sobota 7. 12. 2024
Úplněk ve znamení Býka nastává 19. listopadu v 9:57 hodin a na obloze se též objeví polostínové zatmění měsíce.
Poslední dobou nám nemohla uniknout vlna příznivců unschoolingu nebo tzv. domškoláctví. Celá toto hnutí je založeno na jednoduché a celkem logické myšlence. Děti se totiž dokážou vzdělávat stejně sebeřízeně jako dospělí. V dospělosti se podle všeho věnujeme tomu, co nás baví. V tom oboru máme jistou výhodu a můžeme v něm vynikat. Pokud stejnou možnost dopřejeme i dětem, možná jim to přinese více benefitů než vysedávání dlouhá léta ve školních lavicích. Opravdu ale dospělí v dnešní době mají volbu vzdělávat se v tom, co je baví?
Objevte Východní řadu nakladatelství Alferia. Tato příjemná edice zprostředkovává vědění z Východu pro západní čtenáře. Poznáte ji podle sympatického provedení v kapesním formátu s využitím recyklovaného papíru.
Světlo znamená život. Zejména za zimních dnů na sobě cítíme účinek nedostatku světla. Podobně je tomu v místnostech. Temné prostory nám ukládají energii.
Většina z nás bere jako samozřejmost trénovat své fyzické tělo, zdravě jíst, hýbat se. Ovšem trochu zapomínáme, že stejnou pozornost, ne-li větší, zasluhuje a potřebuje i naše mysl. Pojďme se společně podívat na to, jak nám meditace může posloužit v našich životech.
Stejně jako vodovodní potrubí, varná konvice nebo třeba pračka i lidské tělo je jakousi nádobou, kterou neustále proléváme všelijaké tekutiny i substance pevnějšího charakteru. A stejně tak i prostor lidského těla se postupně zanáší usazeninami všeho druhu a čas od času je potřeba ho vyčistit, aby ulpělé nánosy tělo nezatěžovaly, nebránily vstřebávání živin nebo nezačaly působit toxicky.
Stává se vám někdy toto? Praktikujete ásany, sedíte na meditačním polštářku nebo procházíte dechovými technikami a mysl si přitom jede svoji písničku.: „Tahle balance ti dneska moc nejde, včera to bylo mnohem lepší, to ses vůbec nekývala.“ Nebo: „Dneska ti jde ta stojka úplně skvěle, ještě dva dechy a bude to tvůj osobní rekord,“ případně: „Pořád na něco myslíš, ta praxe je úplně zbytečná.“
Zařiďte si svůj domov jako jógové studio a mějte po ruce všechny pomůcky na jógu, kterými můžete svou pravidelnou praxi posunout zase o něco dále. Docílíte správného postavení těla v ásanách, prohloubení protažení těla či si užijete pohodlnější závěrečnou relaxaci a domácí meditaci.
Stále více lidí nad 60 objevuje mentální, fyzické a emocionální výhody, které jóga přináší seniorům. Představa, že se jóga hodí jen pro trénované a flexibilní jedince, je velmi mylná. Jóga se hodí pro každého, její kouzlo totiž tkví v tom, že nás učí poznávat sebe i své tělo a v tomto smyslu hledat cesty, jak se sebou zacházet tak, aby to bylo přínosné a příjemné.
Ačkoliv tento pokrm v našich končinách není tradiční, myslím, že mnoho z nás někdy ochutnalo „tapas“, jinými slovy variaci různých předkrmů. Jsou výborné, na první pohled malinké, ale je velmi jednoduché se jimi nasytit tak, že na hlavní chod již nedojde. Se cvičením ásan to může být podobné. Někdy se jednoduše zaplníme svačinkami a uzobáváním a nezbyde místo na skutečné jídlo – meditaci a uvědomění.