Roční období 30. 03. 2015 PDF Tisk

Jarní restart...ten pravý čas!

Úspěch mého jednání záleží na síle mého vnitřního přesvědčení a sebekázni. Neztrácej odhodlání a nikdy se nevzdávej. Ať se rozhodneš pro cokoliv, jednej s pevným odhodláním, tak jistě dojdeš úspěchu".

Jarní restart...ten pravý čas!

Se začínajícím jarem lze proměnit své psychické nastavení snáž. Stačí tak málo. Dýchat a být si vědom sám sebe, umět ztišit svoji mysl, mít plán a program pro pozitivní den. Zpívat, tančit, bláznit, stát se spontánním dítětem. Mít radost a užívat si. Každý den lze prožít příjemně, i když třeba nesvítí slunce a je mlha. Každý máme své vnitřní slunce, tak jej nechte, ať vám prozáří srdce a duši. Bude vám určitě lépe, než když budete smutnit.   

Trénink dne

Ráno, když vstanete a necítíte se zrovna nejlépe, začněte dýchat. Nejdříve se položte na zem, udělejte vzpor klečmo (kočku) a několikrát vyhrbte a uvolněte záda. S výdechem si sedněte na paty a vracejte se zpět. Několikrát za sebou zopakujte. Následně začněte provádět kruhy trupem a vlňte se v zádech. Proveďte několik kruhů doprava a pak doleva. Uvolněte páteř a prociťte ji. Probuďte v sobě energii. Pak se posaďte a začněte dýchat (je třeba sedět se vzpřímenými zády ve zkříženém sedu, nebo na židli tak, aby chodidla byla pod koleny a kolena s kyčlemi na stejné úrovni. Páteř musí být vzpřímená, aby energie (dech) mohla dobře proudit. Chvíli pravidelně dýchejte nosem. Naučte se pravidelným tréninkem prociťovat sebe samé. Vypněte na chvíli myšlení a dejte volnost své přirozenosti a citům.  

Objevte svoji intuici   

Představte si den, který vás čeká, vše si vizualizujte v pozitivním smyslu. Najděte na každé situaci, setkání, úkolu alespoň jednu pozitivní věc. Když vám to nepůjde zkuste to znovu! Nevzdávejte se při prvních neúspěších. Když budete trénovat pravidelně, uvidíte, že to půjde. Snažte se! Nevkládejte do představy negaci. Žádnou negativní myšlenku. I když vás čeká nepříjemná schůzka, pohovor, setkání, cokoliv, snažte se, abyste vše ve své mysli přeměnili na pozitivní slova a myšlenky. I kdybyste se museli nějak rozhodnout a je vám to nepříjemné, i tak si tuto situaci představte jako příjemnou a pro sebe obohacující. Vše lze udělat s pozitivní představou a přínosem. Vše nás někam posunuje, a i když pro danou chvíli je to situace náročná a nepříjemná, i to je posun dál, protože její vyřešení vás např. už nebude dál obtěžovat. Přijměte to tak, jak to je. Nemusíte té situaci podléhat. Fakt, že ji přijmete, neznamená, že musíte s ní souhlasit. Jen ji vyřešte a posuňte se dál. Často samotné přijmutí je způsobem řešení a současně uvolněním.  

Jako pomocníka pro každý den nabízím SANKALPU. Toto slovo pochází ze sanskrtu a vkládá se do mysli ve chvíli, kdy mysl netěká a je klidná. Je to v duchu vyslovené přání, které se opakuje několikrát za sebou. Nechává se vstoupit hluboko do mysli a rozeznít ve vědomí. Pravidelným opakování sankalpy člověk programuje sílu své myšlenky, až dojde k jejímu naplnění. V mnoha knihách o józe naleznete nejrůznější návody na vytvoření sankaply. Z vlastní zkušenosti vím, že je příjemné, když přání vyslovíte v první osobě a budoucím čase. Například: „Budu klidný. Budu uvolněný a zrelaxovaný. Budu trpělivý a své úkoly zvládnu “. Ideální je vyslovit sankalpu po probuzení, kdy ještě nejste zatížení myšlenkami, nebo po cvičení (např. po józe), kdy došlo k uvolnění a uklidnění toku myšlenek. Tehdy je větší pravděpodobnost, že je mysl zaměřena jednobodově. Než se tedy vydáte k programování své hlavy, na chvíli se posaďte, zklidněte a soustřeďte se na svůj dech. Jakmile cítíte, že jste v klidu, promluvte potichu k sobě. Nepotřebujete jazyk, abyste byli slyšet. Mluvte uvnitř sebe.   

Někdy přicházejí náročné chvíle pro každého z nás. Proto jsem se nechal inspirovat jedním mottem a upravil si jej podle svých potřeb:

„Úspěch mého jednání záleží na síle mého vnitřního přesvědčení a sebekázni. Neztrácej odhodlání a nikdy se nevzdávej. Ať se rozhodneš pro cokoliv, jednej s pevným odhodláním, tak jistě dojdeš úspěchu. Abys mohl podávat výkon a dosáhnout cílů, musíš být odpočinutý a zdravý. Tak neváhej a začni přemýšlet. Ptej se sám sebe a hledej odpovědi.

Každou chvíli, kterou „jsi“, prožij bez ulpívání na minulosti a budoucnosti. Ruš stereotypy a vydej se na cestu poznání.“   

 

  • autor: Václav Krejčík
  • www.energyclinic.cz 
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné