajistěte si transport z letiště i ubytování. Není nutné mít rozepsaný harmonogram minutu po minutě, ale mějte nějaký předběžný plán, kterého se budete moct chytnout v případě, že byste se v cizí zemi najednou cítili bezradní. Pro začátek stačí, když si vypíšete místa, která určitě chcete vidět. Najděte si pár záchytných bodů v okolí vašeho ubytování. Jakmile se zorientujete na novém místě, můžete popustit uzdu fantazii a improvizovat. Před cestou důkladně zkontrolujte, zda máte platné doklady. Jediní, na koho se můžete spolehnout při takovém výletě, jste vy sami i když se sólo cestování zdá být trochu bohémský krok, je nutné zde vykázat notnou dávku zodpovědnosti k vám samým.

Jak překonat pocity osamění?

Ať už jste zvyklí trávit čas o samotě nebo ne, ocitnout se najednou v zemi, kde se mluví cizím jazykem, panují zcela jiná pravidla a zvyklosti a nikoho tam neznáte, může najednou být náročné na psychiku. I na takové psychicky vypjaté chvíle byste měli být připraveni. Proto s sebou zabalte knížku, do které se začtete a svou pozornost přenesete na cizí příběhy. Dobrý přítel na cestách je i notes nebo zápisník, kam si můžete zapisovat své postřehy, myšlenky a pocity. Zapisujte si vše, co vás napadne. To, co byste třeba řekli kamarádce, kolegovi nebo manželovi. Nasytíte tak svou potřebu sdílet své pocity. Zároveň vás překvapí, když si pak zpětně přečtete, co jste v danou chvíli prožívali. A věřte, že si to budete chtít připomenout. Může se stát i to, že zatoužíte po společnosti a zápisník nebo kniha nebudou stačit. Neváhejte a poohlédněte po nějakém místním kurzu vaření, tancování nebo výroby místních specialit. Potkat zajímavé lidi na cestách je součást nezapomenutelného zážitku z cest. I zklidnění mysli můžete ale najít u vás samotných. Pozorujte své dýchání, zameditujte si, prožívejte každý přítomný okamžik naplno přineste útěchu sami sobě.

Žádné riskování

Ať už si vaše sólo cestování už teď v hlavě představujete v horách, nespoutané přírodě nebo velkoměstě plném lidí, vždy myslete na své bezpečí. Než vyrazíte na cesty, sjednejte si cestovní pojištění. Ujistěte se také, že někdo z vaší rodiny nebo přátel ví o tom, kam cestujete a kde se přibližně každý den budete nacházet. I když budete mít chuť se odstřihnout od on-line světa a nebýt nějakou dobu na dosah, vždy mějte po ruce nabitý mobil a pro všechny případy i power banku. V neposlední řadě rozumně vyhodnoťte svůj zdravotní stav. Nepodceňujte své síly. U sólo výletu jde především o prožitek z poznávání cizích míst a sami sebe, není třeba stihnout desítky aktivit denně. Po ruce byste měli mít také základně vybavenou lékárničku, protože co když v džungli není lékárna?

Toužíte zažít dobrodružství nebo prostě jen potřebujete na nějakou dobu vypustit veškeré radosti i strasti běžného života a vystoupit z vaší komfortní zóny? Svět kolem nás je široký, skýtá tolik nového a neprozkoumaného a byla by škoda ty krásy neprocítit všemi našimi smysly. Začněte si plnit své sny. Právě teď je ten správný čas.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.cz

Objednat předplatné