Rybí oko jogínovo

„Schopnosti popisující kreativního člověka nápadně zasahují do ženské polarity nás samotných. Do oné intuitivní, vnímavé, citlivé stránky, která je pojena s levou stranou těla, s pravou mozkovou hemisférou, s nádí (energetickým kanálkem) nazývající se ida...“

Jóga jako celostní systém

Jak vyjádřit jógu v několika větách? Lze to? Jóga se prolíná do jógových principů, dotýká se meditace a meditačních technik, souvisí s fyzičnem, ale i duchovní stránkou...sáhá tak hluboko...

Jóga se stala součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO!

Jedenácté zasedání Mezivládního výboru pro ochranu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, které se konalo ve dnech 28. listopadu až 2. prosince 2016, rozhodlo o zapsání jógy na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Jóga a hathajóga

O klasické józe se hovoří jako o duchovním splynutí. O hathajóze se hovoří jako tělocviku pro západní kulturu.

Ministerstvo jógy a ájurvédy v Indii

Jóga do škol, mezinárodní den jógy (21.6.), prezentace ájurvédských lékařů a lekcí jógy zdarma napříč světem...to je poselství indického jógového ministra světu. Proběhlo vyhlášení 1. mezinárodního dne jógy. V Praze se slaví na Reebok Yoga Sensation v O2 aréně. 

Jóga v letištní hale

Procházím terminálem letiště v San Francisku, hledám svůj gate a najednou vidím ceduli, která je na letišti velmi nezvyklá. Yoga room na směrovkách, yoga room v navigačních panelech...

Jóga a nemoc

Máme zimu – a to je (zvláště ve větších městech) období, kdy se lépe daří nejrůznějším nachlazením, virózám a rýmám. Nemusí u nás hned propuknout, lehké příznaky se ale hlásí brzy a my řešíme, zda se v takové situaci vydat na svou pravidelnou lekci jógy.

Která jóga je špatná?

V časopisech se objevují nejrůznější informace o józe. V ústech lidí, instruktorů a nebo zastánců pouze jednoho stylu jógy je často vyslovována zaujatost bez rozhledu (i respektu) do všech možných směrů. Jóga je jedna! To nic nezmění, ale přívlastků má mnoho, protože stejně tak mnoho je lidí. Nebo už někdo objevil jen to nejsprávnější pro všechny?

Tantra 4. díl

Náš krátký seriál o tantře se dnešním příspěvkem uzavírá. Začali jsme ho pohledem do historie a uvedli jsme, že staré spisy označené slovem tantra jsou v rámci tisíciletého kontextu indické literatury poměrně mladé (datujeme je do poloviny prvního tisíciletí po Kristu) a patří k nim nejen spisy hinduistické, ale také například buddhistické a džinistické. Pojetí tantry má proto mnoho podob a samotné spisy obsahují různé hymny, obřady, rituály, ale také jógu, a dokonce

i právo, medicínu či magii.

Tantra 3. díl

Slovo tantra vyvolává v lidech různé asociace a jednou z nich bývá rituál. Vysvětlit podstatu a smysl tantrického rituálu není snadné. Starý tantrický spis uvádí: „Spojení muže a ženy je jako vzájemnost Nebe a Země a trvá navěky. Lidé na to zapomněli a stali se smrtelnými. Právě tímto poznáním se otevírá stezka vedoucí k nesmrtelnosti.“