úterý 3. 12. 2024
Byť je jóga stará několik tisíc let, k nám se dostala až na přelomu 19. a 20. století. A i během tak krátké etapy byl její vývoj dramatický. Třikrát byla zmrzačena a balancovala na hraně zániku – v letech protektorátu, poté v období tuhého komunismu a nakonec v čase Husákovy normalizace.
Dušičkovské období je tradičně spojováno s tématem, kterému se dnešní společnost vyhýbá. Smrt je zahalena oparem tajemna, strachu, obav a nejistoty. Vyhýbáme se jí, nechceme o ní mluvit, a potom umíráme sami v cizím prostředí. V porovnání s našimi předky je to poněkud zpátečnický přístup. Oni, na rozdíl od nás, věděli, že smrt je součástí života.
Předposlední měsíc v roce je měsícem radostným i teskným. Je příkladem rčení, že když něco starého končí, něco nového začíná. Přináší vzpomínky i očekávání, nutí k zamyšlení i nicnedělání při dlouhých chladných večerech. Jak je trávili naši předkové?
„Když ztratíš svůj sen, přestáváš žít.“ Tento citát mě provází celý můj dospělý život. Od té doby, kdy jsem zhlédl film Flashdance, ve kterém hlavní postava vyřkla tuto větu, si do hlavy vkládám své sny s vědomím, že i ony potřebují prostor k tomu, aby se mohly stát skutečností. Potřebují volnost a čas.
Tato rostlina květem připomíná slunečnici. Hlíza pak vypadá jako zázvor. V kuchyni se využívá podobně jako brambora. Není to ovšem ani slunečnice, ani zázvor a ani brambora. Řeč je o topinamburu, zdravém příbuzném brambor. Proč si jej dopřát?
Nechce se vám na podzim vstávat? Rozprouděte se jógou, vytvořte si zvyk a praktikujte každé ráno.
Poslední vydání JÓGA DNES v tomto roce bude v prodeji od 1. listopadu. Hlavním tématem časopisu je CESTA JE CÍL. O čem všem si v novém čísle můžeme přečíst?
Popularita jógy v posledních desetiletích prudce stoupá. Původně duchovní praxe, kterou využívali hinduisté, je dnes oceňována pro nesčetné komplexní přínosy v oblasti zdraví. Existuje mnoho druhů jógy, od jemných meditačních až po fyzicky náročné praxe. Pravdou však ve všech případech zůstává, že pro jedince trpící bolestmi zad může v podstatě jakákoliv jóga představovat fantastický způsob, jak posílit svalstvo a zlepšit zdraví páteře.
Kniha Vaška Krejčíka Žijte jógu 2 – hledání harmonie vyšla již v březnu, avšak covidová situace neumožňovala její křest. Kniha je plná inspirace, jógových sestav a také nádherných fotografií z různých koutů Čech a Moravy, které svým fotoaparátem zachytil Dušan Štraus.
Příliš mnoho práce, strach z budoucnosti – náš každodenní život na nás vytváří tlak. Někdy ho zvládáme lépe, jindy hůře. Naše řešení těchto situací bývá různé. Ale častokrát je spojené s jídlem, s chutí k jídlu.