čtvrtek 5. 12. 2024
Díky parivrtta trikónásaně se můžete na svět i život podívat bez tlaků a napětí. Stačí se přetočit a sledovat vše z nové perspektivy…
parivrtta – opačný, otočit, stočený * tri – tři * kóna – úhel)
Provádění pozice
Postavte se s chodidly zhruba ve vzdálenosti 1 metr od sebe. Nemějte příliš široký stoj rozkročný, jako má například bojovník 2. Zadní chodidlo je otočené směrem dopředu v úhlu 45–60 stupňů. Máte-li vpředu pravou dolní končetinu, zvedněte levou paži nad hlavu a pravou ruku umístěte palcem zepředu pravého kyčelního kloubu a prsty směřujte vzad. S nádechem se protáhněte za levou paží a začněte se předklánět tak, že pravá ruka tlačí pánev vzad a levá strana s paží se protahuje vpřed. Stehna vnitřní rotací stáčejte k sobě a důležité je: stahujte pocitově chodidla k sobě. Tím zabezpečíte kolenní klouby, do kterých nebude přenesena váha. Jakmile budete předkloněni tak, že záda jsou rovnoběžně se zemí a oba kyčelní klouby také, zastavte se. Levou rukou pokračujte dolů k pravé dolní končetině. Opřete se buď o kvádr, nebo na vnitřní, vnější straně chodidla. Nadechněte se, opět prodlužte páteř a s výdechem se soustřeďte na točení v oblasti hrudníku (žeber) až po ramena, kdy pravé rameno putuje nad levé. Pravou ruku můžete nechat na boku nebo ji zvednout a podívat se za ní.
Pozor
Tip
Benefity: rozproudění energie v oblasti manipúra čakry, zvyšuje krevní zásobení v oblasti páteře, rozvíjí flexibilitu páteře a celého trupu, posiluje dolní končetiny, mobilizuje kyčelní klouby, stimuluje nerovový systém a zmírňuje deprese, zlepšuje trávení, chuť, aktivuje peristaltiku, a tím zmírňuje zácpu. Posiluje oblast pánevních svalů a tonizuje pohlavní orgány. Pokud pozici pravidelně praktikujete, snižuje tuk v oblasti boků a břicha. Pozice rozvíjí radost a uvolněný pocit.
Kontraindikace: problémy se zády, výhřezy plotýnek, zkrácené svaly stehen.
Pozice je komplexní – prodloužení na straně, protahování nahoru, dolů a dozadu. Tato celistvost však začíná z pevného vyváženého a vyrovnaného základu – trojúhelník je postavený z chodidel, nohou a boků a umožňuje pohyb rozvinout. Pevné fyzické provedení souvisí se základem.
Jaké tajemství skrývá pozice obráceného trojúhelníku?
Ukotvěte se, natáhněte se a otočením se podívejte na nové perspektivy. Jste v situaci, kdy nevíte kudy kam? Máte pocit, že jste vybočili z rovnováhy a nemůžete nalézt klid? Praktikujte obrácený trojúhelník, jehož spirituální síla spočívá v hledání rovnováhy a stability. Začněte od země, kdy chodidla rozložte tak, že se o ně můžete opřít. Když se rovně předkláníte, uvědomte si svou situaci (psychicky i fyzický stav). Zastavte se na chvíli pro nádech, abyste mohli s výdechem odstranit všechna napětí, která vládnou vaší mysli. Situaci nehodnoťte, jen pozorujte a nechte vše proudit. Dech je přítel, který vám pomůže v hledání nové cesty. S výdechem vše vypusťte. Přetočením se najednou objevujete na druhé straně. Staré zůstalo za vámi a nové je před vámi. Vizualizujte nový směr, nové cíle, nové projekty… A ukotvěte se v tom. Obě strany mince jsou důležité pro uvědomění si, kde jsem, kdo jsem a jaký je můj cíl. S pokorou se podívejte k sobě sama a hledejte odpovědi uvnitř. Protočením dojde ke spálení starých myšlenek, stavů, smutků. Ale pouze když pravidelně opakujete a svou pozornost máte otočenou dovnitř, k sobě.