Zažili jste na hodině jógy 19. 05. 2023 PDF Tisk

Sanskrt: délka a háček – malí velcí liliputáni

Podtrženo, sečteno z dílů našeho seriálu – ovládat názvy jógových pozic v sanskrtu NENÍ TŘEBA. Ale pokud je neovládáme, lépe když je nepoužíváme. „Spor“ o správnost názvů pozic v sanskrtu není žabomyší válka. Správnost není maličkost. Už jsem se s tím setkala mnohokrát… prý jsem detailista… a že stejně tomu nikdo jiný nerozumí… takže o co tedy vlastně jde…

 

Sanskrt: délka a háček – malí velcí liliputáni

Délka a háček – malí velcí liliputáni

No, jde o hodně, protože na správnosti záleží. Diakritika že je hloupost? Diakritická znaménka nejenže označují odlišnou výslovnost základního písmenka, ale častokrát jsou i nositelem významu. Vždyť ani v češtině není to samé, pokud se panu prezidentovi podařilo udržet moc… nebo moč. Nebojte se přeceňovat maličkosti. Maličkosti totiž dělají celek. A chceme-li pořádný celek, musíme ho poskládat z pořádných maličkostí.

 

Sternocleidomastoideus

Setkali jste se na lekci jógy s tím, že by vám instruktor namísto „zapojte hýždě“ řekl „zapojte gluteus maximus“? Možná ano, a je to fajn oživení. Ale aby při každé jedné pozici na vás chrlil latinu, to by už asi bylo příliš, že? Latinské názvy jednotlivých svalů také přece každý instruktor neovládá, a ani nemusí. Důležité je, aby věděl, co, kde a jak pracuje. A je-li instruktorem jógy fyzioterapeut či zdravotní sestra, také asi bude umět posoudit, jestli jste na takové „kecy v kleci“ zvědaví. Pochopím dříve, řekne-li mi, že v loďce mi příliš vyčuhuje napjatý sternocleidomastoideus, nebo řekne-li mi, ať trošku povolím krk?

Možná někdo potřebuje údajnou důležitostí používání cizích slov odvést pozornost od své neschopnosti vést lekci… ať už je to latina, nebo sanskrt. V tomto případě, hlavně ať to není škrt ve vaší praxi. I když jako instruktor uznávám, že někdy může být vcelku legrace říci „a teď následuje utkatásana“ a čekat, co se stane.

 

Méně je více, nebo kolik délek dáš ve slově ásana, tolikrát jsi dobrým instruktorem

Někdy mám pocit, že lidé si myslí, že v sanskrtu platí „více je více“ – čím víc délek, tím lepší sanskrt (ve smyslu „čím víc pruhů, tím víc adidas“). No, ono hlavně třeba vědět, kam s nimi, protože není ásana jako asána či ásána. Podstatné jméno ásana je odvozeno ze slovesného kořene ás-, sedět. Ano, existuje také as-, ale as- znamená být. A zase jsme zpátky u délky jako nositele významu a u toho, že není maličkost, i když je maličká.

 

Jen dvě slova: namasté

A když jsme se už tedy dostali ke kořeni as-: pokud vám někdo bude tvrdit, že se nachází ve slově namasté, nevěřte mu. Gramaticky je namasté kompozitum, v tomto případě se jedná o spojení dvou slov. Slovo namas znamená poklona nebo úcta, slovo té je zájmeno tobě, ti. Volný překlad by mohl být „klaním se ti“ nebo „uctivě tě zdravím“. A ano, při transkripci (fonetickém přepisu, přepisu výslovnosti) je vskutku koncové e dlouhé.

 

Pochybovat není chyba

Ať už jste jógovými instruktory, nebo jógovými klienty (a všichni víme, že instruktor bývá také klientem a z klienta se časem může stát instruktor), nenechte se zmást množstvím různých zdrojů, které na vás dennodenně číhají, aby si získaly vaši pozornost, lajk či odběr… Hledejte, ptejte se, prověřujte… pochybujte! Pochybovat není chyba. Pochybování vede člověka k utvrzení v tom, co je opravdové. Cesta založená na pochybování je džňána jóga (jóga poznání, vědění). A pokud máte pochybnosti o tom, co to vlastně je ta hadra uttánásana – zeptejte se.

  • autorka: Helena Hadvigová
  • IF: @bbhellena11
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné