O józe 26. 10. 2017 PDF Tisk

Kamarádka do konce života

Je mi kamarádkou. Je mou důvěrnicí. Je mou nejbližší. Je mou pomocnicí. Provází mě životem už několik let a stále nemůžu vyjádřit vděk, který vůči ní pociťuji. Naučila mě pokoře. Také víře – v ostatní, ale především v sebe samotnou.

Kamarádka do konce života

Mé sebevědomí bylo na nule, když jsem s jógou začala. Nebyla jsem schopná postavit se na vlastní nohy a udělat důležité a velmi zásadní životní rozhodnutí. Poznala jsem jógu, začala docházet na lekce pravidelně a čím dál častěji a najednou se spouštěly laviny. Pamatuji, že jsem často plakala. Vypouštěla ze sebe všechnu bolest, křivdu i nahromaděný vztek. To, jak jsem se chovala já, pociťovaly i děti. Musela jsem si projít i touto fází, abych se dostala tam, kde jsem teď.

Jóga mi pomáhá srovnat myšlenky, a především pocity. Jsem velmi emotivní člověk a nad vším velmi přemýšlím. Nad životem, nad ostatními lidmi, nad sebou a svou rodinou. Nejde mi nemyslet na ty, kteří se mi svěří se svými problémy. Snažím se žít tak, abych se nemusela jednou stydět před svými dětmi říct pravdu a nic než pravdu. Proč jsem dělala to či ono, proč jsem jednala tak a tak.

Jóga je v mém životě zakořeněná natolik, že si nedokážu představit ji vypustit. Zaryla se mi pod kůži a je neoddělitelnou součástí mého života. Já a jóga, jóga a já. To je ta kamarádka, důvěrnice, nejbližší, pomocnice, kterou jsem zmiňovala výše. Ať už procházím klidným, či více stresujícím obdobím svého života, vím, že lékem a řešením bude vždy jóga. Jako dnes… Dozvěděla jsem se novinku a samozřejmě mi v hlavě začaly nabíhat různé scénáře dané situace. Jak to bude, co bude, kdy to bude, jak to zvládnu. Strachy, obavy – jako vždy u Váty, jako jsem já. Těšila jsem se na svou praxi upřímně, protože jsem věděla, že aštanga mě dokáže zklidnit. A tak jsem praktikovala. Ještě u zpívání mantry a také při surya namaskar jsem myslela na to, co jsem se před chvílí dozvěděla. Opět jsem se nedokázala soustředit. Pak jsem se opravdu hluboce zaposlouchala do svého dechu. A od té chvíle bylo všechno zase v pořádku. Tak jako vždy začíná být všechno v pořádku, když se své praxi oddáte plně.

Všechno bylo zase tak, jak má být. Vybrali si mě na určité místo z nějakého důvodu. Já na to místo nastoupím a budu pozorovat, co se bude dít. Když zase dostanu strach, pomůže jóga. Je jako lékař. Možná lepší než lékař. Protože přesně cítíte, co v tu chvíli dělá vašemu tělu dobře a jak vaše tělo reaguje na to a ono. Lékař ve vašem těle není, neví, co cítíte. Cítíte to vy.

Praktikujte jógu. Pomůžete tím (nejen) svému zdraví!

 

  • autor: Veronika Nadymáčková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné