Konference 14. 06. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Dara Rakovčík

Jen tak být. Je to jedna z nejtěžších činností dnešní doby, kterou nám může jóga pomoci zvládnout.

Jóga a já: Dara Rakovčík
  • Jméno: Dara Rakovčík
  • Věk: 41
  • Znamení zvěrokruhu: vodnář
  • Specializace v józe: hatha jóga, vinjása, jin jóga
  • Web: www.yogadara.cz ; IG: @dara_yoga

  

Co je pro vás jóga především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Jóga je pro mne nikdy nekončící cesta. Je to můj život. Provází mne každým dnem, od probuzení až do večera. Díky ní si lépe uvědomuji krásu ze života, jedinečnost každého okamžiku i jeho pomíjivost.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám učarovala? Jaká byla vaše jógová cesta?

Jóga mne vstoupila do života ve chvíli, kdy jsem byla ve velkém pracovním nasazení, hodiny trávila u počítače a cítila, že se potřebuji více hýbat. Na začátku jsem si vybírala hlavně lekce power jógy, čím náročnější, tím lepší. Na šavásánu nebyl čas, to jsem už zase uháněla zpět do práce. Co jsem ale vypozorovala bylo to, jak jsem se po každé lekci krásně cítila - nabitá energií a šťastná. Necvičila jsem každý den, nezajímala se v té době o filozofii jógy, ale lekce vyhledávala čím dál častěji. Až když se dostavilo úplné vyčerpání a vyhoření z práce, jóga vstoupila do mého života hlouběji. To celé pak vyůstilo v to, že jsem se přihlásila na kurz instruktora jógy, abych opět našla sama sebe. Až shoda několika okolností a setkání mě později přivedly k lektorování jógy.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Momentálně vedu v Energy Studiu polední lekci a jógu pro zdravá záda. Polední lekci tvořím podle toho, jaká se ten den sejde skupina. Někdy je lekce dynamičtější, někdy jemnější, někdy více protahovací. Prostě je taková, aby si ji užil každý s ohledem na to, v jaké fyzické kondici se právě nachází. Lekce jógy pro zdravá záda vedu již druhým rokem a je to moje srdcovka. Je super vidět, jaká se vždy sejde různorodá skupina lidí, kteří si přijdou zacvičit. Od mladších ročníků, často sportovců, kteří jsou zkrácení, přes studenty, slečny z recepcí až po seniory ve vyšším věku.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Jóga mě určitě silně ovlivnila a ovlivňuje. Někdy si kladu otázku, jaká bych byla jako člověk, kdybych žila bez ní. Každé ráno si díky józe uvědomuji jedinečnost probuzení a radosti z nového dne. Zároveň mne během dne pomáhá lépe zvládat různé situace. Ať jsou to okamžiky veselé, které si více uvědomuji a dokáži je vnímat, mít radost z maličkostí, ale i ty těžší, kdy je zapotřebí zachovat klid, chladnou hlavu a dýchat. Snažím se být co nejvíce v přítomném okamžiku, každý den prožít ne jen přežít. Jóga mne učí trpělivosti, porozumění, soucitu. Vím, že kdyby v mém životě jóga nebyla, jednala bych v určitých situacích jinak. Díky józe jsem se ale stala klidnější a chápavější, jak jen je v určitých okamžicích možné zůstat. A k tomu všemu mne samozřejmě jóga přináší i velkou radost z pohybu.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?

V dnešní uspěchané době je tak důležité umět si najít čas na sebe, zastavit se, nadechnout se, odpočinout si. Jen tak být. Je to jedna z nejtěžších činností dnešní doby, kterou nám může jóga pomoci zvládnout.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Moje doporučení je, prostě si obléknout pohodlné oblečení a vyrazit. A dát józe šanci. Vyzkoušet více stylů a lektorů. Někomu se budou líbit spíš dynamické lekce a někomu ty pomalejší. Nevzdat to hned po první lekci, záleží na jejím typu a také vedení lektora. Až narazíte na tu vašilekci, určitě to poznáte a budete chtít ten super pocit po lekci zažívat zas a znovu.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?

Už je to hodně dávno, přes deset let, ale byla to polední lekce power jógy v jednom fitness centru, které jsem měla hned vedle práce. Přiběhla jsem na poslední chvíli a před šavásanou jsem už zase běžela zpět do práce. Tehdy mně to přišlo jako ztráta času - jen tak ležet na zemi. 

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojena?

Mne stačí ke spokojenosti málo. Mít kolem sebe rodinu a být zdraví. Radost mně dokáží udělat maličkosti a pro někoho obyčejné věci, jako třeba výlet do přírody. Spokojenost si musíme nosit a vytvářet uvnitř sebe. Jen my sami svým přístupem a nastavením dokážeme změnit to, jak se cítíme a díváme na svět.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši intimitu?

Hm, já asi úplně nějakou perličku nemám. Málokdo ví, že jsem byla silně krátkozraká a měla -12 dioptrií. Před deseti lety jsem podstoupila operaci očí, kdy mne jeden úžasný pan primář všech dioptrií zbavil.

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze? 

Účastníci Jóga Dnes konference se můžou těšit na speciální lekci, kterou povedu spolu s Karolínou Štraus Idris a Simonou Josefovou a nazvaly jsme ji Yoga Refresh. Kdo nás sleduje ví, že jsme nedávno uspořádaly den s jógou v penzionu Na Kmíně, který nesl tento název. Během lekce se plynule prostřídáme a těšit se můžete na úvodní pranájámu a obličejovou jógu, dynamičtější vinjásu a na závěr jinové zklidnění.

Děkujeme za rozhovor.

  • -jd-
  • foto: archiv Dary Rakovčík

Objednat předplatné